Od ponoći američke vlasti više nemaju pravo špijunirati građane

Prema Patriotskom zakonu NSA je imala ogromne ovlasti nadziranja

FOTO: Wikimedia Commons

Američka agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) od ponedjeljka u ponoć po lokalnom vremenu više nema ovlasti nadzirati američke građane s ogromnim ovlastima, koje je dobila nakon terorističkih napada 2001. godine. Rezultat je to dramatičnog glasovanja i rasprave u senatu, gdje su čak i najveći podržavatelji NSA-e prihvatili da su značajne reforme jednostavno neizbježne, javljaju svjetski mediji.

Gotovo dvije godine nakon što je zviždač Edward Snowden otkrio da se Patriotski zakon potajno koristi kako bi se opravdala zbirka telefonskih zapisa milijuna Amerikanaca, kritike ovog nadzora otišle su dalje nego što se očekivalo te su dovele i do ukidanja cijelog niza drugih zakonskih ovlasti iz Bushovog Patriotskog zakona.

Kraj nekontroliranom prisluškivanju

Aferu prisluškivanja  razotkrio je Edward Snowden
Aferu prisluškivanja razotkrio je Edward Snowden The Picture Desk/AFP

Taj će zakon kasnije ovog tjedna vjerojatno biti zamijenjen novim Zakonom o slobodi, koji će trajno zabraniti NSA-i prikupljanje skupnih telefonskih poziva te će uvesti nova pravila transparentnosti i za ostale aktivnosti nadziranja.

No, dok novi zakon ne bude usvojen, osim ograničenja NSA-i, i FBI će biti ukinute ovlasti koje ima prema Patriotskom zakonu, uključujući i tzv. “poslovne knjige”, koje se odnose na korištenje interneta, hotela, podataka o iznajmljivanju automobila te na izvješća kreditnih kartica.

Senat je promijenio mišljenje

Republikanski kandidat za predsjednika Rand Paul
Republikanski kandidat za predsjednika Rand Paul MANDEL NGAN/AFP

Ovakav razvoj događaja predstavlja izuzetnu kapitulaciju za vođu republikanske većine u Senatu Mitcha McConnella, koji je prvotno tražio proširenje odredbi Patriotskog zakona, unatoč snažnoj potpori koju je Zakon o slobodi dobio u zastupničkom domu američkog Kongresa. Napori McConnela i njegovih kolega, koji su se protivili reformi, spriječeni su od strane drugih republikanaca u senatu, koje je predvodio senator Rand Paul, inače i kandidat na sljedećim predsjedničkim izborima.

Zakon o slobodi najprije je prošlog tjedna u senatu odbijen s 57 glasova protiv i 42 glasa za, iako je ranije odobren u zastupničkom domu te od strane Bijele kuće. Međutim, u trenutku u kojem je postalo jasno da proširenje Patriotskog zakona neće biti moguće, senatori su, u nedjelju kasno navečer glasali da se krene naprijed sa Zakonom o slobodi. Pritom je 77 senatora glasalo za i samo 17 protiv.

Bijela kuća je pozdravila ovu odluku senata. “Senat je napravio važan, iako zakašnjeli, korak naprijed večeras”, rekao je glasnogovornik Bijele kuće Josh Earnest.