Arheolozi u Britaniji su uzbuđeni, otkrili su zakopani kameni spomenik i misle da je veći od Stonehengea

Nalaz čini kamenje pod zemljom i predstavlja arheološku senzaciju

FOTO: Ludwig Boltzmann Institute

Znanstvenici su otkrili masivni kameni spomenik zakopan pod zemljom samo 3.2 kilometara od Stonehengea. Skriveni kameni blokovi formiraju dio slova C, a pronađeni su između suhe doline i okrenuti prema rijeci Avon, piše Business Insider.

Istraživački za ispitivanje pod površinom zemlje koriste radar, a uz pomoć njega su otkrili slike 30 netaknutih kamenih blokova veličine do 4.5 metara. Fragmenti više od 60 zakopanih kamenih blokova ili masivnih temelja jama u kojoj su stajali, otkrivaju spomenik u punoj veličini.

Arheologija na steroidima

“Ono što počinjemo vidjeti je najveći očuvani kameni spomenik ispod površine u Velikoj Britaniji, a možda i u Europi”, rekao je Vince Gaffney, arheolog sa Sveučilišta Bradford. “Ovo je arheologija na steroidima”.

Radari korišteni u istraživanju
Radari korišteni u istraživanju Ludwig Boltzmann Institute

Smatra se kako su blokovi dovučeni u ovaj položaj prije 4.500 godina s ciljem formiranja južnog ruba ritualne arene. “Pretpostavljamo da je to ritualna arena neke vrste”, rekao je Gaffney čiji je tim označio teren i krenuo u istraživanja brojnim instrumentima.

Durringtonov zid

Važno arheološko otkriće
Važno arheološko otkriće Ludwig Boltzmann Institute

Slike ukopanih blokova prikazuju ih u ležećem položaju, ali Gaffney vjeruje da su izvorno stajali uspravno, te da su naknadno polegnuti. Cijelo nalazište poznato je pod imenom Durringtonov zid, a otkriće predstavlja novi element vezano uz Stonehenge krajolik. Opsega oko 1.6 kilometara Durringtonov zid je jedan od najvećih poznatih kamenih spomenika. Okružen je jarkom i visok je 40 metara, širok jedan metar.

Novi spomenik u Durringtonovom zidu sugerira kako su građevine modificirane nakon što su prvi blokovi položeni oko 3.100 godine prije naše ere.

Novo poglavlje

Arheolog i povjesničar Paul Garwood kaže da će nova otkrića u Durringtonovom zidu iz temelja promijeniti način na koji znanstvenici shvaćaju Stonehenge i svijet oko njega. “Sve što je ranije napisano o Stonehengeu i drevnim spomenicima unutar njega mora biti napisano ponovno”, kaže Garwood.

Nick Snashall iz Nacionalne zaklade arehologa za Avebury i Stonehenge kaže kako ovime naselja iz neolitika u Europi dobijaju potpuno novo poglavlje u priči Stonehenge.