Tri nepovezana istraživanja pokazuju dosta manji rizik od hospitalizacije za zaražene omikronom

Stručnjaci ipak upozoravaju da se omikron širi brže od delte te da bi bolnice mogle biti preopterećene

PRAGUE, CZECH REPUBLIC - MARCH 28: Medical workers wearing protective gear treat a patient infected with the COVID-19 novel coronavirus at the intensive care unit of the General University Hospital on March 28, 2020 in Prague, Czech Republic. The Coronavirus (COVID-19) pandemic has spread to many countries across the world, claiming over 25,000 lives and infecting hundreds of thousands more. (Photo by Gabriel Kuchta/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Odvojeni timovi znanstvenika u Južnoj Africi, Škotskoj i Engleskoj otkrili su da zaraze omikronom češće rezultiraju blagim oboljenjima od ranijih varijanti koronavirusa, nudeći tako nadu da bi trenutni porast zaraženih mogao biti manje katastrofalan nego što se strahovalo, piše The New York Times.

Istraživanje sugerira da omikron ima biološke značajke koje tu varijantu čine manje opasnim od delte. Međutim, čini se da je omikronov smanjeni rizik od hospitalizacije, u sve tri zemlje, velikim dijelom posljedica imuniteta u tim populacijama, bilo zbog cijepljenja ili prethodne infekcije. Znanstvenici istovremeno upozoravaju da se omikron, prema podacima, brže širi od prijašnjih varijanti te da bi bolnički sustavi u brojnim zemljama mogli biti preopterećeni.

Omikron je brzo postao dominantna varijanta u SAD-u, Europi i mnogim drugim regijama. Iz Južne Afrike su ovaj tjedan stigle dodatne ohrabrujuće vijesti koje sugeriraju da skokovi u broju zaraženih neće trajati dugo kao prethodni. Dužnosnici kažu da je možda u Južnoj Africi zaraza već dosegla vrhunac i polako pada.

Tri studije pokazuju manji rizik od hospitalizacije

Južnoafričko istraživanje je pokazalo da je rizik od hospitalizacije za 70 posto manji kod osoba zaraženih omikronom u usporedbi sa zaraženima drugim varijantama koronavirusa. Istraživači su teorizirali da bi se blaži oblik bolesti mogao pripisati činjenici da se omikronom lakše mogu zarazati osobe koje su već preboljele koronavirus. Procjenjuje se da je u Južnoj Africi 70 posto stanovništva preboljelo koronavirus, a da je cijepljeno oko 30 posto građana.

Istraživanje znanstvenika s londonskog sveučilišta Imperial College pokazuje da je rizik od hospitalizacije za 20 do 25 posto manji za zaražene omikronom od onih zaraženih deltom. Rizik od jednonoćne hospitalizacije manji je za najmanje 40 posto, javlja Guardian. Za osobe koje nisu preboljele covid i koje nisu cijepljenje rizik od hospitalizacije je manji za 11 posto ako se zaraze omikronom u usporedbi s deltom. Podaci također pokazuju da je rizik od hospitalizacije upola manji kod osoba koje su prije preboljele koronavirus, a zaraze se omikronom.

Škotska studija je ukazala na još veće smanjenje rizika od hospitalizacije – čak 70 posto su manje šanse da će zaraženima omikronom biti potrebno bolničko liječenje u usporedbi sa zaraženima deltom. Istraživači naglašaju kako je većina zaraženih omikronom na temelju kojih su proveli istraživanje bili mlađi ljudi pa nisu mogli utvrditi ozbiljnost zaraze kod starijih, koji spadaju među najranjivije skupine.