U Pekingu od ponedjeljka ne smiju pušiti u restoranima i uredima (duhanska industrija nije sretna)

Kina je najjače tržište na svijetu, tamo puši više od 300 milijuna ljudi

U Kini se prvi put u povijesti ograničava pušenje. Od ponedjeljka se neće smjeti pušiti u restoranima, uredima i u javnom prijevozu, piše China Daily. Početak antipušačke kampanje u Kini grozna je vijest za duhansku industriju koju je Azija spasila nakon što je pušenje postalo nepoželjno u Americi i Europi. Kinezi su najveći pušači na svijetu a Vlada namjerava proširiti zabrane na cijelu zemlju.

Reakcije su iste kao u Hrvatskoj i svim drugim zemljama kad su počinjale ograničavati pušenje. Pušači i vlasnici lokala se bune i vjerojatno će trebati dugo čekati da se pušenje u Kini zaista smanji. Na papiru, pušenje je u Kini odavno ograničeno ali se zabrane ne provode.

Tko krši zabranu bit će javno osramoćen

Aktivističke organizacije za javno zdravstvo već dugo traže od Vlade da počne strože provoditi zakon i ovo je prvi pomak u tom smjeru. Peking je otvorio telefonsku liniju za prijavljivanje prekršitelja zabrane, piše China Daily, a crveni transparenti na kojima inače pišu vladini slogani, sada nose antipušačke parole. Grad je otvorio telefonsku liniju za prijavljivanje prekršitelja zabrane, piše China Daily.

Prema novim propisima, svatko tko u Pekingu bude pušio gdje je to zabranjeno, a to znači i u blizini škola i bolnica, morat će platiti 200 yuana ili 250 kuna kazne. Dosad je bila proposana kazna od 7 kuna i gotovo nikad je nisu naplaćivali.

Tko prekrši zakon tri puta, bit će javno posramljen na web stranicama vlade. Lokalima je propisana kazna od 10.000 kuna. “Dužnost je restoranskog osoblja odgovoriti goste od pušenja.” rekao je za Guardian Mao Qunan iz Nacionalnog odbora za zdravlje i planiranje obitelji, “Ako gosti ne poslušaju, vlasti će ih tužiti.”

Nema prodaje na kioscima kraj škola i vrtića

Vlada će zabraniti i prodaju cigareta na kioscima u krugu od 100 metara oko osnovnih škola i vrtića. Nada se da će s vremenom smanjiti katastrofalne posljedice na zdravlje građana. U Kini puši više od 300 milijuna ljudi, cigarete su potpuno srasle s kineskim društvenim tkivom i Kinezima je, pišu tamošnji mediji, nezamislivo da će jednoga dana u njihovoj zemlji pušenje biti društveno neprihvatljivo.

Milijuni Kineza umiru od posljedica sekundarnog pušenja. Više od pola pušača kupuje najjeftinije cigarete. Parlament je u travnju izglasao zabranu reklamiranja cigareta u masovnim medijima, na javnim mjestima, na plakatima i u javnom prijevozu. Već je niz kineskih gradova zabranio pušenje na otvorenim javnim prostorima ali se te zabrane ne provode.