Amerika upravo mijenja jedan važan zakon o prisluškivanju (Patriotski), a ovo je šest najvažnijih činjenica o tome

Ovim se zakonom pravdalo prisluškivanje milijuna Amerikanaca, otkrio je Snowden

FOTO: AFP/AFP

Američkoj Agenciji za nacionalnu sigurnost (NSA) u ponedjeljak u ponoć ističu ovlasti koje je imala prema “Patriotskom zakonu” donesenom nakon terorističkih napada 2001. godine. Bivši djelatnik NSA-a i zviždač Edward Snowden javno je otkrio dokumente koji dokazuju da se ovim zakonom pravdalo prisluškivanje milijuna Amerikanaca.

Nakon ukidanja Bushovog “Patriotskog zakona”, bit će donesen novi Zakon o slobodi, koji će trajno zabraniti NSA-u prikupljanje skupnih telefonskih poziva, te će uvesti nova pravila transparentnosti i za ostale aktivnost nadziranja. Izmjena ovog zakona jako je bitna, ne samo za SAD, nego i za cijeli svijet, a mi vam u nastavku donosimo najvažnije stvari o tome.

1. Prisluškivanje i pohrana podataka na 5 godina

Sjedinjene Države izgubit će ovlasti u tri ključne odredbe “Patriotskog zakona”. Najveća i najkontroverznija promjena bit će ukidanje ovlasti iz stavka 215 koji je omogućavao NSA da prikuplja podatke iznesene preko telefona i pohrani ih na pet godina. Na taj su način tajne službe prisluškivale milijune Amerikanaca, a sada to više neće moći.

2. Sudski nalog za svaki uređaj

Državni djelatnici više neće moći vršiti takozvano “lutajuće prisluškivanje”. Na taj su način, do sada, prisluškivali sumnjive osobe neovisno o tome koliko oni komunikacijskih uređaja (najčešće mobitela) oni promijene. Od sada će, za svaki uređaj morati dobiti poseban nalog.

3. Nema više prisluškivanja “vukova samotnjaka”

Američke vlasti gube pravnu odredbu prema kojoj su mogle špijunirati takozvane “vukove samotnjake”, ljude za koje se sumnjalo da su teroristi, ali za koje nisu postojali nikakvi dokazi o povezanosti sa stranim terorističkim skupinama, poput ISIS-a. Međutim, iz Ministarstva pravosuđa kažu kako se ova uredba nikada nije niti koristila.

4. Znači li to da su FBI i NSA bespomoćni?

 Sjedište NSA-a u Fort Meadeu, u  Marylandu
Sjedište NSA-a u Fort Meadeu, u Marylandu AFP/AFP

CNN piše kako ovo nipošto ne znači da je američko obavještajni aparat ostao bez alata i metoda kojima će obavljati svoju djelatnost. Štoviše, uredba 215 moći će se nastaviti koristiti u slučajevima koji su započeti prije 1. lipnja. U svim novim istragama međutim morat će se ravnati prema novim pravilima. Tajni FISA sudovi odobravat će tajnim službama naloge za prisluškivanje prema Zakonu o obavještajnom nadzoru, koji će davati naloge kada je ugrožena nacionalna sigurnosti.

5. Znači li to da će SAD biti manje sigurna zemlja?

Američki senatori nakon glasanja
Američki senatori nakon glasanja AFP/AFP

Glavna državna odvjetnica Loretta Lynch koja je na čelu ministarstva pravosuđa rekla je da bi se SAD mogao suočiti s “ozbiljnim propustom” u nacionalnoj sigurnosti, javlja CNN. Neki istaknuti djelatnici iz američkog obavještajnog sistema kažu kako će se ukidanjem ovog zakona izgubiti sposobnost za identificiranjem terorista. Protivnici ovog zakona, međutim nisu u to uvjereni. Kažu kako je ovo trijumf građanskih sloboda nad strahom nacionalne sigurnosti.

6. Kako će biti moguće prisluškivati prema novom zakonu?

U novom zakonu, čije je donošenje pozdravila i Bijela kuća, stoji odredba prema kojoj se izvanredno prisluškivanje može koristiti u izuzetnim slučajevima, manje od sto puta godišnje. Za sve ostale slučajeve, sudovi će morati dati poseban nalog, procijene li da je ugrožena nacionalna sigurnost. Vlasti će i dalje moći pribaviti standarde dozvole za prisluškivanje terorista, ali će za nove telefone biti potreban i novi nalog.