U emisiji Nedjeljom u 2 gostovao je Predrag Šustar, a ovdje možete pročitati 8 njegovih najvažnijih izjava

Šustar je odgovarao na pitanja o znanosti, bogu, reformi i Brkiću

28.01.2016., Zagreb - Novoimenovani ministri dolaze na prvu sjednicu Vlade. 
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Sustar. 
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U emisiji Nedjeljom u 2 HRT-a gostovao je novi ministar obrazovanja, znanosti i sporta Predrag Šustar (HDZ).

Donedavni dekan Filozofskog fakulteta u Rijeci završio je studij molekularne biologije na Sveučilištu u Zagrebu, pa filozofiju u inozemstvu. Odmah po imenovanju, podijelio je javnost tezom da je Bog kreator svijeta,

Naime, ministar obrazovanja i znanosti Šustar je za Riječki teološki časopis u listopadu 2012. godine, u suradnji s kolegicom s Filozofskog fakulteta u Rijeci Aleksandrom Golubović, napisao rad pod naslovom “Znanost i religija kod Ruđera Boškovića”, a ono što je iznenadilo hrvatsku znanstvenu zajednicu jest teza da je pitanje evolucije i dalje otvoreno, “što ostavlja prostor za Boga kao dizajnera svijeta”.

U gostovanju kod Aleksandra Stankovića, ministar Šustar odgovarao je na pitanja o odnosu znanosti i javnog djelovanja, o teškim školskim torbama, vjeronauku u školama ali i Zakonu o sportu i Zdravku Mamiću, a ovdje je 8 njegovih najvažnijih izjava.

1. Odnos znanosti i bavljenja politikom

Na pitanje kako to da se iz znanosti odlučio otići u politiku, Šustar je kazao da “gledajući povijest filozofije, može se primijetiti kako su filozofi uvijek žudili za javnim radom.” Šustar smatra da je ono što on radi u filozofiji i javnim poslovima prilično srodna stvar.

2. Prelazak iz laburista u HDZ

Predrag Šustar svoju je političku karijeru započeo u laburistima, a 2013. godine se kandidirao na lokalnim izborima za gradonačelnika Rijeke. Krajem 2013. godine Šustar je prešao u HDZ, a na konferenciji za medije svoj je prelazak objasnio time da mu je kao “katoliku, tradicionalistu i demokršćaninu” HDZ mnogo bliži.

Na pitanje Aleksandra Stankovića da pojasni kako to, s obzirom da je rekao da je HDZ-njegov izbor jer je Hrvat i katolik, barem 85 posto državljana Hrvatske, koliko ih se deklariralo kao katolici, nije u HDZ-u, Šustar je odgovorio: “Možda jednom i budu. Ja sam našao dom u HDZ-u i sigurno se nikad neću predomisliti – ustvrdio je Šustar.

3. O bogu i znanosti

O odnosu vjere i znanosti, kao i o članku Znanost i religija kod Ruđera Boškovića, Šustar je objasnio da je “to članak o povijesti filozofije koji se bavi Boškovićem i time koliko su njegovi stavovi primjenjivi.”

“Svijet je uređen. Čemu sve to? Kao vjernik na to imam odgovor, a kao znanstvenik ne. Ključ je u raspravi”. Nije decidirano odgovorio na izravno pitanje čemu se on priklanja. “S jedne strane ja sam molekularni biolog, A s druge strane ja sam vjernik. Ja tu ne vidim nikakav sukob.” U konačnici, Šuster ističe kako “kreacionisti ne mogu bez evolucije, niti evolucija bez kreacionista” jer se međusobno tjeraju na razvoj.

Također je kazao i da “religija otvara prostor raspravi, a vjera potiče razum. Prate se međusobno” zaključuje Šustar i dodaje da “Bog ne mora nužno biti kršćanski bog”.

