Tony Blair se ispričao za pogreške tijekom rata u Iraku i priznao da je taj sukob kriv za nastanak i jačanje ISIS-a

Blair ispričao za pogreške u Iraku, ali ne i za svrgavanje Sadama

FOTO: Screenshot YouTube

Bivši britanski premijer Tony Blair izjavio je da mu je žao zbog svih pogrešaka tijekom invazije na Irak 2003. godine, ali ne žali zbog rušenja Sadama Husseina s vlasti, rekao je u ekskluzivnom intervjuu za CNN.

“Mogu samo reći da se ispričavam za činjenicu da smo primili krive obavještajne informacije”, rekao je Blair. “Također se ispričavam za neke greške u planiranju i zasigurno našu pogrešku u nerazumijevanju onoga što bi se moglo dogoditi kada se ukloni tadašnji režim”, dodao je bivši britanski premijer.

Invazija na Irak imala za posljedicu jačanje ISIS-a

Na pitanje voditelja je li rat u Iraku bio “glavni uzrok” koji je doveo do uspona islamske države, Blair je rekao: ” Mislim da postoje elementi istine u pogledu da je invazija na Irak 2003. bila uzrok rasta ISIS-a.”

https://www.youtube.com/watch?v=pXmMcbjxQms

“Naravno da ne možete reći da mi koji smo skinuli Saddama s vlasti 2003. ne snosimo nikakvu odgovornost za situaciju 2015.’, kaže Blair. No, iako se Blair ispričao za pogreške u planiranju rata u Iraku, nije se ispričao za svrgavanje Sadama s valsti. Tada nisu znali što bi se moglo dogoditi.

“Teško mi se ispričati za svrgavanje Saddama. Mislim da čak i sada 2015. je bolje da njega tamo nema”, rekao je Blair.

Sadam je bio diktator koji je ugnjetavao narod

Sadam je bio poznat po svom nemilosrdnom ugnjetavanju iračkih građana tijekom više od tri desetljeća diktature. Krivac je za ratove protiv susjeda Irana i Kuvajta, a koristio je i kemijsko oružje protiv Kurda na sjeveru Iraka.

No sadašnji Irak je pod velikim pritiskom sektaških tenzija i mora se boriti s prijetnjama ISIS-a koji djeluju na sjeveru i zapadu zemlje.

Iz svega proizlazi da su rat i rušenje Sadamove vlade izazvalo kaos, što je rezultiralo da se godinama događa nasilje i uspon al-Kaide u Iraku, prethodnice ISIS-a. Deseci tisuća Iračana, više od 4.000 američkih vojnika i 179 Britanaca poginulo je u Iraku, navodi CNN.