U Hrvatsku je u subotu do 15 sati ušlo 5220 migranata, a od početka migracijske krize 191,587

Izbjeglice, koji su popodne stigli u Čakovec, još uvijek se prekrcavaju u autobuse na putu za Sloveniju

17.10.2015., Macelj - Prvih sest autobusa s izbjeglicama koji su nocas krenuli iz prihvatnog centra u Opatovcu oko 8 ujutro uslo je u Sloveniju. Slovenska policija na granici je napravila prihvatni centar za izbjeglice koji ima 40 satora te je kapaciteta za 300 osoba. Predaja izbjeglica Slovencima prosla je u miru, a hrvatska policija bila je u autobusu sve do predaje slovenskoj policiji. Madjarska je nocas zatvorila granicu s Hrvatskom pa Hrvatska salje migrante u Sloveniju. 
Photo: Zeljko Lukunic /PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Trenutno se u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu nalazi 2748 osoba. Migrante se, nakon što je Mađarska zatvorila svoju granicu s Hrvatskom za izbjeglice i migrante, prevozi do slovenske granice. I dalje se očekuje priljev migranata s područja Srbije. U Čakovec je u 17, 12 sati stigao vlak s migrantima i još traje prekrcaj u grupu od prvih šest autobusa za Macelj. Predviđeno je da se 300 izbjeglica prebaci do Macelja, a 300 do Murskog Središća. Nakon iskrcaja, vlak s 1200 izbjeglica ide prema Središću ob Dravi.

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić rekao je u subotu u Opatovcu da policija kontrolira hrvatsku granicu, da je sve pod potpunom kontrolom, a tijekom noći prihvat migranata u Bapskoj bio je na nekoliko sati usporen zbog “reorganizacije posla i preusmjeravanja migranata na duži put”. Migranti koji ulaze u Sloveniju preko graničnog prijelaza Macelj – Gruškovje upućuju se nakon registracije u prihvatni centar u Šentilju, uz granicu s Austrijom, navode u subotu slovenski policijski izvori.

Vojska na slovenskoj granici

Slovenska vlada u subotu je donijela odluku prema kojoj policiji na granici može u poslovima s migrantima pomagati i vojska, rekao je popodne na konferenciji za novinare premijer Miro Cerar, dodavši da stanje još nije takvo da bi takva pomoć bila potrebna. “To ne znači da je Slovenija u izvanrednom stanju, ali će policija na graničnom području biti pojačana vojskom. Ona može nuditi pomoć u ljudstvu i prijevoznim sredstvima ili sredstvima za promatranje”, kazao je slovenski premijer.

Mađarska policija objavila je nakon ponoći da se zatvaranje granice odnosi samo na migrante bez odgovarajućih dokumenata, dok će se redovan promet preko legalnih graničnih prijelaza odvijati neometano.
“Zelena granica je zatvorena, još uvijek možete legalno preći granicu i tražiti azil”, rekao je za AFP glasnogovornik mađarske vlade Zoltan Kovacs.

Slovenija može primiti 2,500 izbjeglica na dan

Slovenija dnevno može primati maksimalno 2.500 izbjeglica, izjavio je u subotu na konferenciji za novinare Boštjan Šefic, državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova, glavni koordinator prihvata izbjeglica. Dolazak i registracija migranata, te njihovo upućivanje u prihvatne centre teče po planu i bez zastoja, ali je odluka slovenske vlade da se dnevno primi od 200 do najviše 2.500 ljudi, kazao je Šefic, dodavši da se očekuje i dolazak određenog broja migranata na Breganu.

“Novi broj migranata primit ćemo tek kad ih određeni broj prijeđe u Austriju. Hrvatskim kolegama smo objasnili da želimo imati kontrolu i da ćemo primati samo onoliko migranata koliko ih možemo zbrinuti”, rekao je Šefic, dodajući da za nedjelju najavljeni vlak s migrantima koji putuju preko Hrvatske Slovenija neće primiti ako neće biti tog ritma ulaska i izlaska iz zemlje. Dodao je kako se nada da će Hrvatska to razumjeti i da neće doći do nekontroliranog propuštanja migranata prema Sloveniji.

Na dulje vrijeme maksimalno 8,000 izbjeglica

Sadašnji ritam dolaska migranata i dnevni prihvat do 2.500 ljudi Slovenija može izdržati duže vremena, dodao je, uz upozorenje da će se stanje promijeniti ako Njemačka i Austrija prestanu prihvaćati sve koji tamo žele otići. U tom bi slučaju po njegovim riječima Slovenija morala razmišljati o trajnijem smještaju izbjeglica i migranata. Prema ranijim ocjenama slovenske policije Slovenija bi za neko duže vrijeme moglla preuzeti brigu o najviše oko 8,000 izbjeglica na svom teritoriju.