Tko je županijski sudac koji je uhićen u velikoj akciji USKOK-a? Već ima prijavu za ozbiljno kazneno djelo

Dragičević nezakonito pogodovao Puljašiću u kaznenom postupku koji se protiv njega vodio prije više godina

11.07.2023., Pozega - Uhicenja bivseg pozeskog gradonacelnika Darka Puljasica i suca Zupanijskig suda u Slavonskom Brodu Predraga Dragicevica. Photo: Ivica Galovic/PIXSELL
FOTO: Ivica Galovic/PIXSELL

Više osoba uhićeno je jutros u uskočko-policijskoj akciji koja je još uvijek u tijeku, a među uhićenima je i Predrag Dragičević, sudac Županijskog suda u Slavonskom Brodu. Jutarnji list neslužbeno doznaje kako istražitelji sumnjaju da je Dragičević nezakonito pogodovao Darku Puljašiću u jednom kaznenom postupku koji se protiv njega vodio prije više godina. Radi se o procesu koji je povezan uz njegovu raniju funkciju ravnatelja Doma zdravlja Požeško-slavonske županije.

Neslužbeno se također doznaje da je Dragičević bio je član drugostupanjskog vijeća Županijskog suda u Slavonskom Brodu koje je pravomoćno obustavilo taj kazneni postupak protiv Puljašića.

Dragičević je, sumnja se, pritom navodno obmanuo dvoje članova vijeća kako bi presudili u Puljašićevu korist tako što im je lažno prezentirao ključne podatke iz slučaja. Iz policije i Uskoka još uvijek nema službenog priopćenja o slučaju.

Za što se tereti Puljašić?

Zauzvrat, sumnjaju istražitelji, Puljašić je, navodno također nezakonito, pomogao sucu Dragičeviću u zapošljavanju članova njegove obitelji. Telegramov Drago Hedl otkrio je kako je Puljašić, sa svojim zamjenikom Pilonom, navodio na kazneno djelo direktora gradske tvrtke Komunalac, Josipa Viteza, odredivši mu kojim tvrtkama mora dati poslove na energetskoj obnovi.

Puljašić i njegov zamjenik, tijekom siječnja 2020. godine, zloupotrijebili svoje položaje kako bi pogodovali određenim izvođačima u postupku javne nabave za energetsku obnovu stambenih zgrada koje upravlja poduzeće Komunalac, u kojem Grad Požega ima većinski udio.

Upleten u sudsku aferu

Predrag Dragičević već je bio upleten u sudsku aferu koja je potresla Požegu 2015. godine i nije mu prvi puta da utječe na status sudskih spisa ili potpisuje odluke i rješenja, kao i da bude predmet istrage USKOK-a. Poduzetnik Anđelko Jagečić podnio je kaznenu prijavu protiv Dragičevića, koji je tada bi vršitelj dužnosti za predsjednika Županijskog suda u Slavonskom Brodu. Jagečić je tvrdio da su dvoje sudskih službenika u Požegi godinama pronevjeravali novac iz državnog proračuna stavljajući krivotvorene uplatnice u sudske spise, kojima su osobe osuđene za kaznena djela trebale platiti sudske troškove i pristojbe.

Dragičevića se teretilo da nije provjeravao valjanost tih uplatnica, već je odgađao slučajeve s krivotvorenim dokumentima. Tek nakon što je Jagečić otkrio jednu od tih lažnih uplatnica, a mediji su je objavili, Dragičević je podnio kaznenu prijavu protiv počinitelja.

Državni proračun oštećen za milijun kuna

Kao rezultat toga, dvoje ljudi je brzo uhićeno – građanin koji je trebao platiti sudski trošak i pristojbe u iznosu od 82.825,53 kuna, te bivši sudski službenik koji je navodno primio novac i krivotvorio uplatnicu. Oboje su završili u pritvoru. Procjenjuje da je zbog nepravilne ili nepostojeće kontrole u sudovima u Požegi, državni proračun oštećen za milijunsku svotu novca.

Unatoč relativno brzom postupanju Državnog odvjetništva i pokretanju istrage od strane USKOK-a protiv građana, nema informacija o kaznenim postupcima protiv sudaca temeljem prijava koje su podnesene. Dragičević na posljetku ipak nije ostao na čelu Županijskog suda već je izabran drugi kandidat Mirko Svirčević, koji je dobio kaznenu prijavu od uglednog zagrebačkog odvjetnika Čede Prodanovića u ime svog klijenta Mate Vidovića. Svirčević je prijavljen za kazneno djelo protiv službene dužnosti i zlouporabe položaja i ovlasti, za isto kazneno djelo zbog kojeg je na dvije i pol godine zatvora u lipnju 2007. osudio Prodanovićevog branjenika, Vidovića. Vidović je u međuvremenu u potpunosti odslužio kaznu, ali je dobio obnovu postupka na rješenje Vrhovnog suda.

Sukob s predsjednikom suda Svirčevićem

Dragičević je u više navrata dolazio u nesuglasje s bivšim predsjednikom Županijskog suda u Slavonskom Brodu Mirkom Svirčevićem. Sukob između sudaca Županijskog suda u Slavonskom Brodu eskalirao je kada su sudci Dragičević i Vlašić iznenada deložirani iz svojih sudnica u Požegi 2017. godine. Sudnica su ispražnjene, njihove stvari su pakirane u kutije, a pločice s njihovim imenima su uklonjene. Odluka predsjednika suda Svirčevića, da se sudci iz Požege svakodnevno putuju u Slavonski Brod, već je ranije izazvala nezadovoljstvo sudaca i povećanje troškova suda.

Svirčević se strogo držao zakona, pravila, propisane procedure o svemu bi izvijestio i Vrhovni sud na čijem je čelu bio Đuro Sessa. Slavonija.in je 2021. godine izvjestila da je došlo do prepiske između Svirčevića i Sesse u kojoj je jasno da bivšeg predsjednika Vrhovnog suda nije interesirala zakonitost postupaka predsjednika Županijskog suda, a Sessa je štitio Predraga Dragićevića koji ga je tada zvao „naš Đuro“.

Odugovlačenje procesa za Puljašića

Isto tako ovo nije prvi put da se povezuju Dragičević i Puljašić. Naime, Tamara Puač, nezavisna vijećnica u Gradskom vijeću Grada Požege, kazneno prijavila tadašnjeg gradonačelnika Darka Puljašića. U predmetu gdje je Puljašić optužen za subvencijsku prijevaru Puač se u jednoj fazi suđenja pozvala na Zakon na pristup informacijama i postavila pitanje kada će se postupiti prema Rješenju Vrhovnog suda koje je odbacilo neke Puljašićeve prigovore.

Pitanje je uputila predsjedniku Županijskog suda Mirku Svirčeviću, a ovaj ga proslijedio sucu Nenadu Vlašiću koji odgovara kako se traženo Rješenje ne može provesti jer je dostavljeno bez ovjere, odnosno pečata pa se očekuje novo. Slavonija.in navodi da se Predrag Dragičević tada često družio s požeškim gradonačelnikom, a kojem je u cilju bilo odugovlačenje procesa kako bi mogao sudjelovati u izborima zastupnika u Hrvatskom saboru.