Tko su mogući Putinovi nasljednici? Tjelohranitelj koji ga je spasio od medvjeda i moćnik iz sjene koji je popuštao Obami

Bliže se izbori u Rusiji. Očekuje se da će Putin biti na glasačkom listiću, ali tko bi ga mogao zamijeniti ako se razboli ili umre?

FOTO: AFP

U ožujku iduće godine održat će se ruski predsjednički izbori. Zasad se još uvijek očekuje da će se Vladimir Putin kandidirati za još jedan mandat – dapače, progurao je izmjene ustava koje mu omogućuju da se kandidira za još dva šestogodišnja mandata.

Međutim, ima 71 godinu te su smrt i teška bolest znatno izgledniji nego kada je početkom milenija zasjeo na čelo najveće države na svijetu. Ruski politički sustav je prilično hermetičan i nema predizbora na kojima birači mogu nominirati kandidate.

Političke stranke biraju svoje kandidate i potom ih predstavljaju biračkom tijelu. U Putinovoj odsutnosti, lojalistička stranka Jedinstvena Rusija mogla bi predložiti kandidata, iako ne postoji fiksna procedura da ga se odabere.

Medvedev već ima iskustvo

Službeno, Putin se 2018. kandidirao kao neovisni kandidat, što je bio presedan zbog kojeg se ne zna kako će se odvijati situacija s kandidaturom u stranci.

Bilo kako bilo, kandidat će gotovo sigurno doći iz trenutne strukture vlasti s obzirom na to da niti jedan od kandidata iz manjih stranaka ne bi imao adekvatnu podršku. AP donosi pregled potencijalnih kandidata koji bi se mogli naći na glasačkom listiću umjesto Putina.

Jedan od njih je Dmitrij Medvedev. On ima posebno iskustvo s obzirom na to da je već vršio dužnost predsjednika 2008. godine kada Putin nije mogao tražiti reizbor zbog tadašnjeg ograničenja mandata.

Ugled okaljan zbog korupcije

Unatoč toj poziciji, mnogi su ga smatrali sekundarnim u odnosu na Putina, koji je postao premijer i zapravo je još uvijek vodio zemlju. Pokorno je prepustio Putinu poziciju 2012. godine i od tada je do 2020. godine obnašao dužnost premijera.

Od 2020. je zamjenik šefa Vijeća za nacionalnu sigurnost. Iako se toj funkciji ne daje prevelika važnost i često se percipira kao sinekura, njegov je ugled porastao.

Medvedev je svoju blagu ličnost zamijenio oštrom te je jedan od najžešćih zagovornika rata u Ukrajini. To je privlačno ruskim nacionalistima, ali bi njegova popustljivost prema SAD-u tijekom Obamine vladavine te navodna korupcija i raskošan život mogli okaljati njegov ugled.

Spasitelj Putina od medvjeda

Drugi kandidat je Aleksej Djumin, guverner regije Tula. Djumin nije naširoko poznat u javnosti, ali mnogi ga smatraju mogućim Putinovim nasljednikom zbog njihovih bliskih odnosa.

Djumin je čak bio i Putinov tjelohranitelj, a pod povećalom javnosti se našao kada je izjavio da je jednom prilikom spasio Putina od medvjeda. Kako navodi, on je bio u planinskoj rezidenciji gdje je Putin spavao, a zatim su ga obavijestili da je pred njegovim vratima ni više ni manje no medvjed.

“Medvjed i ja smo se pogledali u oči. On je malo ustuknuo, ja sam otvorio vrata i ispalio cijeli okvir svog pištolja pred njegove noge”, rekao je Djumin.

Gradonačelnik Moskve i estetika

Ako su vizualni elementi važni u ruskoj predsjedničkoj utrci, gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin mogao bi imati najjači portfelj od svih. Na čelu glavnog grada Rusije je od 2010. godine, a ruska prijestolnica je od tada doživjela značajne i vidljive promjene.

Izgrađeni su novi prostori za rekreaciju, pješačke zone, sportski objekti i drugi sadržaji. Električni autobusi zamijenili su stare trolejbuse, nove prigradske željezničke linije smanjile su beskrajne gradske prometne gužve, a nekoć otrcani parkovi sređeni su i poboljšani.

Sobjanin je liberalniju populaciju razljutio zabranom LGBTQ+ parada u gradu, ali tolerancija prava seksualnih i rodnih manjina nije pobjednički stav u Rusiji.

Premijer ima ozbiljnu prednost

Još jedan od mogućih kandidata je Mihail Mišustin koji je ruski premijer od 2020. godine. Na njega nije usmjerena velika pažnja javnosti, ali ima značajnu prednost spram drugih.

Naime, ako Putin umre ili ne bude u mogućnosti vršiti svoje dužnosti prije izbora, Mišustin postaje vršitelj dužnosti. Tim putem je krenuo i Putin kada je postao vršitelj dužnosti predsjednika nakon ostavke Borisa Jeljcina na Staru godinu 1999., a zatim je iskoristio tu poziciju i pobijedio na izborima sljedeće godine.

Međutim, čini se da Mišustin nema tu ambiciju. On je tihi tehnokrat te je bio vrlo uspješan vođa ruske porezne službe, a prilično je popularan i kao premijer.

Zapanjujuće sličnosti s Putinom

Zadnji od kandidata je Nikolaj Patrušev koji ima nevjerojatne sličnosti s Putinom. Obojica su rođeni u Lenjingradu te je između njih tek 10 mjeseci razlike. Patrušev je postao šef FSB-a, sigurnosne službe koja je naslijedila KGB na čijem je čelu bio Putin. Sve se dogodilo 1999. kada je Putin postao premijer.

Sada, kao šef Vijeća za nacionalnu sigurnost, iskazuje iste, možda čak i jače neprijateljske stavove spram Zapada. Iako je Patrušev isprva odbijao priznati neovisnost vodstva pobunjenika u ukrajinskim separatističkim regijama Donjeck i Luhansk, kasnije je postao snažan zagovornik rata.

Tvrdi da Rusija treba izbrisati “neonaciste na svom pragu” te navodi kako su Ukrajina i njezina zapadna orijentacija jasna sigurnosna prijetnja. Također je osudio navodno uvlačenje zapadnih neoliberalnih ideja u Rusiju te brani očuvanje tradicije zemlje, što je filozofski stav identičan Putinovom.