Tip osuđen na zatvor jer je kao šef financija pokrao DHMZ, sada vodi računovodstvo Centra za maturu

Oliver Curić pravomoćno je osuđen na zatvor u srpnju 2022., a nekoliko mjeseci kasnije dobio je novi posao u NCVVO-u

Na mjesto voditelja Odjela za računovodstvene poslove u Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) zaposlen je Oliver Curić koji je 2022. pravomoćno osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina, jer je – kako doznaje Telegram – pokrao svog bivšeg poslodavca, Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ). Tamo je, kao šef financijskog odjela, vozio službeni auto na godišnji odmor, točio benzin na službenu karticu te plaćao cestarinu sebi i članovima svoje obitelji na ENC uređaj nabavljen za ravnatelja DHMZ-a.

Osim toga, Curić je prevario DHMZ da mu plate gotovo 13.000 nekadašnjih kuna za troškove ocjene i obrane magistarskog rada te troškove promocije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. U konačnici je oštetio državni proračun za tridesetak tisuća kuna, međutim sve to – kao ni prošlogodišnja pravomoćna presuda Županijskog suda u Zagrebu – nije utjecalo na njegovo zaposlenje u NCVVO-u. Dapače, tamo su nam potvrdili da prilikom njegovog zapošljavanja uopće nisu provjerili je li prethodno kažnjavan ili osuđivan.

Full ‘oprema’ za godišnji odmor

Na Županijskom sudu u Zagrebu 18. srpnja 2022. donesena je pravomoćna presuda kojom je nekadašnjem zaposleniku DHMZ-a Curiću izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od jedne godine, uvjetno na pet godina, zbog kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti te prevare. U presudi u posjedu Telegrama, čiju nam je vjerodostojnost potvrdio glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić, navodi se kako je točno Oliver Curić oštetio DHMZ u razdoblju od 2015. do 2019.

Prvo na radnom mjestu u Sektoru za upravljanje i informiranje, potom na mjestu šefa Sektora za financije, koristio je tri službena vozila – VW Caddy, Hyundai i30 i VW Touareg – za svoje dolaske i odlaske na posao, iako na to nije imao pravo. Osim toga, službene automobile DHMZ-a koristio je i za svoje odlaske na godišnji odmor. Nabavio je i ENC uređaj koji je platio novcem DHMZ-a pa lažno prikazao da je kupljen za potrebe kabineta ravnatelja.

Više puta je Curić nalagao nadoplatu sredstava za taj uređaj i, služeći se ovom shemom, za svoja privatna putovanja platio cestarinu u iznosu od 4061 kune. Osim toga, isti ENC velikodušno je dao na korištenje i dvojici članova svoje obitelji koji su – na račun Državnog hidrometeorološkog zavoda – platili cestarine u iznosu 749 i 487 kuna.

Izvukao novce za promociju na faksu

Za kompletan ugođaj, Curić si je na račun DHMZ-a riješio i gorivo. Ispeglao je, naime, DHMZ-ovu INA karticu za gorivo na ukupan iznos od 11.697 kuna, znajući da je namijenjena za plaćanje goriva isključivo za službene svrhe. Osim riješenog prijevoza na teret državnog proračuna, prevario je DHMZ za dodatnih 12.800 kuna. Tijekom 2016. godine zatražio je od tajnice kabineta ravnatelja da mu se refundiraju troškovi ocjene i obrane magistarskog rada te troškovi promocije u ukupnom iznosu od 12.800 kuna.

Ti su troškovi nastali još 2011. i 2012. na poslijediplomskom magistarskom studiju Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, a Curić je tajnici kabineta ravnatelja lažno predstavio da je podmirenje tih troškova preduvjet za upis na doktorski studij te obveza DHMZ-a. Tajnica je potom, uvjerena da joj govori istinu, potpisala nalog računovodstvu koje mu je na tekući račun isplatilo spomenuti iznos. Optužnicu protiv Olivera Curića podigao je USKOK u svibnju prošle godine, a pravomoćna presuda donesena je u srpnju 2022.

NCVVO: ‘Nema dokaza o presudi’

Bez obzira na prošlogodišnju pravomoćnu presudu za dva kaznena djela i rok kušnje od pet godina koji još uvijek traje, gospodin koji je pokrao DHMZ ove je godine zaposlen u Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja u odjelu za računovodstvene poslove. Nekoliko mjeseci kasnije, zadovoljava na natječaju za šefa spomenutog odjela gdje i danas radi i brine o računovodstvu Centra koji provodi državnu maturu. Iz NCVVO-a, na čelu s ravnateljem Vinkom Filipovićem, nedvojbeno su nam potvrdili da je Oliver Curić njihov zaposlenik.

Na našu konstataciju da je u radni odnos primljen preko natječaja u kojem se nije tražila nikakva potvrda o nekažnjavanju, naveli su nam da oni nemaju obvezu tražiti od kandidata na javnim natječajima za posao da prilože uvjerenje da se protiv njih ne vodi kazneni postupak niti da podnesu dokaze o svojoj (ne)osuđivanosti pa onda to nisu učinili ni u ovom slučaju. “NCVVO nije upoznat s postojanjem pravomoćne presude o kojoj govorite i do danas nema dokaze da ona postoji”, poručili su nam iz NCVVO-a ne najavljujući baš nikakvu internu provjeru.