Tomašević: 'Palo je više od 1000 stabala. Sve hitne linije su i dalje zakrčene. Apeliram, zovite samo ako postoji opasnost'

Grad je u komunkaciji s Vladom oko proglašenja prirodne katastrofe

Jutro nakon ogromnog nevremena koje je pogodilo grad Zagreb, i dalje se radi na prvim procjenama štete te sanaciji. Neke su ulice i dalje neprohodne, otpala stabla i dalje priječe put vozačima i pješacima. Gradonačelnik Tomislav Tomašević i njegovi zamjenici održali su konferenciju za novinare na temu nevremena te otklanjanja posljedica.

Započeo je nabrajanjem koji su bili prioriteti za sanaciju nakon nevremena. “Sustav oborinske odvodnje izdržao je tu kišu. Još jedan prioritet je bio uspostavljanje javnog prometa kako bi službe mogle što brže i bolje obavljati svoj posao”, rekao je uvodno. Rekao je i da je obišao cijeli grad od Podsuseda do Dubrave te da je doista cijeli grad pogođen.

Šteta je vrlo velika

“Šteta je velika na objektima u privatnom vlasništvu te javnim ustanovama. Molim da se prenese građanima da su i dalje zakrčene telefonske linije 112 i 193 na koje građani zovu. Od jučer do danas je zaprimljeno više od 11 tisuća poziva. Apeliram da zovu isključivo ako im prijeti opasnost od nove štete ili opasnost od ozljede”, rekao je.

Srušeno je više od 1000 stabala, pogođenih nevjerojatno jakim vjetrom. “Treba staviti to u kontekst da je 140.000 stabala na javnim površinama koje održava Zrinjevac. A kad padne 1000 stabala, to stvori veliki problem, pa se u najkraćem mogućem roku radilo na raščišćavanju prometnica”, rekao je dalje. Na šest tramvaja je napravljena ozbiljna šteta, oštećena su u tri autobusa, nastavio je nabrajati.

Oštećeno 40 semafora

Uskoro će biti objavljen novi broj na koji se građani mogu javiti i prijaviti neke probleme oko javnog prijevoza i slično te poseban broj gdje se mogu dojaviti otpala stabla i granje. Zagrebačke ceste pomažu Zrinjevcu i Čistoću i uspostavljanjem svih semafora. Četrdesetak semafora je bilo oštećeno, još pet ih se treba popraviti. Jedno je ozbiljno oštećenje semafora.

Što se tiče prometa općenito, on je bio otežan najviše na zapadu grada zbog Prilaza baruna Filipovića gdje je pao kran. Izvođač se bavi uklanjanjem krana i trebat će sanirati prometnicu, pa se građani upozoravaju da ne koriste tu cestu. Što se tiče groblja ukopi idu redovno, ali građane se poziva da ne posjećuju grobove jer postoje i tamo stabla koja treba raskrčiti. Tomašević je rekao da je prijavljena šteta na 40 škola, a tri su kritično stradale: Brestje, Sopnica i Sesvete.

U komunikaciji s Vladom

I druge javne ustanove, zdravstvene ustanove, domovi zdravlja također su oštećeni i to će se sanirati, rekao je dalje. “Što se tiče građana, gledamo mogućnosti osiguranja vezano za posljedice stabala. U komunikaciji smo s Vladom oko proglašavanja ne elementarne nepogode, već prirodne katastrofe”, rekao je. U sljedećim satima objavit će se web formular i broj telefona kako bi se moglo krenuti u obilaske oko štete.

“Nema roka, to će neko vrijeme trajati. To će biti brzinski pregledi, neće biti detaljni pregledi, to je zbog financijske pomoći”, rekao je Tomašević. Na pitanje zašto se neće proglasiti elementarna nepogoda odgovorio da postoje određeni uvjeti za postotak štete, mora biti 20 posto ukupnih prihoda grada. “Zato razgovaramo s Vladom o nekom drugačijem modelu. Stradalo je više županija”, objasnio je. Treba se prvo procijeniti šteta. “Grad Zagreb će izdvojiti znatna sredstva da pomognemo građanima, pogotovo oni koji nisu imali osiguranje”, naglasio je.

Teško ozlijeđen vatrogasac

Na pitanje jesu li građani trebali dobiti SMS poruku upozorenja, rekao je da nije na njemu da to komentira. “U svakom slučaju nije bilo dobro da nismo imali neko upozorenje, ali nikad nismo imali ovako razornu oluju, otkad ja pamtim. To je pitanje za državu, ne za grad”, rekao je Tomašević. Što se tiče informacija o stradalima, poznato je da je više desetaka ozlijeđeno, da je troje teže ozlijeđeno ali nisu u životnoj opasnosti. “Na svu sreću nije bilo novih žrtava, još jednom izražavam sućut obiteljima poginulih u Zagrebu i Brodsko-posavskoj županiji”, rekao je gradonačelnik.

Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Zagreb Siniša Jembrih rekao je da jedan njegov vatrogasac bio teško ozlijeđen. “Izgubio je puno krvi, ali situacija je stabilizirana. Imali smo jučer i nekakva spašavanja ljudi na koje su pali dijelovi drveća. Imali smo i uobičajene pozive. Zbog silnih poziva oni nisu dolazili prema nama. Morate razumjeti da imamo 1000 drveća, par stotina intervencija, to sve skupa traje. Nakon dugo dugo vremena, ovo je nakon oluje Teodor i nakon zagrebačkog potresa jedan od najgorih dana po broju intervencija i po dojavama građana”, rekao je Jembrih.

Kuće ostale bez krovova

Veliki broj kuća i zgrada ostao je bez svojih krovova. Upravitelji zgrade su pokrenuli postupke s krovopokrivačima koji bi pokrenuli hitne mjere popravka. Nije samo Špansko, već i puno drugih lokacija, naglasio je Jembrih. Šteta je bila koncentrirana po cijelom gradu, puno se građana raštrkalo, Civilna zaštita je išla u timovima od dvoje-troje ljudi, uklanjala se šteta sa slivnika i druga sanacija, odgovorio je Tomašević na upit novinarke.

Apsolutno svaki sustav mora biti dovoljno dobar da može izdražati ovo nevrijeme i to je prioritet, naglasio je Tomašević nakon što je novinarka pitala što se misli da napraviti da grad bude spremniji na ovakvo nevrijeme.