Konačne mjere; poduzetnicima kojima padne promet za 60 % država će pokriti najam, komunalije, HRT...

Premijer je najavio da će paket novih mjera iznositi 2,1 milijardu kuna

Novi paket mjera pomoći dijelu gospodarstva kojemu je zbog suzbijanja epidemije covida -19 obustavljena djelatnost iznosit će 2,1 milijardu kuna, a obuhvaćat će potpore za plaće, pokriće fiksnih troškova i “Covid” kredite, rekao je u ponedjeljak na početku sjednice vlade premijer Andrej Plenković.

Te mjere su, kako je rekao, na tragu politike očuvanja radnih mjesta u privatnom sektoru. Ustvrdio je da je vlada do sada očuvala 630 tisuća radnih mjesta i pomogla 107 tisuća poduzeća, isplativši ukupno 7,4 milijarde kuna. Najavio je nastavak potpore od 4000 kuna za plaće radnika tijekom obustave poslovanja, uz oslobađanje plaćanja doprinosa. Radi se o ukupnom neto iznosu od 320 milijuna kuna, a kad se pribroje doprinosi to je 470 milijuna kuna.

Pokrivanje fiksnih troškova i krediti

Vlada će ići i s pokrivanjem dijela ili kompletnih fiksnih troškova tijekom obustave rada za sektore koji su pogođeni mjerama, i to ako im promet u prosincu padne za najmanje 60 posto u odnosu na lanjski prosinac. Ta mjera bi prema vladinim procjenama trebala koštati 250 milijuna kuna.

Povrh toga, dodao je, u suradnji s HAMAG-BICRO-om pripremljen je novi paket “Covid kredita” u ukupnom iznosu od 1,3 milijarde kuna. “Na ove tri točke baziramo potporu privatnom sektoru, tj. onima koji su pogođeni protuepidemijskim mjerama koje su trenutno na snazi. Sve skupa, paket će iznositi od 2,1 milijardu kuna”, rekao je Plenković.

“Vlada na ovaj način izlazi u susret gospodarstvu, poduzetnicima i zaposlenicima i nastoji kao i do sada u vrijeme vrlo specifične 2020. godine pomoći građanima, gospodarstvu i poduzetnicima”, dodao je.

Marić predstavio mjere

Ministar financija Zdravko Marić kasnije je najavio da će predstaviti jednu novu mjeru o kojoj do sada nije bilo riječi. „Podrazumijevala bi kompenzaciju i pokrivanje dijela ili kompletnih fiksnih troškova. To podrazumijeva troškove najma i zakupa poslovnog prostora, pričuva, komunalije, komunalna naknada, Internet i fiksna telefonija, knjigovodstveni servisi i TV pristojba. Da bi se kvalificiralo za ovu mjeru mora se ostvariti pad prihoda od 60 posto u odnosu na prosinac prošle godine“, kazao je Marić.

Ministar Josip Aladrović rekao je više o mjerama za očuvanje radnih mjesta. „Očekujem prijave za 80 tisuća zaposlenika iz sektora u kojima je onemogućen rad, plus 20-ak tisuća prijava iz povezanih sektora. U tu ekonomsku mjeru investirat ćemo još 400 milijuna kuna. Do sada smo investirali više od 1,2 milijarde kuna u očuvanje radnih mjesta, a podaci prikazuju da imamo šest tisuća zaposlenih više nego početkom Covid krize. Mjera je postigla što je imala za cilj postići“, kazao je ministar.