U Hrvatskoj na skladištu stoji 122.000 doza cjepiva. Zašto se onda govori o ozbiljnom nedostatku?

U Hrvatskoj je dosad iskorišteno samo 72 posto dobivenog cjepiva

15.03.2021., NSK, Zagreb - Stozer civilne zastite odrzao redovnu konferenciju za medije o broju oboljelih korna virusom.Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

U skladištima u Hrvatskoj trenutačno se nalaze 121.643 nepotrošene doze cjepiva, piše u nedjelju Jutarnji list navodeći da je Hrvatska utrošila tek 72 posto pristiglih doza, a najviše je neupotrijebljene AstraZenece.

Zaključno s jučerašnjim danom, prema podacima Europskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC), u Hrvatsku je stiglo 411.008 doza cjepiva od tri proizvođača koja je odobrila EMA, a utrošeno je tek 72,4 posto.

Prema tim podacima, nalazimo se među zemljama koje imaju najniži postotak upotrebe: prosjek EU je 80 posto. Najveći udio utrošena cjepiva je onog kompanije Pfizer (87 posto), AstraZenece smo utrošili 60 posto, a najmanje je potrošeno Moderninog cjepiva – 44 posto.

Zašto je do toga došlo?

No, na skladištima je ipak najviše AstraZenece jer je dosad stiglo 168 tisuća doza, a potrošeno nešto više od 101 tisuće. Pfizera je stiglo 215.280, a potrošeno 187.695 doza, dok je Moderne došlo svega 57.728, a utrošeno je 25.637 doza.

No, zašto je potrošeno samo 72 posto pristiglih doza, i to u vrijeme kada se govori o ozbiljnom nedostatku cjepiva i puno većem broju zainteresiranih za cijepljenje od broja doza na raspolaganju? Razloga je, objašnjavaju u HZJZ-u, više. Na prvom je mjestu oprez zdravstvenih vlasti: s obzirom na probleme isporuke, dio cjepiva čuva se za docjepljivanje drugom dozom onih koji su već primili prvu.

Dio problema leži u distribuciji, osobito Pfizerova cjepiva, koje se čuva na izuzetno niskim temperaturama, a dio u sve češćem odbijanju AstraZenece, o kojem cjepitelji posljednjih dana obavještavaju HZJZ, donosi Jutarnji list.