U Haagu upravo pravomoćno osuđeni Miloševićevi arhitekti rata. Povećane im kazne, proglašeni krivima i za zločine u Hrvatskoj

Svaki je dobio po 15 godina zatvora

FOTO: AFP

Rezidualni mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MICT) u Haagu izrekao je pravomoćnu presudu bivšim čelnicima Službe državne sigurnosti Srbije Jovici Stanišiću i Frenkiju Simatoviću za zločine počinjene na području bivše Jugoslavije 1990-ih. Žalbeno vijeće ih je proglasilo krivima i kaznu preinačilo s 12 na 15 godina zatvora. Njihove žalbe su u potpunosti odbacili.

Vijeće je prihvatilo žalbu tužiteljstva i zaključilo da su odgovorni za udruženi zločinački pothvat koji je za cilj imao nasilno uklanjanje nesrpskog stanovništva kroz cijelo trajanje rata u BiH. Presudom su proglašeni krivima za zločine u Bijeljini, Zvorniku, Doboju, Trnovu, Bosanskom Šamcu i Sanskom Mostu, javlja BIRN.

Presuda je preinačena i u dijelu koji se tiče Hrvatske pa su, za razliku od nepravomoćnog pravorijeka kada je bilo utvrđeno da nema nikakvih dokaza da su sudjelovali u zločinima na području RH, sada osuđeni za ratni zločin u Daljskoj Planini. Stanišić je bio prisutan na izricanju kazne, dok je Simatović sve pratio videovezom.

Krivi za ubojstvo u Daljskoj Planini

Sutkinja Graciela Gatti Santana je kazala da je tužiteljstvo eliminiralo sve sumnje da je SDB (Služba državne sigurnosti) plaćala ljude koji su vodili Srpsku dobrovoljačku gardu, isplaćivala značajne iznose novca te da su Stanišić i Simatović bili odgovorni za te isplate.

Stanišić i Simatović proglašeni su krivima za ubojstvo Marije Senaši u Daljskoj Planini u Hrvatskoj lipnju 1992. objavilo je Žalbeno vijeće. Žalbeno vijeće “prihvaća, djelomično, prvi temelj tužiteljske žalbe i utvrđuje da su Stanišić i Simatović krivi, temeljem članka 1 Statuta i članaka 3, 5 i 7 statuta ICTY-ja za počinjenje, temeljem njihova sudjelovanja u udruženom zločinačkom pothvatu,… za ubojstvo kao povredu ratnog prava i običaja kao i za ubojstvo i progon kao zločine protiv čovječnosti za ubojstvo Marije Senaši u Daljskoj Planini u lipnju 1992.”, objavio je MICT.

Posljednje suđenje u MICT-u

Suđenje Stanišiću (72) i Simatoviću (73) jedino je koje je bilo preostalo MICT-u kao nasljeđe rada Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY). Oni su 2021. bili proglašeni odgovornima za pomaganje i podržavanje kaznenih djela ubojstava kao kršenja zakona i običaja ratovanja i zločina protiv čovječnosti te kaznenih djela deportacije, prisilnog premještanja i progona muslimanskog i hrvatskog stanovništva kao zločina protiv čovječnosti koje su počinile srpske snage nakon zauzimanja Bosanskog Šamca u travnju 1992.

Za to je svaki od njih prvostupanjskom presudom dobio po 12 godina zatvora na što su se žalili i obrana i tužiteljstvo. Tužiteljstvo je osporilo zaključke prvostupanjskog vijeća da nije dokazano sudjelovanje dvojice u udruženom zločinačkom pothvatu kao i njihova odgovornost za zločine u Hrvatskoj koje su počinile jedinice koje su oni uspostavili, obučavali i financirali.

Proces počeo prije 20 godina

Proces protiv Stanišića i Simatovića počeo je prije 20 godina kada je haško tužiteljstvo dvojicu pripadnika režima srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića optužilo za ratne zločine na području bivše Jugoslavije početkom 90-ih u Hrvatskoj i BiH. Oni su uhićeni u ožujku 2003. u Srbiji i ubrzo prebačeni u haaški pritvor.

Obojica su bila optužena za ratne zločine i etničke progone u Hrvatskoj i BiH. Na prvostupanjskom suđenju pred ICTY-jem 2013. godine oslobođeni su krivnje jer su suci tada zaključili da nije dokazano ni njihovo sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu, ni da su planirali i zapovijedili zločine koji su im stavljeni na teret, kao ni pomagali u njihovu izvođenju.

Prvostupanjskom dobili po 12 godina

Tužiteljstvo je na tom prvom suđenju iznijelo, po sucima, nedovoljne dokaze da je postojala tijesna suradnja Stanišića i vođe pobunjenih Srba Milana Martića koji nije skrivao namjeru progona Hrvata te kontrola nad policijom SAO Krajine koja je 1991. i 1992. protjerala 80 do 100 tisuća Hrvata, a dio ubila. Tužitelji su dokazivali da je Stanišić bio kanal komunikacija između bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića i Martića.

Tužiteljstvo je tada neuspješno dokazivalo i za područje istočne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema gdje su snage policije, teritorijalne obrane i paravojne jedinice počinile niz zločina a također su bile pod kontrolom Stanišića i Simatovića. Žalbeno je vijeće 2015. prihvatilo žalbu tužiteljstva i poništilo prvostupanjsku presudu te je naložilo ponovno suđenje – koje je održano pred nasljednikom ICTY-ja – Rezidualnim mehanizmom za međunarodne kaznene sudove (MICT) i završilo je 2021. osuđujućom presudom od 12 godina zatvora.