Upravo je izrečena presuda čuvaru iz Auschwitza na jednom od posljednjih suđenja za Holokaust

Reinhold Hanning dobio je pet godina zatvora

FOTO: Bundesarchiv

NOVO: Reinhold Hanning proglašen je krivim te je osuđen na pet godina zatvora, javlja The Washington Post.


Danas se u njemačkom gradu Detmoldu donosi presuda o krivnji nekadašnjeg pripadnika nacističkih SS snaga koji je dvije godine bio čuvar u Auschwitzu. Reinhold Hanning danas ima 94 godine, a optužen je zbog suučesništva u ubojstvu najmanje 170.000 ljudi. On negira svoju krivnju. Na sud dolazi u invalidskim kolicima, a njegove izjave umjesto njega čita odvjetnik.

Nakon 70 godina prekinuo je šutnju o radu u koncentracijskom logoru. Na suđenju koje je započelo u veljači ove godine, prvi puta se ispričao za svoju ulogu u Auschwitzu.

“Želim reći da me jako uznemiruje što sam sudjelovao u takvoj kriminalnoj organizaciji. Sramim se što sam vidio nepravdu i što nisam učinio ništa da je ispravim. Ispričavam se zbog mojih djela”, pročitao je Hanningov odvjetnik, krajem travnja tijekom suđenja.

 Reinhold Hanning na suđenju
Reinhold Hanning na suđenju AFP

‘Izgubio sam 35 članova obitelji’

Svjedoci na sudu, preživjeli logoraši, svjedočili su o svojim iskustvima. “Prihvaćam njegovu ispriku, ali mu ne mogu oprostiti”, rekao je Leon Schwarzbaum , 95, preživjeli logoraš. “Izgubio sam 35 članova obitelji, kako se netko može ispričati za to”, rekao je.

Iako Hanning nije imao direktne veze s ubojstvima u logoru tužitelji ga optužuju zbog “olakšavanja ubojstava time što je radio kao čuvar”.

Još jedan svjedok je, danas 90-godišnji, Justin Sonder, koji je u Auschwitz došao kada mu je bilo 16 godina. Tamo su mu liječnici izveli operaciju bez anestezije. Sonder misli da je sasvim u redu što je 94-godišnji Hanning optužen i na sudu. “Nikada nije kasno da se počinitelji privedu. Ne postoji niti jedan bezopasan pripadnik SS-a”, rekao je.

‘Ne mogu mu oprostiti’

Hedy s roditeljima
Hedy s roditeljima Hedy Bohm

Hedy Bohm imala je 14 godina kada je s ocem i majkom stigla u logor. Još uvijek se jasno sjeća svih detalja tog dana kada su stigli. “Htjela bih da se ne sjećam, no to je nešto što ne možete izbrisati iz mozga”, rekla je žena. Istoga dana odvojili su je od roditelja.

“Dernjava, vriskovi, plakanje, djeca, naredbe, lajanje pasa… a u pozadini su bile te barake ograđene visokom ogradom. Gdje sam ja to? Što je ovo?”, ništa joj nije imalo smisla. Roditelje više nikada nije vidjela, a mislila je da će joj majka izdržati i da će na kraju svega opet biti zajedno.

“Nisam znala, sve te mjesece kada sam radila u tvornici kao rob, nisam znala za krematorije. Nisam znala da put kojim je moja majka otišla, kao i sve druge majke i djeca, vodi do gušenja plinom i spaljivanja. Tko sam ja da oprostim u njihovo ime? Ja nemam to pravo. Ali hvala Bogu nemam ni ljutnju u sebi”, svjedočila je Hedy na sudu.

U logor došao nakon ranjavanja

Optuženi čuvar Reinhold Hanning u Auschwitzu je služio od 1942. do 1944. godine. U tom su periodu u logoru ubijene na stotine tisuća mađarskih Židova. U logor je došao nakon što je ranjen u borbi. Hanning je od 1935. godine bio pripadnih Hitlerove mladeži. SS snagama pridružio se 1940., kada je imao 18 godina. Ranila ga je granata 1941. godine. Nakon oporavka poslan je u Auschwitz, nakon toga dva puta su mu odbijali molbu da se vrati na frontu.

U izjavi koju je pročitao Hanningov odvjetnik, kaže kako nije znao što se događa u Auschwitzu kada je prvi put stigao tamo, no ubrzo je shvatio kakvi se masakri tamo događaju. Rekao je i kako je radio u patroli za registraciju i nije imao veze s ubojstvima.

Treći čuvar na sudu

Njemačka je promijenila način na koji tretira krivnju takvih ljudi. U prošlosti se čuvari i radnici u kampu nisu smatrali krivima; oni su jednostavno slijedili upute. No u posljednjih nekoliko godina, dva bivša logorska čuvara proglašena su krivima zbog pomaganja i olakšavanja masovnih ubojstava samim time što su radili u kampu i time što su bili dio naci mašinerije.

Presedan je donesen 2011. kada je osuđen Ivan Demjanjuk, čuvar zloglasnog naci kampa u Poljskoj Sobibór. Prošle godine je njemački sud osudio Oskara Groeninga, 94, na četiri godine zatvorske kazne, zbog njegove uloge u ubojstvu 300.000 ljudi u Auschwitzu.

Još jedan član zatvorskih čuvara umro je u dobi od 93 godine, nekoliko dana prije početka suđenja. Hanningovo suđenje je jedno od posljednjih suđenja sudionicima organiziranog istrebljenja Židova u Njemačkoj .