4. Kurikularna Reforma

Ministar Šustar istaknuo je i da podržava strategiju znanosti i obrazovanja i kurikularnu reformu. “Stručna rasprava počinje sutra i trebala bi pokazati koliko je to dobar argument. Ako se odbije, onda je to politikantsvo, ne znam što drugo. Kolega Jokić ima energiju potrebnu za reformu i već ima ideje kako raspravu provesti i uključiti što više ljudi. Važno je motivirati ljude da vjeruju da će njihove primjedbe biti korisne”.

5. Preteške školske torbe

Aleksandar Stanković je ministra Šustara pitao što namjerava napraviti po pitanju preteških školskih torbi. “Nalazimo se s predstavnicima iz CARneta kako bi to usustavili. Spomenuo je primjere dvaju nastavnica koje su digitalizirale nastavu “pa učenici dolaze u školu s pernicom, tri radne bilježnice i tabletom” umjesto teškom torbom.

Usprkos dva posto manjem proračunu, ministar se nada da će se sredstva za takav projekt na nacionalnoj razini izvući od Europske unije i dodaje: “Tu mora naći interes i privatni sektor”. Ističe i kako tek treba raspravljati o najavama ukidanja brojčanih ocjena.

6. O izvrsnosti i Milijanu Brkiću

“Što biste vi napravili da vam znanstvenik dođe sa 70 posto prepisanog rada?” pitao je Stanković, vezano uz Brkićevu aferu oko diplomskog, i dodao kako je moguće pomiriti izvrsnost sa situacijom da imate osobu za koju je gotovo sigurno da je prepisala 70 posto diplomskog rada, a sada bi mogla postati ministar.

Šustar je na to pitanje odgovorio vrlo neodređeno, kazavši tek da “ako se to pokaže točnim, onda treba razmotriti sve opcije.”

7. Vjeronauk u školi

Na pitanje što misli o vjeronauku u školama, ministar je kazao da organizacija nastave vjeronauka, koja ne bi diskriminirala one koji ga ne pohađaju, predstavlja tek tehnički problem.

“To je operativni problem. Uvijek se može naći prostor u kojem dijete može boraviti i netko tko će mu se posvetiti”. Dodaje i kako ne vidi problem ni da vjeronauk bude prvi i zadnji sat.

U pogledu građanskog odgoja, ministar je ocijenio da je iznimno važan i da su te “kompetencije potrebne u obrazovnom sustavu”, ali i to da “građanski odgoj treba biti međupredmetno raspoređen.”

8. Zakon o sportu i Zdravko Mamić

Na pitanje što će sa Zakonom o sportu i Zdravkom Mamićem, koji je na neki način sinonim za sve loše stvari u nogometu, kakav je dojam u javnosti, Šustar odgovara da je “pogrešno gledati na sport kao da je to Zdravko Mamić. Zdravko Mamić je netko tko možda previše strši.”

“Postoji jedna interpretacija, a to je da je ovaj zakon o izmjenama i dopunama zakona o sportu koji je sad na tapeti, da je on napisan tako da se odnosi na njega. Ako je to istina, to je pogrešno”, kaže Šustar. “Ono što je meni dobro u svemu tome jest to da se nastoji urediti sport. To je OK.”

Najavio je da će ministarstvo napraviti cjelovitu strategiju o sportu. “Na tome se radilo, nije dovršeno, ali to je temeljni okvir i onda će se donijeti novi cjeloviti zakon o sportu. Do tada, mi imamo situaciju da se donio taj zakon o izmjenama i dopunama zakona o sportu koji je donesen po hitnoj proceduri, bez rasprave. Meni nije jasno zašto se to napravilo”, kaže Šustar i dodaje da su njime “donesene neke odredbe koje svima nama kompliciraju život.”

Na pitanje o stanju u hrvatskom profesionalnom nogometu, Šustar je kazao da prati Ligu. “Ne bih rekao da se o njoj može govoriti u terminima močvare. Kako je moguće da imamo tako uspješnu reprezentaciju i tako uspješne igrače po svjetskim klubovima, znači da omladinski program primjerice svakako dobro radi. Ono što svakako treba urediti je financije, stvari treba učiniti transparentnijima, ali pravo rješenje je jedinstvena strategija o sportu. Mađarska je to fenomenalno napravila.”