U Njemačkoj je zbog Dieselgatea podignuta optužnica protiv bivšeg šefa Volkswagena

Uz bivšeg direktora Winterkorna, optužena i još četvorica neimenovanih menadžera

Martin Winterkorn, ceo and chairman of German car maker Volkswagen AG, VW, at the annual press meeting of the Volkswagen AG in Berlin, Germany. /IPON-BONESS_IPONBONESS07/Credit:Stefan Boness/Ipon/SIPA/1504130755, Image: 238467281, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Sipa Press
FOTO: Profimedia, TEMP Sipa Press

U Njemačkoj je podignuta optužnica protiv bivšeg direktora Volkswagena, optuženog za prevaru u aferi Dieselgate iz 2015. godine. Javni tužitelj u Braunschweigu optužio je Martina Winterkorna i još četvoricu menadžera za prevaru. Iz Volkswagena su poručili da neće komentirati optužbe. Protiv Winterkorna su već podignute optužbe u SAD-u, ali je, piše BBC, mala vjerojatnost da će prisustvovati suđenju jer Njemačka ne izručuje svoje građane. Netom nakon izbijanja skandala u rujnu 2015., 71-godišnji direktor podnio je ostavku.

U izjavi za medije, tužitelj optužuje Winterkorna za “iznimno ozbiljnu” prevaru, kao i za kršenje zakona o tržišnom natjecanju. Navodi se da je Winterkorn trebao ranije obavijestiti vlasnike automobila te vlasti u Europi i SAD-u o manipulaciji emisijama plinova kod dizelskih motora. Također, optužuje ga se da je odobrio beskorisnu nadogradnju softvera, kojima su prikrivali prave razloge zbog kojih automobili ispuštaju više razine emisija plinova od dozvoljenih.

Afera je tvrtku dosad koštala 28 milijardi eura

Ako ga proglase krivim, bivšem direktoru Volkswagena prijeti zatvorska kazna i do 10 godina. Tužitelj nije objavio imena ostale četvorice optuženika. Volskwagen je u rujnu 2015. prvi put priznao da su koristili ilegalan softver za varanje na testovima emisija ispušnih plinova u SAD-u. Varali su tako što je vozilo na testu davalo bolje rezultate nego što bi davalo tijekom vožnje. Ilegalni softver instaliran je u gotovo 600 tisuća vozila prodanih u SAD-u između 2009. i 2015. godine te na milijunima vozila u svijetu.

Točni podaci objavljeni su nakon provedene studije Sveučilišta West Virginia. Skandal je zatim pokrenuo niz istraga u Njemačkoj i u drugim zemljama. Do danas, skandal je tvrtku koštao 28 milijardi eura. Prošlog mjeseca je američka Komisija za reguliranje i trgovinu vrijednosnim papirima tužila Volkswagen i Winterkorna optužujući ih za masivnu prevaru zbog skandala emisije ispušnih plinova. Američka Komisija navodi da je kompanija lažno navodila investitore izdavanjem obveznica vrijednih milijarde dolara, bez da su ih obavijestili da su varali na testovima za emisiju ispušnih plinova.