Tko su borci skupine ISIS-K, zloglasne organizacije koja sada prijeti evakuacijama iz Kabula?

Zakleti su neprijatelji talibana za koje smatraju da su se odrekli vjere

Afghans make their way the road to the military entrance of the airport for evacuations, in Kabul, Afghanistan, Thursday, Aug. 19, 2021. Here Afghans are made to wait behind the first Taliban checkpoint, before bringing their worldly possessions one can only carry in both hands to the military gate for evacuations out of the country. A few hundred people congregate there listening to spotty announcements from a skinny Taliban fighter with neck-length hair standing on an elevated platform, wearing a surgical mask for covid19 prevention, but barely covering his mouth. On his right hand a cold water bottle. On his left hand a semi-automatic pistol and a walkie talkie radio that he occasionally waves to the crowd to get their attention. The Taliban fighter with the pistol announces that they will call out names of countries and people with approval for flights to those countries will be allowed to pass. (MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES)
TALIBAN RULE OVER KABUL, Kabul, Kabul Province, Afghanistan - 19 Aug 2021,Image: 628096502, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Američki predsjednik Joe Biden sinoć je, s četiri sata kašnjenja, održao konferenciju za medije tijekom koje je govorio o evakuacijama iz Kabula. Potvrdio je da će se SAD držati 31. kolovoza kao krajnjeg roka. “Što prije možemo završiti, to bolje… svaki dan je novi rizik za našu vojsku”, rekao je Biden u utorak. Biden je pritom upozorio na rastuću opasnost za koalicijske vojnike, i to od skupine ISIS-K.

Taj naziv, ISIS-K koristi Islamska država koja djeluje u Afganistanu. Pritom dodatak ‘K’ označava provinciju Horasan (op.a. ‘Khorasan Province’ na engleskom jeziku). Ista organizacija poznata je i kao ISKP, što je skraćeno od: ISIL Khorasan Province. “Od prvoga dana znamo da ISIS-K cilja aerodrom u Kabulu i saveznike”, rekao je Biden.

Ta provincija je povijesna regija koja je danas dio modernog Afganistana i Pakistana. ISKP je prvo uključivao Afganistan i Pakistan, a onda su u svibnju 2019. godine proglasili odvojenu pakistansku provinciju. ISKP je formiran u siječnju 2015. godine i navodno je stvoren od bivših članova pakistanskih i afganistanskih talibana.

Zakleti su neprijatelji afganistanskih talibana

BBC konteksualizira kako je ISIS-K još tvrđa organizacija od afganistanskih talibana, kojima su pritom zakleti neprijatelji. Skupina smatra da su talibani militanti koji su napustili njihovu vjeru, pa je zakonito ubijati ih, prema njihovom tumačenju islamskih zakona. ISIS je također osudio mirovni sporazum sklopljen 29. veljače 2020. između SAD-a i talibana, rekavši da je SAD predao zemlju talibanima u sklopu tajnog dogovora.

ISKP je pak krajem 2019. i 2020. pretrpio značajne gubitke kada su im ulovljeni šefovi organizacije. Ipak, BBC dodaje da su se od tada oporavili te tvrde da su izveli nekoliko napada tijekom mirovnih razgovora između talibana i vlade u Afganistanu. Otkako su nastali, ISKP je preuzimao odgovornost za smrtonosne napade diljem Afganistana.

Najaktivniji su bili u provinciji Nangarhar i u Kabulu, ali s preuzeli odgovornost za mnoge druge napade. Ciljali su afganistanske sigurnosne snage, političare, ministre, talibane, vjerske vođe, šijite i sunite, snage SAD-a i NATO-a kao i međunarodne organizacije. Tvrde i da su izveli napad u rujnu 2018. godine u Iranu.