Turudić poručio kako nema političkih ambicija (i otkrio što misli o Ustavnom sudu, slučajevima Sanader i Mamić...)

Predsjednik Županijskog suda u Zagrebu gostovao je u emisiji RTL direkt

FOTO: Rtl

Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u srijedu će odlučiti hoće li se bivši premijer Ivo Sanader braniti sa slobode ili ostaje u Remetincu. O toj i drugim temama govorio je predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić koji je gostovao u emisiji RTL direkt.

Sanaderova obrana traži da ga se pusti na slobodu jer je prema njima istekao maksimalni zakonski rok od tri i pol godine koliko smije biti u istražnom zatvoru. Prošlog je mjeseca Ustavni sud ukinuo dvije presude za slučaj Hypo i INA-MOL i sve vratio na početak, pa je tako Sanader sada u zatvoru na temelju nepravomoćne presude za slučaj Fimi medija.

“Dosad sam se suzdržavao od komentara. Temeljna stvar je da se ta odluka mora poštivati i u cijelosti sprovesti. Nema mjesta daljnjim komentarima”, rekao je Turudić o odluci Ustavnog suda. Nije želio komentirati je li Ustavni sud izigrao i Ustavni zakon o nezastarijevanju kaznenog dijela ratnog profiterstva jer bi onda došao u opasnost da “prejudicira eventualnu odluku”

Djeluje li Ustavni sud u okviru ovlasti?

Turudić kaže da ima predmeta gdje Ustavni sud zalazi u područje u koje ne bi smio zalaziti, prvenstveno u polje ispitivanja činjenica, što nije zadaća Ustavnog suda.

Na pitanje je li sam sebi ponovno dodijelio slučaj Sanader Turudić kaže: “Ne, to se dogodilo po prirodi stvari, po zakonu. Predmet je ponovno vraćen na suđenje, Ustavni sud nije rekao da se slučaj vraća na suđenje pred izmijenjenim vijećem”

Turudić kaže kako je ovo jedan od najtežih slučajeva u njegovoj sudačkoj karijeri. “Zasigurno ulazi u top tri slučaja u mojoj karijeri, težak je sa svih aspekata, od težine samog predmeta, ozračja oko sudnice, veličine predmeta, da, vrlo je težak slučaj”

Sukob interesa u slučajevima Mamić i Sanader?

Voditelj emisije Zoran Šprajc pitao je Turudića je li on u svojevrsnom sukobu interesa s obzirom na to da je on postao predsjednik Županijskog suda upravo na zahtjev Ive Sanadera, kako tvrdi bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt. “To nije istina, pogrešno tvrdi. Mene je za predsjednika Županijskog suda prije četiri godine imenovalo Državno sudsko vijeće, nisam postao predsjednik u vrijeme mandata Ive Sanadera”, odgovorio je Turudić.

O prijateljstvu s Mamićem Turudić je rekao kako on njima ne sudi. “To što sam ja predsjednik, ne znači da su meni svi suci u Zagrebu podređeni. Predsjednik suda obavlja poslove sudske uprave. Ako dođe do suđenja u tom slučaju, koji je još uvijek samo predmet istrage, ja u njemu neću sudjelovati.”

Kaže kako se nije čuo niti vidio s Mamićima nakon otvaranja istrage. “Sada smo u drukčijoj situaciji od one koja je bila prije mjesec ili dva. Nemam nikakvu potreba da se vidim ili čujem s njima, no ako bi se vidio i čuo, u tome ne vidim ništa sporno. ja njima ne sudim”.

Brani poziciju sudaca

Turudić se ne slaže kako su sudački pogledi na istu stvar često dijametralno suprotni. Kaže kako su suci istrage često u nemogućoj poziciji, te moraju u roku od nekoliko sati odlučiti o zahtjevu za određivanje zatvora na temelju spiska koji imaju do 10 tisuća stranica. Branitelji stavljaju prijedloge za zamjenu istražnog zahtjeva jamčevinom, bez navoda da je ta jamčevina u vlasništvu njezina davatelja, rekao je Turudić i dodao kako su zahtjevi često vrlo paušalni.

“Ja nemam političkih ambicija, kada ih budem imao, onda ih neću skrivati, no dosad ih nikada nisam izrazio”, kaže Turudić. Složio se s time da pravosuđe ima izrazito nisku razinu povjerenja javnosti.

“25 godina, od neovisnosti Hrvatske radim kao sudac, situacija u hrvatskom pravosuđu nije dobra. Mislim da je najbolja bila u vrijeme kada smo ulazili u EU i u vrijeme pregovora. Ministarstvo pravosuđa se bavi brojnim nebitnim stvarima. Ministar najavljuje izmjene Ustava tri ili četiri mjeseca prije izbora, a i sam zna da je to nemoguće. Zatim, izvodi sigurnosne provjere sudaca, što nema ni jedna država u Europi. Ministar pravosuđa ničime izazvan uvodi odlazak u mirovinu sudaca prije 65. godine, a to je protivno direktivama. To su samo neki od poteza u zadnjih mjesec dana.”