U Beogradu i Novom Sadu masovni prosvjedi protiv Vučića zbog izmjena zakona. Sukobi s policijom, ima uhićenih

Prosvjednici tvrde da zakonima o referendumu i eksproprijaciji vlada Srbije želi udovoljiti stranim ulagačima

27, November, 2021, Belgrade - Due to the adoption of the law on referendums and expropriation, the Association of Environmental Organizations of Serbia, the initiative Go for Change, the Environmental Uprising, activists of non-governmental organizations and numerous citizens are blocking roads. Photo: Antonio Ahel/ATAImages

27, novembar, 2021, Beograd - Zbog usvajanja zakona o refernedumu i eksproprijaciji Savez ekoloskih organizacija Srbije, inicijativa Kreni promeni, Ekoloski ustanak, aktivisti nelvadinih organizacija i brojni gradjani blokiraju saobracajnice. Photo: Antonio Ahel/ATAImages
FOTO: Antonio Ahel/ATAImages 27, novembar, 2021, Beograd - Zbog usvajanja zakona o refernedumu i eksproprijaciji Savez ekoloskih organizacija Srbije, inicijativa Kreni promeni, Ekoloski ustanak, aktivisti nelvadinih organizacija i brojni gradjani blokiraju saobracajnice.

U više gradova u Srbiji građani i aktivisti blokirali su promet u znak prosvjeda protiv dva zakona – zakona o referendumu i narodnoj inicijativi te zakona o eksproprijaciji, koje je donijela vlada predsjednika Aleksandra Vučića. Kako javlja N1, u Beogradu je došlo do naguravanja građana i policije te verbalnog sukoba, dok je u Novom Sadu nakon okršaja policije i aktivista uhićeno nekoliko prosvjednika.

Naime, ekološki aktivisti su najavili blokiranje prometa na prosvjedu u Beogradu ove srijede usvoji li Skupština Srbije izmjene spomenutih zakona. Prijedlozi izmjena oba zakona su dobila podršku u parlamentu, jedan u četvrtak, drugi u petak, pa su prosvjednici danas izašli na ulice.

Što je problem sa zakonima

Zakon o eksproprijaciji omogućuje državi prenamjenu zemljišta za projekte od javnog značaja skraćujući vrijeme postupka, a protivnici zakona tvrde da je “štetan jer predviđa otimanje imovine građana radi pogubnih projekata i državnih sporazuma”.

Zakon o referendumu, pak, uređuje kako će se provoditi referendumi i ostvarivati narodna inicijativa, a kritičari tvrde da bi s izmjenama moglo doći do zloupotrebe volje građana.

Protivnici oba zakona tvrde da njihovim donošenjem vlasti žele udovoljiti stranim ulagačima, navodeći kao primjer projekte rudarske tvrtke Rio Tinto u dolini Jadra, gdje građani navodno odbijaju prodati svoje zemljište toj kompaniji.

Uhićeni u Novom Sadu

Kako javlja N1 u Novom Sadu su građani blokirali most Duga. U koloni su išli prema mostu na kojem nije bilo pripadnika policije. Oni su se pojavili u više vozila tek kad su prosvjednici došli do mosta. Prosvjednici su skandirali protiv Vučića uzivkujući “izdaja, izdaja” i “Srbija nije na prodaju” referirajući se na donesene zakone.

Došlo je do sukoba policije i građana, a jedan od aktivista, Brajan Brković, za N1 je rekao da je uhićeno sedam ili osam prosvjednika uključujući i jednog od organizatora prosvjeda, Mirana Pogačara.

Brković je ustvrdio da je načelnik novosadske policije naredio da se prosvjed “razbije” i da je to dovelo do sukoba. Iako je prosvjed trebao trajati samo sat vremena, od 14 do 15 sati, prosvjednici poručuju da se neće maknuti dok policija ne oslobodi uhićene.

Naguravanje s policijom

U Beogradu je navodno došlo do naguravanja prosvjednika i policije, kao i verbalnog sukoba, ali to je trajalo oko deset minuta. N1 navodi kako se ne zna je li došlo do prekomjernog korištenja sile.

Policija je u Beogradu izašla u velikom broju pokušavajući spriječiti blokadu prometa na mostu Gazela što je bila namjera prosvjednika.