Tko su 'Demokršćani' koji su oblijepili Hrvatsku plakatima, a Ustavni sud im je zabranio sudjelovanje na izborima?

Stranka na dan raspisivanja parlamentarnih izbora nije bila službeno registrirana

29.03.2024., Zadar - U ulici Petra Svacica u Zadru postavljeni plakati HDZ-a, SDP-a i Demokrscana Photo: Sime Zelic/PIXSELL
FOTO: Sime Zelic/PIXSELL

Stranka Demokršćani, na čijem je čelu Antun Krešimir Buterin, prethodnih dana započela je predizbornu kampanju postavljanjem plakata diljem Hrvatske, iako na kraju, ne vlastitom voljom, uopće neće sudjelovati na parlamentarnim izborima.

Kako je prije nekoliko dana priopćilo Državno izborno povjerenstvo (DIP), zaprimljeno je 165 pravovaljanih lista, ali među njima nisu bile i one Demokršćana koji su ih predali za deset izbornih jedinica. Razlog tome je što ta stranka na dan raspisivanja parlamentarnih izbora nije bila službeno registrirana.

Predsjednik Republike Zoran Milanović odluku o raspisivanju izbora donio je 15. ožujka, dok su Demokršćani u Registar političkih stranaka upisani tek 19. ožujka pa stoga, ističe DIP, nemaju pravo predlaganja stranačkih lista na ovim izborima.

Ustavni sud odbio žalbu

Demokršćani su se zbog ovakve odluke DIP-a žalili Ustavnom sudu, ali jučer je ta institucija jednoglasno odlučila da je žalba neosnovana. Stranka je u podnesku istaknula da DIP nije u dovoljnoj mjeri ocijeni činjenicu da su Demokršćani osnovani 2. ožujka ove godine.

Navode da su 7. ožujka podnijeli zahtjev za upis u Registar političkih stranaka te da isključivo zbog sporosti Ministarstva pravosuđa i uprave nisu registrirani u razumnom roku, odnosno na vrijeme da bi stekli pravo podnošenja izbornih lista. Stava su i da je u njihovom slučaju trebalo postupiti u korist njihova postupka kandidiranja.

Demokršćani u žalbi također navode da je najava raspuštanja Sabora uslijedila ubrzo nakon što su predali zahtjev za registraciju, koji je pozitivno riješen tek nakon raspisivanja izbora. “Dakle, politička stranka Demokršćani bila je osnovana i ispunila sve formalno-pravne uvjete za registraciju čak i prije najave raspuštanja Hrvatskog sabora i svakako prije stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora”, navode.

Potvrđeno stajalište DIP-a

Ustavni sud potvrdio je stajalište DIP-a te u svojoj odluci navodi da je DIP prilikom rješavanja prigovora Demokršćana uvidom u registar političkih stranka pri Ministarstvu pravosuđa i uprave utvrdio da je stranka u registar upisana 19. ožujka, dok je odluka o raspisivanju izbora za izbor zastupnika u Hrvatski sabor stupila na snagu 15. ožujka.

“Uzimajući u obzir da je postupak provođenja izbora strogo formalan postupak potrebno je dosljedno poštivati sve odredbe izbornog zakona i obvezatnih uputa DIP-a u pogledu postupka kandidiranja i provedbe izbora pa tako i odredbi koje se odnose na sadržaj prijedloga stranačkih lista”, ističe Ustavni sud u odluci.

“S obzirom na to da na temelju Zakona o izboru zastupnika u Hrvatski sabor pravo predlaganja stranačkih lista za izbor zastupnika u Hrvatski sabor imaju samo političke stranke registrirane u Republici Hrvatskoj na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora, a da u konkretnom slučaju ta zakonska pretpostavka nije ispunjena, Ustavni sud je ocijenio da je osporeno rješenje donijeto u skladu sa zakonom. Polazeći od navedenog, te imajući u vidu razloge kojima žaliteljica obrazlaže žalbu, Ustavni sud ocjenjuje žalbu neosnovanom”, zaključuje se u odluci.

Konzervativne vrijednosti

Stranku Demokršćani 21. ožujka javnosti su predstavili Buterin i predsjednik Glavnog odbora Ante Lučić, najavivši da će stranka sudjelovati na parlamentarnim, europskim, predsjedničkim i lokalnim izborima. Poručili su kako će se njihovo djelovanje temeljiti na načelima poput pravednosti, sigurnosti, demokracije, duhovnosti i crpiti inspiraciju iz kršćanskih vrednota. Iako smatraju da život počinje začećem, Demokršćani su ustvrdili kako nisu za zabranu pobačaja, već za bolju edukaciju.

U javnim istupima govorili su kako smatraju da Hrvatska može biti među najboljima na svijetu u gospodarstvu, inovacijama i tehnologiji. “Mi Demokršćani želimo prije svega ojačati institucije, vratiti im ozbiljnost, želimo biti faktor te ozbiljnosti i konstruktivnosti. Mi kao što svi znamo, imamo državu, ali nemamo ozbiljnu državu. Imamo institucije, ali ne možemo reći da imamo dovoljno ozbiljne institucije”, kazao je Lučić na predstavljanju stranke.

Ustvrdio je da su oni stranka desnog centra te kako su im svjetonazorski važni konzervativni temelji i vrijednosti, od obitelji, braka, Crkve, kršćanstva i tržišnog gospodarstva. Dodao je kako su Demokršćani konzervativna stranka, ali to ne znači da su protiv modernih tehnologija i visokotehnoloških investicija. “Stavljamo naglasak na slobodno tržište, na privatnu inicijativu i poduzetništvo”, istaknuo je Lučić.

Osnivač bivši novinar

Inače, predsjednik stranke Buterin nekadašnji je novinar i urednik u ugašenom listu Vjesnik, uređivao je i časopis o zaštitarstvu “Zaštita”, a do osnivanja Demokršćana radio je kao menadžer za Jadransku regiju i Maltu u kineskoj državnoj kompaniji Hikvision koja se bavi proizvodnjom sigurnosne opreme i nadzornih kamera, a našla se na popisu tvrtki pod sankcijama Sjedinjenih Država i nekoliko drugih država.

Europski parlament je prije nekoliko godina naredio uklanjanje svih Hikvisionovih kamera iz svojih objekata nakon izvješća da je ta kompanija povezana s masovnim nadzorom Ujgura u kineskoj provinciji Xinjiang koje tamošnje vlasti smještaju u velike “kampove za preodgoj” što niz zapadnih država ocjenjuje kao ozbiljno kršenje ljudskih prava.

Antun Krešimir Buterin Borna Filic/PIXSELL