Tko ima pravo na Vladin minimalac? Oni koje je zatvorio Stožer, prihod im je pao za više od 20 posto...

Zavod će zahtjeve obrađivati u roku do 10 dana, a potpore isplaćivati do 15. u mjesecu

Josip Aladrović
FOTO: Igor Soban/ PIXSELL

Pad prometa, otkazivanje rezervacija, kongresa i seminara, otkazivanje narudžbi, nemogućnost isporuke proizvoda ili plaćenih sirovina, repromaterijala i slično, nemogućnost da se naruče sirovine i ostali materijali neophodni za rad, valjani su razlozi zbog kojih će poslodavci, počevši od sljedećeg tjedna, moći predati zahtjev za korištenje Vladine antikrizne mjere financiranja 3.250 kuna neto po zaposlenom.

Ta je mjera, podsjetimo, osmišljena kako bi se u ovoj krizi sačuvala radna mjesta. Danas su konačno gotovi kriteriji za njezino korištenje.

Dokazi o narušenom poslovanju

Kako smo već pisali, mjera se odnosi na nekoliko kategorija poslodavaca. Prema dokumentu koji smo dobili na uvid, jedna od tih kategorija su oni koji su zatvorili objekte zbog naredbe kriznog stožera. Oni će uz zahtjev morati predavati manje dokumentacije – ako su, recimo, zatvoreni odlukom stožera civilne zaštite na regionalnoj ili lokalnoj razini, morat će priložiti presliku te odluke.

Oni koji nisu prisilno zatvoreni, ali im je ova kriza uzdrmala poslovanje, morat će podnijeti dokaze o otkazanim ugovorima, poslovima, problemima u isporuci robe, nabavci repromaterijala i sirovina i slično. „Za dodjelu potpore potrebno je ispuniti i dokazati jedan od navedenih razloga, nema kumulacije razloga”, piše u dokumentu.

Pad prihoda iznad 20 posto

Uz to, navodi se dalje, poslodavac će, kao obrazloženje pada prihoda, morati „dostaviti tabličnu usporedbu prihoda do kraja mjeseca u kojem je podnesen zahtjev s istim mjesecom prethodne godine, uz projekciju prihoda u narednom razdoblju za tri mjeseca s usporedbom istog razdoblja prethodne godine“. „Prihvatljiv je pad veći od 20%“, navodi se. Ako, pak, iz dostavljene dokumentacije nije vidljiva opravdanost zahtjeva, Zavod za zapošljavanje može zatražiti i drugu dokumentaciju.

Poslodavac ima pravo tražiti financijsku potporu za svoje radnike – 3.250 kuna mjesečno za radnika koji radi u punom radnom vremenu , odnosno 1.625 kuna za radnika koji ne radi u punom radnom vremenu – ali na mjeru nemaju pravo vlasnici, suvlasnici, članovi uprave, direktori, prokuristi. Izuzetak od te odredbe su poslodavci kod kojih je zaposleno do deset radnika i vlasnici obrta.

Nema uvoza stranih radnika

„Poslodavci koji koriste mjere HZZ-a i drugih davatelja, a kojima je opravdani trošak, trošak plaće, ne mogu istovremeno koristiti obje mjere“, ističe se nadalje. Nije, dakle, moguće kumulirati potpore za radna mjesta iz različitih izvora, ali poslodavac može odlučiti da će staviti u mirovanje mjere koje je dosad koristio, a ticale su se troškova plaće, i umjesto toga privremeno koristiti ovu mjeru.

Propisano je, dalje, da poslodavac kojemu zahtjev bude odobren ne smije uvoziti strane radnike niti zapošljavati nove radnike u razdoblju korištenja mjere. Postoje još neka ograničenja. Primjerice: „poslodavci koji su unazad 12 mjeseci registrirali poslovni subjekt i koji koriste sredstva za samozapošljavanje ne mogu koristi mjeru“.

Obrada zahtjeva u roku od 10 dana

Potpora se ne može odobriti niti ako su između 20. ožujka i predaje zahtjeva imali pad zaposlenosti veći od 40 posto za one koji imaju do deset danika, veći od 20 posto za mala poduzeća, 15 posto za srednja te 10 posto za velika poduzeća. U to ne ulazi istek ugovora o radu na određeno vrijeme, odlazak u mirovinu ili ako je netko dobio otkaz zbog svog ponašanja.

Poslodavac koji dobije potporu ima i obaveze prema Zavodu – ako je neki radnik dobio otkaz, poslodavac mora u roku od osam dana obavijestiti Zavod i obrazložiti zašto je do toga došlo. Ako je za otkaz kriv poslodavac, potpora za tog radnika neće se isplatiti. Morat će i jednom mjesečno dostaviti dokaze o isplaćenoj plaći radnicima za koje koristi potporu.

Zavod se, pak, obvezuje da će zahtjeve obraditi u roku od deset dana, da će o tome obavijestiti korisnike, osigurati redovitu isplatu sredstava, a prije isplate provjeriti statuse radnika za koje se isplaćuje potpora. Isplate sredstava ići će do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, dakle za ožujak do 15. travnja. Zasad je predviđeno da mjera traje tri mjeseca.