U medijima su se pojavili još neki novi detalji oko potpora poslodavcima

U mjere za očuvanje radnih mjesta ulaze i dobavljači i kooperanti restorana, kafića, barova, noćnih klubova, fitness centara...

Vlada je nedavno najavila nove mjere kojima bi trebala umanjiti teret poslodavcima tijekom korona-krize. U te mjere ulazi nastavak potpora za očuvanje radnih mjesta u privatnom sektoru tijekom obustave rada, pokrivanje fiksnih troškova, te osiguravanje kredita. Nove detalje vezane uz prve dvije mjere danas donosi Jutarnji list.

Portal piše kako će državnu subvenciju od 4000 kuna po radniku dobiti sve djelatnosti zatvorene odlukom Stožera bez obzira na to koliki imaju pad prihoda, pa i ugostitelji kojima je dana mogućnost dostave hrane, jednako kao i tvrtke koje su poslovno povezane kao dobavljači poslodavaca zatvorenih uslijed jesenskog lockdowna.

Osim ugroženih sektora koji su obuhvaćeni mjerama za očuvanje radnih mjesta od listopada, automatski ulaze i svi poslodavci koji su dobavljači i kooperanti restorana, kafića, barova, noćnih klubova, fitness, sportskih i rekreacijskih centara, industrije igara na sreću, organizatora svadbi, no moraju dokazati pad prihoda od najmanje 40 posto, bez obzira na djelatnost. Za 40 posto pada prihoda dobit će 2000 kuna po radniku, za 45 posto 2500 kuna, za 50 posto 3000 kuna, za 55 posto 3500 kuna, a za 60 posto i više od toga 4000 kuna.

Kako će se gledati pad prihoda

Mjeru za očuvanje radnih mjesta od 4000 kuna po radniku moći će zatražiti svi poslodavci koji su osnovani do 30. rujna ove godine, a potporu će moći dobiti i za radnike koje su zapošljavali sve do trenutka kada im je odlukom Stožera zatvorena djelatnost. Točnije, potpora se može isplatiti i za radnike zaposlene do 31. listopada za mjesec studeni, a za radnike zaposlene do 30. studenoga za mjesec prosinac.

Novost za potpore u zatvorenim djelatnostima jest što će za potporu biti prihvatljivi i direktori/prokuristi tvrtki koje imaju više od 10 zaposlenih ako primaju plaću iz te tvrtke. Za potporu za studeni gledat će se pad prihoda u odnosu na studeni prošle godine, a za potporu za prosinac pad u odnosu na prosinac prošle godine, a ne kao dosad pad u mjesecu prije. Pritom će poslodavci moći birati hoće li im se gledati ukupni pad za dva kvartala od 1. travnja do 30. rujna ili će im se gledati mjesečni pad u odnosu na isti mjesec lani.

Novost u dokazivanju pada prihoda

Kad je riječ o dokazima pada prihoda, od sada poslodavci ne moraju pad dokazivati striktno iz PDV obrasca već im se daje da prihode poput primjerice prodaje dugotrajne imovine ili vlastite potrošnje za automobil isključe iz vlastitih prihoda i tako realnije prikažu pad.

Pokriće fiksnih troškova za poduzetnike koji su zatvoreni, koje je najavila država, isplaćivat će se preko HZZ-a, a podaci potrebni za isplatu HZZ-u će stizati od Ministarstva financija i Porezne uprave. Ako poduzetnik ima pad prihoda od 60 do 100 posto, onda će mu država pokriti od 60 do 100 posto fiksnih troškova, ovisno o padu. “To su novine koje su donesene osluškivanjem potreba poduzetnika kroz niz održanih sastanaka i analizom provedbe dosadašnjih mjera”, pojasnio je sugovornik Jutarnjeg lista.