Miloševićev šef tajne policije, nedavno osuđen za ratne zločine, navodno ide na slobodu

Mediji u Srbiji javljaju da je pušten jer u zatvoru ne može primati terapiju koja mu je neophodna

Franko Simatović zvani Frenki, srpski ratni zločinac, pušten je iz Haaga na privremenu slobodu i stiže u Srbiju, javljaju tamošnji mediji. Razlog za njegovo puštanje je to što u zatvorskim uvjetima ne može primati terapiju koja mu je neophodna, piše b92.

Simatović je u svibnju u Haagu pravomoćno osuđen na 15 godina zatvora za zločine počinjene na području bivše Jugoslavije 1990-ih. Osuđen je zajedno s Jovicom Stanišićem na Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za kaznene sudove (MICT). Obojica su bili srbijanskoj Službi državne sigurnosti.

Proces počeo prije 20 godina

Proces protiv Stanišića i Simatovića, bivših čelnika Službe državne sigurnosti Srbije, počeo je prije 20 godina kada je haško tužiteljstvo dvojicu pripadnika režima srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića optužilo za ratne zločine na području bivše Jugoslavije početkom 90-ih, u Hrvatskoj i BiH. Oni su uhićeni u ožujku 2003. u Srbiji i ubrzo prebačeni u haaški pritvor.

Obojica su bila optužena za ratne zločine i etničke progone u Hrvatskoj i BiH. Na prvostupanjskom suđenju pred ICTY-jem 2013. godine oslobođeni su krivnje jer su suci tada zaključili da nije dokazano ni njihovo sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu, ni da su planirali i zapovjedili zločine koji su im stavljeni na teret, kao ni pomagali u njihovu izvođenju.

Prvostupanjskom dobili po 12 godina

Tužiteljstvo je na tom prvom suđenju iznijelo, po sucima, nedovoljne dokaze da je postojala tijesna suradnja Stanišića i vođe pobunjenih Srba Milana Martića koji nije skrivao namjeru progona Hrvata te kontrola nad policijom SAO Krajine koja je 1991. i 1992. protjerala 80 do 100 tisuća Hrvata, a dio ubila. Tužitelji su dokazivali da je Stanišić bio kanal komunikacija između bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića i Martića.

Tužiteljstvo je tada neuspješno dokazivalo i za područje istočne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema gdje su snage policije, teritorijalne obrane i paravojne jedinice počinile niz zločina a također su bile pod kontrolom Stanišića i Simatovića.

Žalbeno je vijeće 2015. prihvatilo žalbu tužiteljstva i poništilo prvostupanjsku presudu te je naložilo ponovno suđenje – koje je održano pred nasljednikom ICTY-ja i završilo je 2021. osuđujućom presudom od 12 godina zatvora.

Kazna preinačena s 12 na 15 godina

Krajem svibnja žalbeno vijeće proglasilo ih je krivima i kaznu im preinačilo s 12 na 15 godina zatvora. Vijeće je prihvatilo žalbu tužiteljstva i zaključilo da su odgovorni za udruženi zločinački pothvat koji je za cilj imao nasilno uklanjanje nesrpskog stanovništva kroz cijelo trajanje rata u BiH. Presudom su proglašeni krivima za zločine u Bijeljini, Zvorniku, Doboju, Trnovu, Bosanskom Šamcu i Sanskom Mostu, javlja BIRN.

Presuda je preinačena i u dijelu koji se tiče Hrvatske pa su, za razliku od nepravomoćnog pravorijeka kada je bilo utvrđeno da nema nikakvih dokaza da su sudjelovali u zločinima na području RH, tada osuđeni za ratni zločin u Daljskoj Planini. Stanišić je bio prisutan na izricanju kazne, dok je Simatović sve pratio videovezom.