Turska i Amerika dogovorili obrise zajedničke vojne operacije, cilj im je jedan - uništenje Islamske države

Navodno će očistiti pojas širine 100 km uz granicu Turske i Sirije

An Afghan National Army non-commissioned officer instructor stands in formation during the Fourth Term Oath Ceremony at Camp Gazi, Afghanistan, Oct. 26, 2010.  In all, 400 Afghan NCO candidates pledged their commitment to their country.
(ISAF photo by U.S. Air Force Staff Sgt. Joseph Swafford/released)
FOTO: Staff Sgt Joseph Swafford/ISAF

Turska i SAD su postigli načelni dogovor o provođenju vojnih operacija kojima bi uklonili militante Islamske države u pojasu uz tursko-sirijsku granicu, javlja New York Times.

Vojne operacije koje bi provodili američki ratni zrakoplovi, sirijski pobunjenici i turske vojne postrojbe bi rezultirale pojasom širine stotinjak kilometara koji bi bio pod kontrolom (relativno) umjerenih sirijskih pobunjenika. Turski diplomati su rekli da bi taj prostor mogao biti i sigurna zona za povratak sirijskih izbjeglica. Naime, samo u Turskoj je registrirano gotovo dva milijuna (1.805.255) izbjeglica iz Sirije.

“Plan će tek biti detaljiziran, ali glavna tema pregovora je suradnja Turske s partnerima u sjevernoj Siriji koji vode borbu protiv Islamske države. Krajnji cilj je uspostavljanje zone u kojoj nema pripadnika Islamske države”, rekao je jedan visoki američki državni dužnosnik.

Netko je protiv ISIS, a netko protiv al-Assada

SYRIA-POLITICS-ASSAD

Kao i svaka dosadašnja strategija u Siriji, i ova američka politika će naići na prepreke. Najbitniji sudionici tih vojnih operacija imaju poprilično različite ciljeve. Naime, dok SAD želi uništiti Islamsku državu, Turska i sirijski pobunjenici žele srušiti režim Bashara al-Assada. Istina, Turska je počela aktivnije raditi na suzbijanju djelovanja Islamske države u Turskoj i uz granicu sa Sirijom, ali 32 osobe su morale platiti životom to tursko okretanje glave na ISIS-ove operacije.

Prema planu koji je dogovoren, turska vojska bi se zadržala sa svoje strane granice te bi tek dalekometnom artiljerijom gađali mete na sirijskom teritoriju. Situaciju dodatno mogu zakomplicirati turski napadi na položaje kurdske terorističke organizacije PKK u Iraku. Naime, kurdske paravojne postrojbe u Siriji (YPG) žele zauzeti teritorij kojeg Turska i SAD planiraju očistiti. Ostaje za vidjeti koliko su zapravo bliski Kurdi s dviju strana granice. Pešmerga u Iraku ne održava toliko bliske odnose s PKK-om, a služe kao stabilizacijski faktor među Kurdima u Siriji.

Britanci su također spremni napasti ISIS

RAF Eurofighter Typhoon
RAF Eurofighter Typhoon Peter Gronemann/Flickr

Britanski premijer David Cameron izjavio je u ponedjeljak da je spreman narediti zračne udare na islamske militante u Libiji i Siriji kako bi spriječio napade na britanskim ulicama, pojačavši tako retoriku protiv pobunjenika iz Islamske države (IS). To je novinarima izjavio po dolasku u Indoneziju, prvu postaju četverodnevne turneje koja bi trebala osnažiti politički savez protiv prijetnje koju je nazvao “kultom smrti”.

“Ako postoji prijetnja Britaniji ili našim ljudima na našim ulicama….sposobni smo to zaustaviti trenutnom akcijom protiv te prijetnje”, rekao je Cameron. “Kao premijer, uvijek bi pokušao i krenuo u tu akciju, bilo da prijetnja dolazi iz Libije, Sirije ili odnekud drugdje”, istaknuo je.

Velika Britanija podigla je u kolovozu prošle godine razinu opasnosti od terorističkog napada na drugi najviši stupanj, što znači da je napad “vrlo vjerojatan”.

Cameron bi u ponedjeljak trebao s indonezijskim predsjednikom Jokom Widodom razgovarati o suradnji dviju zemalja u borbi protiv IS-a.