Toliko o silnim uspjesima Vlade: siromaštvo prijeti petini Hrvata, posebno je strašno u Slavoniji i na Baniji

Stanje posebno loše za žene starije od 65 godina

FOTO: Pixsell

Država je, ustvrdio je neki dan premijer Andrej Plenković, u posljednje dvije godine utrošila 7,7 milijarda eura na borbu protiv inflacije. Po dvoznamenkastim stopama su rasle i plaće i mirovine, ali je udio hrvatskih građana koji su u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti porastao.

Posebice je to izraženo kad su u pitanju osobe starije od 65 godina i stanovnici Panonske Hrvatske, statističkoj regiji koja obuhvaća pet slavonskih županija, Karlovačku i Sisačko-moslavačku županiju.

Raste broj ljudi kojima prijeti siromaštvo, izuzetak je Jadran

Rast životnih troškova, posebice kad je u pitanju hrana, tako je u prošloj godini u rizik od siromaštva gurnuo 20,7 posto osoba u Hrvatskoj, što je povećanje u odnosu na 2022. godinu kada je u toj poziciji bilo 19,3 posto stanovnika Hrvatske. Podaci su to Državnog zavoda za statistiku koji navodi da je prag rizika od siromaštva u 2023. za jednočlano kućanstvo iznosio je 5.924 eura na godinu, dok je za kućanstvo s dvije odrasle osobe i dvoje djece mlađe od 14 godina iznosio 12.440 eura na godinu.

Posebno je porazna situacija u Panonskoj Hrvatskoj gdje je u riziku od siromaštva čak 31,3 posto osoba, dok je godinu dana ranije taj udio bio 27,8 posto. Više je osoba kojima prijeti siromaštvo i u Sjevernoj Hrvatskoj, gdje se udio osoba koje su u riziku od siromaštva povećao sa 17,3 na 18,6 posto. Porastao je broj građana u riziku od siromaštva i u Zagrebu i to s 11,2 na 11,9 posto.

Jedino se u Jadranskoj Hrvatskoj broj građana kojima prijeti siromaštvo smanjuje. U regiji koja umnogome živi od turizma dvogodišnja inflacija nije imala tako snažan negativan utjecaj kao u ostatku zemlje. U toj se regiji broj građana kojima prijeti siromaštvo smanjio s 20,5 na 18,9 posto. Hrvatska je puno toga u gospodarstvu stavila na kartu turizma. Od udara inflacije to je zaštitilo građane u priobalnim županijama, no u ostatku Hrvatske, pokazuju to jasno podaci DZS-a, građane je prema siromaštvu dodatno gurnuo rast cijena hrane pod utjecajem turističke potražnje.

Najteže je ženama starijim od 65 godina

U najtežoj su poziciji i dalje stariji građani, posebice žene. U prošloj godini je čak 34,8 posto građana Hrvatske starijih od 65 godina bilo u riziku od siromaštva. Godinu dana ranije situacije je također bila loša, ali tada je u riziku od siromaštva bilo 32,4 posto starijih od 65 godina.

Siromaštvo u Hrvatskoj ipak najviše prijeti ženama starijim od 65 godina, jer je lani u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti živjelo čak 38,8 posto te skupine. Situacija im nije bila bajna ni godinu dana ranije kada je među ženama starijim od 65 godina bilo 36,5 posto onih koje su živjele u riziku od siromaštva.