Trumpu nije simpatična ideja da Koreje pregovaraju bez njega pa im je objema udario sankcije

Nezadovoljni Trump osvećuje se, između ostaloga, i uvođenjem carina

NATIONAL HARBOR, MD - FEBRUARY 23: U.S. President Donald Trump addresses the Conservative Political Action Conference at the Gaylord National Resort and Convention Center February 23, 2018 in National Harbor, MD. This was Trump's second year in a row addressing CPAC, the largest convention of political conservatives in the country.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Nezadovoljan načinom na koji Južna i Sjeverna Koreja pokušavaju uspostaviti dijalog te smanjiti napetost na Korejskom poluotoku, a pri tomu potpuno ignorirajući Washington, američki predsjednik Donald Trump u manje od dva tjedna odlučio je primjereno kazniti obje države.

Najprije je uveo poreze na perilice za rublje koje se iz Južne Koreje uvoze u SAD, a u petak je uveo nove, još oštrije sankcije protiv brodova i tvrtki koje krijumčare robu u Sjevernu Koreju. No tu nije kraj Trumpove politike odmazde. Američki ministar trgovine Wilbur Ross preporučio mu je da uvede carine od 53 posto na uvoz čelika, a među 12 zemlja koje će biti najviše pogođene tom mjerom, nalazi se i Južna Koreja.

I Ivanka Trump prijeti Sjevernoj Koreji

Komentirajući proširenje sankcija protiv Sjeverne Koreje, Trump je na pitanje što će poduzeti sljedeće ako te mjere neće donijeti rezultata, otvoreno zaprijetio: “Morat ćemo vidjeti. Ako sankcije ne donesu željene rezultate, morat ćemo krenuti s drugom fazom. A ona će biti vrlo gruba stvar. To bi moglo biti vrlo, vrlo nesretno za cijeli svijet.”

Kći američkog predsjednika Ivanka Trump, koja je na Olimpijske igre u Pjončangu došla dva tjedna nakon Kim Yo-jong, mlađe sestre sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una, izjavila je u petak na večeri koju je za nju priredio južnokorejski predsjednik Moon Jae-in, kako valja do maksimuma pojačati pritisak na Sjevernu Koreju jer je to jedini način da se osigura denuklearizacija Korejskog poluotoka.

Južna Koreja poziva na dijalog

Inače, uoči dolaska Ivanke Trump na Olimpijske igre, Donald Trump je na Twitteru napisao kako Amerika “ne može imati bolju ili pametniju osobu od Ivanke da predstavlja njihovu zemlju”. Za razliku od njih, južnokorejski predsjednik Moon izjavio je kako “aktivni dijalog između Južne i Sjeverne Koreje uvelike doprinosi ublažavanju napetosti na Korejskom poluotoku i poboljšanju odnosa između Seula i Pjongjanga”.

Da su u Washingtonu nadvladali tvrdolinijaši i jastrebovi koji traže bezuvjetni vojni udar na Sjevernu Koreju, potvrđuje i izjava Sarah Huckabee Sanders, glasnogovornice Bijele kuće: “Nastavit ćemo kampanju maksimalnog pritiska, uvest ćemo najstrože sankcije kojima raspolažemo. Tražit ćemo od svih naših saveznika i partnera da i oni pojačaju pritisak i podrže naše napore”.

Sjevernokorejanci ponizili podpredsjednika Pencea

Bijesne reakcije Washingtona djelomice su i posljedica poniženja koje je doživio američki podpredsjednik Mike Pence za boravka u Seulu kad je Sjeverna Koreja u posljednji trenuitak otkazala već dogovoren tajni sastanak sa sjevernokorejskim izaslanstvom.

Također, takve oštre reakcije i prijetnje odgovor su, kako se tvrdi u Washingtonu, na pokušaje Pjongjanga da izazove pukotinu u odnosima Južne Koreje i SAD-a. Tako, naime, Donald Trump tumači nastojanja Kim Jong-una da uspostavi što bolje odnose s Južnom Korejom.

Nezavidna pozicija južnokorejskog predsjednika

Najnoviji potezi Bijele kuće dovode južnokorejskog predsjednika Moona u nemoguću situaciju: ako ispuni zahtjev SAD-a, izazvat će prekid dijaloga sa Sjevernom Korejom što će onda definitivno upropastiti svaku ideju i nastojanje da se ublaže napetosti između Seula i Pojongjanga.

No, rezolutne poruke Trumpa ne daju Moonu puno prostora za manevriranje: Južna Koreja naprosto je preslaba da bi se oduprijela pritisku iz Washingtona jer teško može opstati bez obilne američke vojne pomoći. Sve se to događa u vrijeme dok Seul i Pjongjang održavaju susrete na vrlo visokoj državnoj razini i dok iz Sjeverne Koreje dolaze jasni signali da je zainteresirana za smanjenje napetosti na Korejskom poluotoku.

