Ministar uz Šukera i Mamića? 'Vrti se puno novaca, možda je HNS u pravu'

Predrag Šustar gostovao je na N1 televiziji

FOTO: PIXSELL

Ministar obrazovanja, znanosti i sporta Predrag Šustar, gostujući u Novom danu na N1 televiziji govorio je o Zakonu o sportu. “Bilo je puno rasprave o tome, poslane su inspekcije, a zakon je obvezjući. Neke odredbe su dvojbene i treba vidjeti da li je kolega Damir Vrbanović u pravu, tj. je li točno da se ne odnosi na HNS s obzirom na sportove koje obuhvaća”, kazao je.

Smatra kako treba ispitati i zaštiti primjenu zakona, te kako prikupljaju podatke. “Treba imati jedinstvenu strategiju u sportu, taj dokument je započet, ali nije dovršen, a temeljem toga treba napraviti cjeloviti Zakon o sportu. Kao i kad je u pitanju strategiju obrazovanja, po istom modelu treba postupiti i po pitanju sporta”.

Podsjetimo, HNS i njihov izvršni direktor Damir Vrbanović drže kako nema pravnih osnova da se zakon primjeni na HNS. Ministar kaže da je “zakon vrlo jasan, ali treba ispitati utemeljenost argumenata”.

“Vrti se puno novaca”

Šustar je govorio i o stanju u nogometu. “Vrti se puno novaca, ovo su sve mogućnosti da se to uredi, ključna stvar je strategija. Nogomet se stavlja u okvire koji mu pripadaju, ali tu imamo niz sportova s vrhunskim rezultatima, kao i akademski sport. U Zagrebu i Rijeci imamo sveučilišne igre, a strategija bi nogomet stavila u prave okvire – nogomet jest promocija Hrvatske, ne bih govorio da je sport močvara, niti da je besprijekoran. Moramo ga urediti po uzoru na europske partnere”, kazao je i dodao kako voli nogomet, te kako je navijač Rijeke.

Ministar Predrag Šustar
Ministar Predrag Šustar

Na konstataciju voditeljice kako se Dinamu prigovara što mu Grad Zagreb daje 15 do 20 milijuna kuna godišnje, Šustar je kazao: “To pitanje treba postaviti drugome, ja mogu reći da taj sustav treba bolje urediti, ako se ide u zakonske odredbe strategije, zakoni ne mogu sve riješiti, a ključno je da je sve po eu standardima. Ne treba podlijegati partikularnim interesima već voditi računa o sportu u cjelini. Znate koliko je učinio za promociju”, kazao je.

HNS protiv Zakona

Podsjetimo, novi Zakon o sportu stupio je na snagu 9. veljače, a Vrbanović je kazao kako u tom zakonu uočavaju niz manjkova. Početkom veljače protekao je šestomjesečni period prilagodbe za klubove i saveze.

HNS se protivi Zakonu, pa su poslali poruku kako ga neće poštivati. HNS-ov otpor prema promjenama je toliki da su Ustavnom sudu čak poslali zahtjev za provjeru ustavnosti Zakona.

Tvrde da se Zakon ne odnosi na njih

Vrbanović je tada rekao kako HNS ne krši članak 47.8 Zakona o sportu prošle godine, prema kojem “Iznimno, skupštinu nacionalnog nogometnog saveza osnovanog u sportu u kojem najmanje polovina sportskih klubova koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnog sportskog natjecanja imaju profesionalni status u smislu članka 24. ovog zakona čine:

  • predstavnik pojedinoga županijskoga sportskog saveza odnosno Sportskoga saveza Grada Zagreba s jednim glasom
  • predstavnik pojedinoga sportskog kluba koji sudjeluje u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog saveza s dva glasa
  • predstavnici sportskih klubova koji sudjeluju u nižim stupnjevima natjecanja od najvišega stupnja nacionalnoga sportskog natjecanja, na način utvrđen statutom i
  • predstavnik udruženja sportaša i trenera koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog natjecanja, na način utvrđen statutom.”

HNS je objavio kako imaju svoj statut po kojem nastavljaju raditi.

“Prema Zakonu o sportu, u dijelu gdje se govori o ustroju nacionalnih saveza, stoji da se to odnosi na saveze čijih je barem pola klubova iz najvišeg ranga natjecanja profesionalno. A u preambuli Hrvatskog olimpijskog odbora stoji da nogomet sačinjavaju muški nogomet, ženski nogomet, futsal i nogomet na pijesku. Gledajući tako, hrvatski nogomet ima deset od 32 kluba iz najvišeg ranga kao profesionalne”, objašnjenje je koje dolazi iz HNS-a.

Još jedna odredba novog zakona jest ona prema kojoj pravomoćno osuđene osobe nanajmanje šest mjeseci ne može raditi u sportu.

Novi zakon o sportu možete pročitati OVDJE.

Što će reći Most?

O tom se pitanju, nedavno očitao i Most. “Most nezavisnih lista duže se vrijeme zalaže za to da miješanje politike u sport ne smije biti u funkciji krajnje dvojbenih interesa pojedinaca i skupina. Država treba brinuti isključivo o ostvarivanju preduvjeta da sport bude transparentna djelatnost usklađena sa zakonom i lišena skandala”, stoji u priopćenju Mosta.

“Most neće dozvoliti farsu koja je od nogometa učinila biznis jedne obitelji i umjesto stadiona punila Uskokove optužnice, stupce crne kronike i rubrike sa skandalima. Nogomet, kao i drugi sportovi, moraju se prije svega igrati radi navijača, a ako ih se već predstavlja kao poslovnu djelatnost, onda pravila moraju biti jasna, a obveze klubova i saveza transparentne i strogo kontrolirane”, drže u Mostu, a vidjet ćemo kako će se i hoće li se uspjeti dogovoriti s ministrom Šustarom.

Intervju jednog od lidera Mosta Ivana Kovačića u kojem je za Telegram govorio i o braći Mamić i nužnom obračunu s kriminalom u hrvatskom nogometu, možete pročitati OVDJE.