Turska sad tvrdi da su Saudijci poslali kemičara i toksikologa da počiste sve dokaze o ubojstvu Khashoggija

Saudijski čistači u konzulat su došli devet dana nakon ubojstva novinara

Turska je 5. studenoga objavila nove dokaze o upletenosti najviših vlasti Saudijske Arabije u ubojstvo novinara Jamala Khashoggija. Turski dnevni list Daily Sabah objavio je video snimke 11 Saudijaca koji su 11. listopada, dakle devet dana nakon ubojstva Khashoggija, stigli u zrakoplovima u Istanbul. Turski istražitelji identificirali su među njima kemičara Abdulaziza Aljanobija te toksikologa Khaleda Yahya Al Zahranija. Policijski izvor koji je želio ostati anoniman izjavio je novinarima: “To je tim takozvanih čistača koji je došao u Istanbul ne da bi rasvijetlio ubojstvo, već da bi uništio preostale dokaze”.

Pristigli saudijski čistači mjesta zločina svakodnevno su dolazili u konzulat, a nakon što su ga temeljito počistili, 17. listopada, vlada u Rijadu napokon je dopustila turskoj policiji da uđe u konzulat. Sedam dana kasnije, 25. listopada, Saudijska Arabija službeno je priznala da je novinar Khashoggi stradao u nesretnim slučajem tijekom razgovora u konzulatu. Nakon toga više je puta mijenjala verziju događaja pa je na kraju priznala da su za smrt odgovorni “nedogovorni pojedinci” iz obavještajnih službi, od kojih neki pripadaju unutarnjem krugu princa nasljednika Mohammeda bin Salmana.

Rijad i dalje tvrdi da princ nije ništa znao

Odmah potom uhićeno je 18 osoba, uključujući i svih 15 članova saudijskog eskadrona smrti koji je došao u Istanbul likvidirati Khashoggija. Rijad još uvijek tvrdi da kralj Salman i princ Mohammed nisu imali pojma o toj operaciji. Turski su istražitelji od početka istrage tvrdili da je tijelo nesretnog novinara raskomadano, a 31. listopada jedan visoki policijski dužnosnik otkrio je Washington Postu da je Khashoggijevo tijelo uništeno kiselinom.

The Wall Street Journal, jedne od najuglednijih i najutjecajnijih dnevnih novina u SAD-u, objavio je pak da je ubojstvo Jamala Khashoggija isplanirao i realizirao Saud al-Qahtani, savjetnik za medije i jedan od najbližih suradnika saudijskog princa nasljednika Mohammada Bin Salmana, opće poznatog po kratici MbS. Saud al-Qahtani, autor je svih klevetničkih kampanja protiv političkih disidenata i neistomišljenika, bio je uhićen u kraljevskoj palači kad je dolazio na posao, ali je po nalogu kralja Salmana pušten iz pritvora. Nakon toga otpušten je sa savjetničke funkcije te je protiv njega otvorena krivična istraga.

The Wall street journal tvrdi da je al-Qahtani dugo nagovarao Khashoggija da se vrati u Rijad. Objavljene su WhatsApp poruke koje je al-Qahtani slao Khashoggiju nastojeći ga uvjeriti da se vrati u svoj rodni grad. “Krunski princ vrednuje vašu ulogu novinara i želi da se vratite u Saudijsku Arabiju.” Kad je Khashoggi odbio zahtjev, odmah je donesena odluka o njegovoj likvidaciji, a njegovom sinu Salahu zabranjeno je napuštanje zemlje. Zabrana je ukinuta nakon što je Salah posjetio kralja Salmana i princa Mohammeda koji su mu izrazili sućut. Izvješća s tog događaja objavili su svi saudijski mediji, kako bi javnost stekla dojam da njih dvojica zaista nemaju ništa s ubojstvom, a Salah je nakon toga otputovao u SAD. Međutim kako je al-Qahtani bio desna ruka princa Mohammeda, nema nikakve sumnje da je princ nasljednik bio upoznat s cijelom operacijom.

U Rijed u se iznenada vratio brat kralja Salmana

Premda Turska inzistira da se otkrije mjesto gdje je su sakriveni posmrtni ostaci Khashoggija, iz Rijada još nema odgovora. No pritisak svjetske javnosti toliko je snažan da je Rijad bio prisiljen pozvati princa Ahmed bin Abdulaziza, 75, jedinog brata kralja Salmana,82, i jednog od starijih članova saudijske kraljevske obitelji, da se vrati iz egzila u Londonu. Naime, princ Ahmed bin Abdulazi nije se želio vratiti u Rijad jer se bojao da će ga princ Mohammed staviti u kućni pritvor. Princ Ahmed nedavno je javno izjavio kako za ubojstvo nije kriva kraljevska obitelj koja broji tisuću prinčeva i princeza, “već su za to odgovorni kralj Salman i princ Mohammed”.

Njegov povratak pokazuje da se u Rijadu, unutar kraljevske obitelji, mijenjaju odnosi snaga, te da jačaju oni koji ne mogu smisliti princa nasljednika Mohammeda i koji traže od kralja Salmana da ga se odrekne. Tomu u prilog govori vijest da je iz pritvora pušten princ i Khalid bin Talal, nećak kralja Salmana, koji bio 11 mjeseci lišen slobode jer je kritizirao princa Mohammeda. Također, bio je optužen i za korupciju. Njegov brat, milijarder princ Al-Waleed bin Talal, također je bio među desecima članova kraljevske obitelji, visokih vladinih dužnosnika i poslovnih ljudi koji su bili uhićeni i smješteni u luksuznom hotelu Ritz Carlton u Rijadu. Puštanje Khalida na slobodu vrlo je važno pa i simbolično jer je uhićen zbog razlaza s princom Mohammedom. Očekuje se da će uskoro biti pušteni na slobodu i prinčevi Turki bin Abdullah i Abdulaziz bin Fahd te milijarder Mohammed Hussein Al-Amoudi.

Khashoggijevi sinovi prvi su se put pojavili pred javnošću

U nedjelju su se prvi puta pred svjetskom javnošću pojavili sinovi Jamala Khashoggija Salah i Abdullah. Oni su kazali da je njihov otac bio “hrabar i velikodušan”, da se nadaju da trenuci pred smrt nisu bili bolni te da je “imao smirenu smrt”. Salah Khashoggi kazao je kako je sve što oni žele da ga pokopaju na groblju Al-Baqi u Medini u Saudijska Arabija gdje počiva ostatak obitelji.
Abdullah i Salah Khashoggi objasnili su da je njihov otac pogrešno shvaćen ili namjerno optužen da je bio simpatizer Muslimanskog bratstva te opasni islamski terorist premda je bio “umjeren čovjek, koji je dijelio vrijednosti s mnogima, kao što se nekima nije slagao.”

Tu optužbu protiv Khashoggija izrekao je princ Mohammed u telefonskom razgovoru s Jaredom Kushnerom, zetom i savjetnikom predsjednika SAD-a Donalda Trumpa te savjetnikom za nacionalnu sigurnost Johnom Boltonom. Inače, Muslimanska braća su organizacija koja se u mnogim arapskim državama tretira kao teroristička skupina, ali ne u SAD-u ili Europi. Organizacije Muslimanska braća, koja je pobijedila na izborima u Egiptu, ali je državnim udarom svrgnuta s vlasti, najviše se pribojavaju pustinjska kraljevstva, među kojima je Saudijska Arabija koja ih doživljava kao egzistencijalnu prijetnju.