Trumpova osveta južnokorejskom predsjedniku Moonu

Politički analitičari u Washingtonu procjenjuju da je više razloga zašto se predsjednik Trump odlučio na opstrukciju mirovnih pregovora između dvije Koreje. Po jednima želi se osvetiti lijevo orijentiranom južnokorejskom predsjedniku Moon Jae-inu zbog njegove ambivalentne politike spram SAD-a, ali i naklonosti Pjongjangu te pro-kineske orijentacije. Po drugima Trump naprosto dosljedno provodi svoju politiku “America First” čija je strategija zaštita američkih proizvođača, uključujući proizvođače perilica i čelika.

Istodobno, Trump je uvođenjem carinskih tarifa za proizvode iz Južne Koreje želio poslati jasno upozorenje drugim državama da će svi, bez iznimke, doći pod udar nove američke ekonomske politike. Južna Koreja je najpogodnija za Trumpovo vježbanje strogoće jer je ranjiva i ne može efikasno odgovoriti kako bi to mogle učiniti Kina, Japan ili Njemačka, koje američki predsjednik očito još ne želi uznemiravati.

Nezavisni ekonomist Andy Xie iz Šangaja upozorava međutim da su sve te mjere dokaz kako “Trump nema strategije, već samo nastoji impresionirati svoje glasače. Južna Koreja je jednostavan cilj jer je ranjiva i nema puno prostora za osvetu”.

SAD uvođenjem carina kažnjavaju Samsung i LG

SAD su odlučile u prvoj godini uvesti carine od 20 posto na prvih 1,2 milijuna uvezenih velikih perilica, a nakon toga će se na svaku novu perilicu plaćati carina od 50 posto. U trećoj godini te će carine pasti na 16 odnosno 40 posto. Tvrdi se kako su te mjere donesene da bi se od južnokorejskih konkurenata Samsunga i LG-a, zaštitio veliki američki proizvođač i distributer kućanskih uređaja Whirlpool.

“Donošenjem novih trgovinskih zakona, predsjednik Trump osigurao je američkim radnicima jednake uvjete poslovanja kakve imaju oni u inozemstvu”, izjavio je čelnik Whirlpoola Jeff Fettig. Tim potezom najviše se kažnjava Samsung, koji je nedavno pokrenuo proizvodnju perilica za rublje u saveznoj državi Južnoj Karolini, kao i LG, koji gradi tvornicu perilica u državi Tennessee.

Najavljene žalbe zbog novih carina

Iz Samsunga su poručili da “uvođenje novih carina predstavlja udar na svakog potrošača u SAD-u koji želi kupiti perilicu rublja. Svi će platiti više, uz manju mogućnost izbora”. Iz LG-ja također upozoravaju da će takva odluka omesti njihovu tvrtku u planovima proizvodnje i zapošljavanja u novoj tvornici. Istodobno, Južna Koreja već je poručila da će se žaliti Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), nazvavši nove carine “prekomjernim” i ”žalosnim”.

James Rooney, profesor međunarodnih financija na Sveučilištu Sogong u Seulu, koji ima dugogodišnje iskustvo i znanje o industriji čelika u različitim zemaljama, posebice SAD-u, Japanu, Južnoj Koreji i Kini, smatra kako su te odluke “posljedica kaotične Trumpove politike koja nema jasne strateške ciljeve”.

Mjere koje će štetiti američkim građanima

Opisujući Trumpove carine kao “glupe”, dio američkih stručnjaka smatra da će takve mjere biti dugoročno negativne za američko gospodarstvo i potrošače. Primjerice, Rooney smatra kako će predložene mjere nanijeti više štete nego da je ostao status quo: “Stoga ih gledam kao glupe ili pogrešne jer mogu samo štetiti američkoj industriji i potrošačima. Podizanjem cijena sirovina i gotovih proizvoda smanjit će se njihova dostupnosti na američkom tržištu”.

Rooney također upozorava da je američka čelična industrija u osnovi nekonkurentna već desetljećima jer se “nije uspjela modernizirati što je ključno za konkurentnost u industriji s tako visokim fiksnim troškovima”. Inače nove sankcije protiv Sjeverne Koreje usmjerene su protiv jedne osobe, 27 tvrtki i 28 brodova koji su registrirani u Sjevernoj Koreji, Kini, Singapuru, Tajvanu, Hong Kongu, Marshallovom otočju, Tanzaniji, Panami… Washington ih sve sumnjiči da pomažu Sjevernoj Koreji izigrati postojeće sankcije.

Najavljene i nove mjere

Trump je također najavio da će SAD “uskoro poduzeti akciju kako bi dodatno smanjio dotok novca i nafte koje Sjeverna Koreja koristi za financiranje svog nuklearnog programa i održavanje svoje vojske”. Što će, dakako, značiti početak novog zaoštravanja na Korejskom poluotoku, ali i isprovocirati Kim Jong-una da nastaviti s lansiranjem interkontinetalnih raketa i nuklearnim pokusima.

Zanimljivo da nijedan ruski brod ili tvrtka nisu sankcionirani, unatoč izvješćima iz prosinca prošle godine da su ruski brodovi bili uključeni u ilegalno dopremanje nafte u Sjevernu Koreju.