The Guardian je došao do dokumenta koji pokazuje što Britanija planira s migrantima, EU neće biti sretna

Dokument britanskih vlasti trebao bi stupiti na snagu nakon Brexita

FOTO: AFP

Dokument britanskih vlasti koji je nabavio i objavio Guardian sugerira kako će Velika Britanija odmah nakon Brexita uvesti stroga ograničenja za strane radnike u Britaniji i okončati slobodno kretanje rada.

Dokument Home Officea, britanskog ministarstva unutarnjih poslova, na 82 stranice, označen kao ‘izuzetno osjetljiv’, datiran je na kolovoz ove godine, i to je prvi dokument u kojem jasno piše kakve restrikcije priprema Velika Britanija nakon izlaska iz Europske unije.

Ograničenja za niskokvalificirane radnike

U dokumentu se navodi kako bi imigracija trebala biti korisna za zemlju u cjelini, ne samo za migrante, nego i za sve stanovnike. Predlaže se stoga mjera smanjenja broja niskokvalificiranih radnika iz zemalja EU, na način da im se ponudi maksimalno dvije godine stanovanja u Velikoj Britaniji. Za one visokoobrazovane situacija je nešto povoljnija pa se nudi dozvola za rad u razdoblju od 3 do 5 godina.

U dokumentu se opisuje i novi model useljavanja i nova teška ograničenja za doseljavanje obitelji migranata. Potencijalno, takav bi sistem mogao dovesti do razdvajanja tisuća obitelji, piše dalje Guardian. Svi državljani zemalja Europske unije morat će pri ulasku u Veliku Britaniju imati putovnice, a za one koji bi ostali više od nekoliko mjeseci se predlaže uvođenje privremenih biometrijskih dozvola boravka.

Kad ga potvrde ministri stupa na snagu

Dokument koji je izradio Home Office, naziva se Sustav granica, imigracija i državljanstva nakon što Velika Britanija napusti Europsku uniju, a još ga moraju potvrditi ministri. Osim toga, sigurno će biti i predmet pregovora s EU. No, iako ga još tih par koraka dijeli od konačnog stupanja na snagu, ovaj dokument jasno pokazuje u kojem smjeru razmišlja britansko ministarstvo.

Dokument će sigurno izazvati negodovanje onih državljana Europe koji će ovo shvatiti kao da ih Velika Britanija namjerava tretirati kao građane drugog reda, a sve bi moglo rezultirati i odmazdom 27 članica Europske unije.

Broj useljenika smanjiti na nekoliko desetaka tisuća

U dokumentu se kao jedan od ciljeva navodi i kako se želi smanjiti trenutni godišnji protok od 250 tisuća državljana EU koji dolaze živjeti u Veliku Britaniju na “održive razine” od nekoliko desetaka tisuća. U Velikoj Britaniji recimo živi 916 tisuća Poljaka, što je više od ukupnog broja Britanaca u svim državama Europske unije.

“Nije riječ o zaustavljanju migracija iz EU. No, doći će do temeljitog pomaka u našoj politici u tome kako će Vlada razmatrati ekonomske i društvene potrebe zemlje u pogledu migracija, ne ostavljajući ovu odluku isključivo u nadležnosti EU građana i njhovih poslodavaca”, stoji u dokumentu.