Turski premijer Davutoglu optužio je Rusiju za etničko čišćenje u Siriji

Ahmet Davutoglu rekao je kako Moskva pokušava otjerati Turkmene

FOTO: AFP

Turski premijer Ahmet Davutoglu optužio je u srijedu Rusiju za pokušaj “etničkog čišćenja” u sjevernoj Siriji, rekavši kako Moskva pokušava otjerati lokalne Turkmene i sunitsku populaciju muslimana kako bi zaštitili svoje vojne interese u regiji, javlja Reuters.

Ovi bi komentari mogli dodatno naštetiti zategnutim odnosima između Moskve i Ankare, nakon što je Turska oborila ruski vojni avion krajem prošlog mjeseca.

“Rusija pokušava napraviti etničko čišćenje u sjevernoj Latakiji kako bi protjerali svi Turkmeni i sunitska populacija koja nema dobre odnose sa režimom”, rekao je Davutoglu stranim novinarima u Istanbulu.

Turkmeni meta ruskih napada?

Turkmeni su etnički srodnici Turaka i Ankaru je posebno naljutilo što su i Turkmeni meta ruskih napada u Siriji. Davutoglu je rekao kako rusko bombardiranje oko Azaza u sjeverozapadnoj Siriji ima za cilj prekinuti linije opskrbe za oporbene skupine koje se protive Asadu, savezniku Moskve i kako to na kraju koristi džihadistima tzv. Islamske države.

I Moskva i Ankara su u više navrata optužili jedni druge kako pomažu ISIS-u. Obje su strane negirale te optužbe.

Turska, članica NATO-a i američke koalicije koja bombardira Islamsku državu u Siriji, te već dugo poziva na odlazak Asada. Davutoglu je rekao kako je Turska spremna surađivati s Rusijom kako bi spriječila incidente poput onog s rušenjem ruskog aviona.

Razmještaj snaga u sjevernom Iraku

Davutoglu je branio razmještaj turskih snaga u sjevernom Iraku, što je potez koji je izazvao nesuglasice s Bagdadom. Ankara je poslala trupe u borbu zbog povećane opasnosti od ISIS-a, kaže Davutoglu, opisujući raspoređivanje kao “čin solidarnosti”.

“Kad se prijetnja povećala, poslale smo postrojbe za zaštitu kampa, ne kao čin agresije, nego kao čin solidarnosti”, rekao je Davutoglu o turskim postrojbama u kampu Bashiqa koji se nalazi 15 do 20 kilometara od Mosula.

Dijalog Bagdada i Ankare

Turska je tamo rasporedila stotine svojih snaga, nazivajući to rutinskom rotacijom u obučavanju Iračana da zauzmu Mosul od Islamske države.

Irak je zatražio od NATO-a da izvrši pritisak na Tursku da povuče svoje snage. Izaslanik Bagdada u UN-u rekao je da bilateralni razgovori dvaju susjeda za okončanje spora dobro napreduju.