U Brodu je i dalje katastrofa, ljudima pitku vodu dostavljaju cisternama, čekaju se nove analize

U okoliš je istekla količina od 100 do 150 litara naftnih derivata

Stanovnici Slavonskog Broda i okolnih općina koje se opskrbljuju sa slavonskobrodskog vodocrpilišta vodom za koju je utvrđeno da je onečišćena ugljikovodicima i ne može se koristiti niti nakon prokuhavanja, u subotu, 31. ožujka pitku vodu mogu dobiti na sedam mjesta u gradu i na tri mjesta izvan grada.

Stožer civilne zaštite građane je upozorio da voda nije za piće niti nakon termičke obrade. Slavonskobrodska gradska uprava uvela je dva dežurna telefona na koje građani mogu dobiti u slučaju potrebe dodatne informacije: (035) 217-088, i (035)217-013. Tijekom dana se očekuje još jedna zajednička sjednica gradskog i županijskog Stožera civilne zaštite i na nju će, kako je najavljeno, biti pozvani i načelnici šest općina koje se opskrbljuju vodom s vodocrpilišta u Slavonskom Brodu.

Zamjenik brodsko-posavskog župana Stjepan Bošnjaković danas je za Hinu rekao da će cisterne za opskrbu vodom izvan Slavonskog Broda biti na tri lokacije u Bebrini, Brodskom Stupniku i Oriovcu, te da se očekuje postavljanje dodatnih spremnika kako bi se građani mogli opskrbiti dovoljnim količinama vode.

Sinoć su opet radili analizu, rezultate ćemo znati danas

Djelatnici i volonteri Hrvatskog Crvenog križa rano jutros dostavili su gotovo 9000 litara vode u bocama slabo pokretnim stanovnicima Slavonskog Broda i okolnih naselja koji su ostali bez pitke vode, izvijestio je u subotu Crveni križ. Riječ je o vodi u bocama namijenjenoj ranjivim skupinama ljudi – starima, nemoćnima, bolesnima i nepokretnima. Vodu im dostavlja 25 volontera i djelatnika Crvenoga križa na kućnu adresu i dosad je dostavljena za 85 korisnika. Za svaku osobu osigurano je u prvoj fazi 18 litara pitke vode.

Mirko Duspara Gradonačelnik Slavonskog Broda onečišćenje vode na slavonskobrodskom vodocrpilištu povezuje s ekološkim incidentom koji se dogodio u srijedu, 28. ožujka oko 13 sati, kada je tijekom tlačnog ispitivanja cijevi došlo je do istjecanja naftnih derivata. Branko Radošević, direktor tvrtke Crodux energetika koja je odgovorna za ispitivanje, nakon incidenta je ustvrdio da je u okoliš istekla količina od 100 do 150 litara naftnih derivata, no slavonskobrodski gradonačelnik rekao je u petak kako sumnja da se radi i o više desetaka tisuća litara.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije Ante Cvitković je izvijestio jučer (petak, 30. ožujka) da su uglikovodici na sva četiri ispitana mjesta iznad maksimalno dopuštenih koncetracija te da takva voda nije ispravna. Rezultati analize uzoraka uzetih sinoć bit će poznati tijekom dana, a danas su uzeti uzorci za treću analizu.