Klimatskim sporazumom iz Pariza završava era fosilnih goriva i počinje novi koncept ekonomskog razvoja

Dogovoren je novi koncept gospodarskog rasta i kraj fosilnih goriva

French President Francois Hollande (C) and French Foreign Minister Laurent Fabius (R) applaud after a statement at the COP21 Climate Conference in Le Bourget, north of Paris, on December 12, 2015. The years-long quest for a universal pact to avert catastrophic climate change neared the finish line today with conference host France announcing that the final draft had been completed in the early hours of the morning. AFP PHOTO / MIGUEL MEDINA / AFP / MIGUEL MEDINA
FOTO: AFP

Francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius u 19:25 u Parizu je objavio da je usvojen povijesni sporazum kojim bi trebala početi konačna borba protiv globalnog zatopljenja.

Riječ je o velikom diplomatskom uspjehu, nakon nekoliko tjedana frenetičnih pregovora koji su se skoro raspali zbog sukoba razvijenih zemalja i zemalja u razvoju oko novog koncepta gospodarskog razvoja nužnog da bi se ciljevi sporazuma ispunili. Sporazum potpisuje 196 zemalja svijeta.

Pravo na jeftinu energiju u zemljama u razvoju

Najveći spor vodio se oko toga trebaju li razvijene zemlje snositi veći trošak i više ograničiti emisije stakleničkih plinova. U usvojenom sporazumu stoji da bi trebale. Također, usvojena je niža od dvije dopustive granice globalnog zatopljenja o kojima se razgovaralo. Atmosfera se ne smije zagrijavati više od 1,5 stupnja Celzija iznad proječnih razina otprije industrijske revolucije. Niže možete vidjeti sadržaj konačnog sporazuma o klimi, u kojemu će se promijeniti nekoliko nespretno prevedenih riječi.

O problemima sporazuma i preprekama njegovoj provedbi možete čitati OVDJE.

https://www.scribd.com/doc/293104411

Ovo bi mogao biti kraj ere fosilnih goriva

Također, ovaj sporazum smatra se krajem ere fosilnih goriva. Problem je što Kina, Indija i mnoge druge zemlje u razvoju upravo jeftinom ugljenu, u zadnje vrijeme i jeftinoj nafti, duguju svoj gospodarski bum i nisu se spremne odreći jeftine energije. Bogate zemlje, pak, pod tim uvjetima ne žele snositi trošak 100 milijardi dolara koliko se traži za pomoć zemljama u razvoju kako bi dostigle ekološku razinu nužnu za smanjenje globalnog zatopljenja.

“Naša povijesna odgovornost je ogromna”, rekao je ministar Fabius tisućama dužnosnika, među kojima predsjedniku Francoisu Hollandu i američkom državnom tajniku Johnu Kerryju, na konferenciji u predgrađu Pariza.

Povijesna prekretnica za svijet

Sporazum iz Pariza veliki je pomak u globalnim naporima za izbjegavanje potencijalno katastrofalnih posljedica zagrijavanja planeta. Fabius je nazvao sporazum ambicioznim i uravnoteženim i rekao je da će on biti povijesna prekretnica za svijet.

U pregovorima koji su trajali do ranih jutarnjih sati u petak, dužnosnici su uspjeli riješiti i posljednje zapreke za usvajanje sporazuma. Fabius je istaknuo ključne točke: ambiciozniji cilj za ograničavanje rasta globalne temperature na manje od dva stupnja Celzija; sto milijardi dolara godišnje za financiranje zemalja u razvoju nakon 2020. i petogodišnji ciklus za razmatranje provedbe obećanja koje su dale države za poduzimanje akcije za smanjenje emisija stakleničkih plinova.

Posljednji pokušaj završio u rasulu

Posljednji pokušaj da se postigne globalni sporazum, u Kopenhagenu 2009. godine, okončan je u rasulu i kaosu. Završio je tako da je američki predsjednik Barack Obama na silu ušao na sastanak Kine i drugih zemalja i ishodio umjerene ustupke o ograničenju emisija do 2020. godine.