9 stvari zbog kojih su odnosi Kurda i Turaka prekomplicirani i za njih same

Zbog sukoba s kurdskim teroristima jugoistok Turske postaje ratna zona

FOTO: prtscr/Twitter

Tursku ovih dana razdiru najveći sukobi posljednjih godina. S jedne strane izloženi su napadima Islamske države, poput onoga na Suruc kada je 32 ljudi izgubilo živote, a s druge strane bude se razne ekstremističke organizacije u Turskoj. Kurdska radnička stranka (PKK) predvodi napade na tursku vojsku i policiju pa su u jednom danu čak tri puta napali turske snage sigurnosti.

U nastavku pročitajte 9 najbitnijih stvari koji opisuju koliko je kompliciran odnos Kurda i Turske.

1. Kurdi pokušavaju preuzeti vlast

Eskalacija sukoba dovela je do kolapsa labilnog primirja potpisanog prije nekoliko godina između Turske i PKK-a, čime je bio okončan sukob koji traje nekoliko desetljeća. Kurdski separatisti opet izlaze na ulice i pokušavaju preuzeti vlast.

https://twitter.com/janbolad/status/632916674522578944

Snimka prikazuje Silvan, grad od desetak tisuća stanovnika u pokrajini Diyarbakir, gdje kurdski separatisti otvoreno vješaju zastavu terorističke organizacije PKK.

2. Turska pokušava uspostaviti kontrolu

https://twitter.com/manipulee/status/632921742621736960

Turska je poslala vojsku i policiju kako bi uspostavili kontrolu nad područjima na kojima Kurdi pokušavaju proglasiti autonomiju.

https://twitter.com/janbolad/status/632915821791158272

3. Prijatelji ili neprijatelji

Turska napada položaje Kurdske radničke stranke (PKK) u Iraku, a u Siriji napada položaje Islamske države, u suradnji sa sirijskim Kurdima. To se čini dosta neobičnim, kako je moguće da saveznik u Siriji postane neprijatelj u Iraku ili Turskoj. Međutim, Turska je napala položaje PKK, separatističke kurdske organizacije koja je 1997. proglašena terorističkom.

4. Operacije Čekić i Zora

PKK je već dulje vrijeme persona non grata u iračkom Kurdistanu, a Mesud Barzani zasigurno neće biti previše zabrinut zbog nekoliko PKK-ovaca koje će Turci ubiti. Naime, Barzani, koji je trenutni predsjednik Kurdistana tri je godine tijekom devedesetih ratovao protiv istog tog PKK-a.

5. Turska je pomagala Barzaniju

Još jedna zanimljivost je da je Turska pomagala Barzaniju. Turska je 1997. godine provela dvije vojne operacije, Čekić i Zora, gdje su tisuće turskih vojnika prešli na irački teritorij kako bi se borili protiv PKK i njihovih saveznika, a zajedno s Barzanijevim KDP-om.

6. YPG i PKK su isti ali različiti

Kurdske paravojne formacije u Siriji bore se pod akronimom YPG, a zanimljivo je da su YPG politički dosta bliski PKK-u i zbog toga imaju dosta loše odnose s Turskom. Sirijski ogranak PKK-a osnovao je YPG nakon što je sirijski represivni aparat gotovo uništio kurdske političke stranke.

S druge strane, Barzani je imao najveći utjecaj na trenutnu političku scenu sirijskih Kurda. Naime, Barzani je pomogao osnivanju Kurdskog vrhovnog vijeća koje ujedinjuje sve kurdske političke i paravojne organizacije.

7. Sigurna i slobodna zona u Siriji

https://twitter.com/sayed_ridha/status/625630555040657408/photo/1

Turska trenutno ima gotovo 2 milijuna sirijskih izbjeglica, a osiguranje pojasa širokog stotinu kilometara će omogućiti nekoliko bitnih stvari za Tursku. Prvo, taj pojas će moći biti slobodna i sigurna zona gdje će barem dio izbjeglica se moći vratiti. Drugo, sigurnu zonu će iskoristiti neprijatelji Bashara al-Assada i Islamske države. Ti neprijatelji, a među njima i Jabhat al-Nusra (al-Qaidina filijala), mogu iskoristiti taj slobodni teritorij za obuku i oporavak svojih pripadnika.

8. Različito viđenje promjena u Siriji

Kao i svaka dosadašnja strategija u Siriji, i ova američka politika će naići na prepreke. Najbitniji sudionici tih vojnih operacija imaju poprilično različite ciljeve. Naime, dok SAD želi uništiti Islamsku državu, Turska i sirijski pobunjenici žele srušiti režim Bashara al-Assada. Istina, Turska je počela aktivnije raditi na suzbijanju djelovanja Islamske države u Turskoj i uz granicu sa Sirijom, ali 32 osobe su morale platiti životom to tursko okretanje glave na ISIS-ove operacije.

9. zračni udari nisu dugoročna strategija

Bez obzira na trenutnu podršku koju Turci daju, a najbolji primjer je davanje na korištenje dviju zrakoplovnih baza na jugu Turske američkim zrakoplovima, zračni udari neće bitnije promijeniti globalni odnos snaga u Iraku ili Siriji.