U Europi odobreno još jedno cjepivo protiv korone. Ovo funkcionira kao ona klasična koja već imamo za druge bolesti

Europska agencija za lijekove odobrila je cjepivo kompanije Novavax koje je stvoreno koristeći konvencionalne tehnologije

13.11.2020.,Zagreb - Ilustracija za cjjepljenje protov gripe. Ove je godine nabavljeno 460.000 doza, sto je nesto vise od procijenjenih potreba pocetkom godine. Hrvatski zavod za javno zdravstvo ove godine je narucio cetverovalentno cjepivo protiv sezonske gripe koje ce kao i dosadasnjih godina biti besplatno za osobe koje imaju povecani rizik od komplikacija gripe. Sastav ovogodisnjeg cjepiva protiv gripe sukladan je preporuci Svjetske zdravstvene organizacije za ovu sezonu, a temelji se na rezultatima kontinuiranog pracenja genskih i antigenskih osobina cirkulirajucih virusa gripe u prethodnoj sezoni.Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Europska agencija za lijekove (EMA) odobrila je i peto cjepivo protiv koronavirusa za korištenje u Europskoj uniji za starije od 18 godina. Zeleno svjetlo europske regulatorne agencije dobilo je cjepivo kompanije Novavax, koje je, za razliku od dosad odobrenih cjepiva, stvoreno koristeći konvencionalne tehnologije za izradu cjepiva kao što su ona protiv hepatitisa B, hripavca i drugih virusnih infekcija. Svjetska zdravstvena organizacija je prošlog tjedna odobrila to cjepivo za hitnu upotrebu.

Cjepivo Novavaxa je takozvano proteinsko cjepivo – sadrži sitne čestice izrađene od laboratorijski uzgojene verzije proteina šiljka koji je prisutan na površini koronavirusa, a također sadrži tvar, ‘adjuvans’, koja pomaže pojačati imunološki odgovor. Daje se u dvije doze s razmakom od tri tjedna između prve i druge, navodi EMA.

Mnogi vjeruju kako bi zbog toga Novavaxov proizvod mogao pomoći kod cijepljenja ljudi koji se dvoje primiti cjepiva ostalih proizvođača izrađenih na temelju novih tehnologija. Cjepivo AstraZenece i Johnson&Johnsona su takozvana vektorska cjepiva i koriste virus prehlade kako bi proizvela imunosni odgovor dok je Pfizerovo i Modernino cjepivo temeljeno na glasničkoj RNA tehnologiji, prenosi Deutsche Welle.

Prve doze stižu u EU u prvom tromjesečju 2022.

Iz kompanije navode kako je prema istraživanju provedenom u Sjevernoj Americi (u SAD-u i Meksiku) njihovo cjepivo učinkovito u 90,4 posto slučajeva, a u drugom istraživanju provedenom u Ujedinjenom Kraljevstvo učinkovitost cjepiva je 89,7 posto. Europska unija je već potpisala ugovor o nabavi 200 milijuna doza Novavaxovog cjepiva ukoliko ga EMA odobri. Tvrtka bi trebala prve doze EU-u dostaviti u prvom tromjesečju 2022. rekao je europski izvor za Reuters.

Uoči odobrenja EMA-e šef Novavaxa Stanley Erck je rekao kako bi njihovo cjepivo moglo biti odgovor na trenutne probleme kod globalne procijepljenosti – “izazove kod globalnih opskrbnih lanaca i neodlučnosti oko cijepljenja”, navodi DW.

Naime, osim što koristi tradicionalne tehnologije kod izrade, Novavaxovo cjepivo se ne mora skladištiti na iznimno niskim temperaturama što bi moglo olakšati njegovu dostavu u dijelove svijeta bez potrebne infrastrukture za skladištenje doza. Kompanija je izvijestila kako trenutno testiraju kako njihovo cjepivo djeluje protiv omikron varijante koronavirusa i najavili su da pripremaju verziju cjepiva isključivo protiv omikrona, kao što rade i drugi proizvođači.