U Glasgowu počinje važan samit više od 200 zemalja oko klimatskih promjena: 'Ovo je trenutak istine'

Međunarodni samit u Škotskoj mnogi vide smatraju ključnim za uspješnu borbu protiv klimatskih promjena

An activist holds a placard during a climate strike demonstration ahead of the World Climate Conference in Glasgow, in front of the Swiss House of Parliament in Swiss capital Bern on October 22, 2021. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Popraćen dramatičnim upozorenjima znanstvene zajednice zbog eskalacije klimatske krize, Svjetski samit o klimi (COP26) počinje danas u škotskom gradu Glasgowu. Na poziv Ujedinjenih naroda, predstavnici vlada iz 200 zemalja dva tjedna će razgovarat o tome kako čovječanstvo može zaustaviti ubrzano globalno zagrijavanje planeta i zadržati ga na dopuštenoj razini.

Organizatori očekuju 25.000 sudionika, a među njima su tisuće novinara i aktivista za očuvanje planeta. Organizacije za zaštitu okoliša i glavni tajnik UN-a Antonio Guterres izrazili su žaljenje što brojne države nisu pripremile ambicioznije planove za borbu protiv globalnog zatopljenja u dvije godine, od zadnje UN-ove konferencije za klimu u Madridu te što mnoge odugovlače s odbacivanjem fosilnih goriva.

Na konferenciji o klimi COP26 do 12. studenoga predstavnici vlada iz cijelog svijeta, a iz Hrvatske stiže premijer Andrej Plenković, trebali bi definirati zajedničke politike i mjere kao odgovor na klimatsku krizu te ispuniti obećanja s prethodnih sastanaka na vrhu sažeta u Pariškom sporazumu iz 2015.

‘Trenutak istine’

Čovjek je svojim djelovanjem odgovaran za zagrijavanje atmosfere zbog rastućih emisija plinova s učinkom staklenika, a posljedice su češće i ekstremnije vremenske nepogode. Primjeri za to su nedavne poplave u Njemačkoj, suše u Sahelu u Africi i razorni požari u Kaliforniji i Rusiji.

Borba protiv klimatskih promjena jedna je od glavnih tema sastanka u Rimu koji okuplja šefove država i vlada skupine G20, 20 industrijskih najsnažnijih zemalja svijeta, i koji završava u nedjelju. Domaćin konferencije u Glasgowu, britanski premijer Boris Johnson, iz Rima je upozorio kako će nedjelovanje oko klimatskih promjena imati drastične posljedice za buduće generacije. Okupljanje u Škotskoj nazvao je “trenutkom istine”. “Pitanje koje svi postavljaju je hoćemo li iskoristiti ovaj trenutak ili dopustiti da nam promakne kroz prste”, rekao je Johnson, piše BBC.

Međutim, nade da će političari okupljeni u Rimu odaslati snažan signal konferenciji u Glasgowu raspršile su se zbog neslaganja sudionika zbog čega u završnoj deklaraciji još nema jasnog vremenskog roka za postizanje “nulte emisije” stakleničkih plinova niti dogovora ni ciljanog roka za ukidanje subvencija za fosilna goriva.

Globalne temperature rastu

Zemlja je već toplija za oko 1,1 stupanj Celzijev u usporedbi s predindustrijskim razinama, a ponegdje su te razine i veće, primjerice u Njemačkoj 1,6, piše njemačka agencija dpa. Na pariškoj konferenciji o klimi prije šest godina, međunarodna zajednica dogovorila je da će globalno zagrijavanje ograničiti na maksimalno 2 stupnja Celzijeva, ili 1,5, Do danas, strategije i planovi koje su države podnijele nisu dovoljni.

Druga važna tema konferencije u Glasgowu je financiranje šteta i gubitaka nastalih globalnim zagrijavanjem, napose u siromašnim državama. Guterres je pozvao G20 da ispuni prethodnu obvezu usmjeravanja 100 milijardi dolara godišnje kako bi pomogle zemljama u razvoju da se nose s rastućim problemima povezanim uz klimatske promjene.

Papa Franjo koji je očuvanje planeta stavio u sam vrh svog pontifikata uputio je poruku političkim čelnicima da budućim generacijama pruže „konkretnu nadu“ donošenjem radikalnih odluka na nadolazećem klimatskom samitu u Glasgowu. Vatikan šalje delegaciju na samit, no 84-godišnji Papa će izostati zbog operacije koju je imao ranije ove godine.

Thunberg predvodi prosvjede

Stotine ljudi došle su jučer u Glasgow uoči samita kako bi izvršili pritisak na svjetske čelnike da djeluju. Mnogi među njima stigli su u Glasgow propješačivši desetke, pa i tisuće kilometara, čime su označili početak skupova koji se održavaju u isto vrijeme kad i UN-ova konferencija o klimi koja 12. studenog završava u tom škotskom gradu.

U subotu predvečer mlada švedska aktivistkinja Greta Thunberg (18) doputovala je vlakom u Škotsku, nakon što je dan ranije u Londonu sudjelovala na skupu mladih ekoloških aktivista protiv uloge financijskih ustanova u klimatskoj krizi. Ikona pokreta “Petci za budućnost” oko koje su se mediji odmah okupili, nije dala nikakvu izjavu. Trebala je jučer govoriti na hodu za klimu.

Prosvjednici, koji su stigli iz Španjolske, Belgije i same Škotske, prije toga su prošetali središtem grada noseći transparente sa sloganima poput “Djelujmo sada!”, “Djela, a ne riječi” i “Stop fosilnoj energiji”, na poziv skupine Gušenje pobune.

Očekuje se oko 100.000 aktivista

Više od stotinu čelnika, među kojima američki predsjednik Joe Biden, francuski predsjednik Emmanuel Macron, indijski premijer Narendra Modi i mnogi drugi, trebaju sudjelovati na sastanku na vrhu.

Očekuje se i dolazak tisuća klimatskih aktivista iz cijeloga svijeta. Organizatori procjenjuju da će ih biti oko 100.000 na velikom skupu predviđenom u petak.

Škotska policija je priopćila da će oko 10.000 policajaca iz čitavog Ujedinjenog Kraljevstva biti razmješteno na ulicama Glasgowa svaki dan dok traje COP26, što je najveća operacija očuvanja reda dosad organizirana u Škotskoj.