Tri velike talijanske regije kažu da su prepune i da više neće primati migrante

Od početka godine u Italiju se iskrcalo 50 tisuća migranata

FOTO: AFP/AFP

Posljednjih je mjeseci Europsku uniju zahvatila velika migracijska kriza. Imigranti u zemlje EU ponajviše dolaze iz Sirije, Eritreje, Somalije, Nigerije i Afganistana.

Broj migranata koji su se od početka godine iskrcali u Italiju premašio je 50.000, uključivo čak 6000 osoba koje je međunarodna flota tijekom proteklog vikenda spasila iz unesrećenih plovila, javlja Hina. Tri velike regije sjeverne Italije upozorile su u nedjelju da neće prihvatiti nove ilegalne imigrante.

Regija je poput “bombe koja će eksplodirati”

Predsjednik Lombardije Roberto Maroni je rekao da će pisati čelnicima regije i tražiti od njih da više ne prihvaćaju ilegalne imigrante. Novoizabrani predsjednik Ligurije Giovanni Toti podržao je to stajalište, a predsjednik regije Veneto Luca Zaia je rekao da je ta regija poput “bombe koje će eksplodirati”. Italija je primila oko 84.000 migranata i njezini su kapaciteti prepuni.

Talijanska obalna straža priopćila je da je u nedjelju spasila 2371 osobu, a u subotu 3480. Nema informacija o žrtavama. Uz migrante spašene ovog vikenda koji stižu u luke na Siciliju i južnu Italiju, broj migranata primljenih od početka godine u toj zemlji prelazi 50.000. To je 10 posto više u odnosu na prvih pet mjeseci prošle godine.

U tri dana poginulo 1000 migranata

Do sredine travnja je u 2015. godini poginulo 1500 migranata, što je deseterostruko više nego u prva četiri mjeseca lani, kažu iz Međunarodne organizacije za migracije.

Učinio bih sve samo da dospijem u Europu. Vrijedilo je svakog rizika, loših uvjeta i straha, zato što sad imam puno bolji život nego prije”, izjavio je Moutassem Yazbek, Sirijac, koji je iz zemlje razrušene ratom pobjegao u Europu.

Najgora drama posljednjih desetljeća na Sredozemlju

Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije, oko 1.800 muškaraca, žena i djece poginulo je ili nestalo tijekom putovanja, od kojih 800 migranata tijekom brodoloma u travnju, najgore drame posljednjih desetljeća na Sredozemlju.

Europska komisija zatražila je od država članica da preuzmu 40.000 tražitelja azila iz Sirije i Eritreje koji su stigli u Italiju i Grčku u znak solidarnosti s Rimom i Atenom, ali taj je zahtjev primljen s iznimno velikim rezervama, posebice u Francuskoj.