U financijskom izvješću Narod odlučuje nema ni jednog imena donatora. Zašto?

'Ako sve stranke moraju objaviti detaljne evidencije, nema opravdanog razloga da udruge to izbjegavaju'

Iako je početkom ovog mjeseca, a 49 dana nakon predaje potpisa za raspisivanje referenduma građanska inicijativa “Narod odlučuje” objavila “Zahvalu i izvještaj o volonterskom radu, donacijama i troškovima” i dalje ne znamo tko je financirao cijelu kampanju, tešku 50 tisuća eura. Naime, kako stoji u izvještaju inicijative, ukupni troškovi do kraja lipnja su im iznosili 358 tisuća, 835 kuna i 13 lipa. Od toga su preko 96 posto donirale fizičke osobe, a 3,38 posto sredstava tvrtke.

U izvještaju se navodi i na što je novac potrošen (najviše za plaćanje korištenja javnih površina, najam štandova i tiskanje popisnih knjiga), ali ne navodi se ništa o glavnom pitanju – tko je, imenom, prezimenom i(li) firmom – financirao cijelu priču. Odakle, dakle, 358.835 kuna za skupljanje potpisa o referendumu kojim bi se trebao promijeniti izborni sustav i uzeti pravo glasa zastupnicima nacionalnih manjina kad se radi o donošenju državnog proračuna i formiranju Vlade?

Kako se u izvještaju poziva sve one donatore koji se slažu da im se imena objave na popisu darovatelja da kontaktiraju inicijativu, moguće je da će u dogledno vrijeme neka od donatorskih imena ipak biti objavljena, no čini se da će precizan i potpun odgovor na pitanje o financiranju ove referendumske kampanje ipak ostati nedostupan javnosti. Na pitanje o tome kad bi se mogla očekivati objava imena donatora za kampanju zasad iz inicijative “Narod odlučuje” nismo dobili odgovor.

GONG ih uspoređuje s pred-Sanaderovim HDZ-om

Mogućnost da se ne objave sva imena donatora u GONG-u, udruzi koja je i sama sudjelovala u nekim referendumskim inicijativama i objavljivala podatke o financijerima, opisuju kao, kako je rekla izvršna direktorica GONG-a Jelena Berković u izjavi za Telegram, “skrivanje”, “licemjerje” i “iskorištavanje postojećih zakonskih rupa”. Štoviše, Berković ponašanje inicijative “Narod odlučuje” uspoređuje sa skrivanjem donatora u vrijeme pred-Sanaderovog HDZ-a.

“Tijek novca u političkim kampanjama treba biti transparentan kako bi ga mogla provjeravati nadležna državna tijela, kao i zainteresirana javnost koja ima pravo znati tko točno stoji iza kampanje koja bi mogla dovesti do promjene Ustava i zakona. Ako sve političke stranke i nezavisni kandidati moraju objaviti detaljne evidencije donacija, onda nema opravdanog razloga da građanske inicijative to izbjegavaju, a posebno kad tvrde da se bore protiv korupcije u politici”, kaže Berković.

Iskorištavanje rupa u propisima o referendumima

Ona smatra da se jednostavno radi o iskorištavanju rupa u postojećim propisima o referendumima. “To što se provoditelji kampanja skrivaju iza civilnih inicijativa koje nisu pravne osobe i navodne potrebe za zaštitom imena samih donatora, zapravo svjedoči o licemjernom pristupu: s jedne strane se kao borimo protiv političke korupcije, a s druge strane je potičemo skrivanjem podataka o financijerima ove političke kampanje”, zaključuje Berković.

Inače, potpisi za ovu referendumsku inicijativu i onu koju je pokrenula “Istina o Istanbulskoj” (ti pak nisu objavili nikakvo financijsko izvješće) trebali bi se konačno, kako je jučer najavio ministar uprave Lovro Kuščević, početi provjeravati do kraja ovog tjedna. Potpisi za obje referendumske inicijative su predani prije više od dva mjeseca.