U Seulu panika nakon upada Kimovih dronova: 'Vojska nam je nesposobna, što će biti ako ispale rakete?'

Od pet sjevernokorejskih dronova jedan se sigurno vratio u bazu, dok se ostalima gubi svaki trag

FOTO: AFP

Južnokorejski obrambeni sustav doživio je težak udarac: pet sjevernokorejskih bespilotnih letjelica više je od četiri sata letjelo iznad Seula i drugih gradova, a da ih protuzračna obrana i ratno zrakoplovstvo nisu uspjeli srušiti. Što je najgore – letjelica koja je došla do Seula, sigurno se vratila u Sjevernu Koreju, dok se ostalim dronovima izgubio svaki trag.

Stoga nije čudno da se zaprepašteni građani pitaju što će se dogoditi ako Sjeverna Koreja napadne zemlju najsuvremenijim raketama, kad protuzračna obrana nije uspjela srušiti obične dronove. Koliko je velika opasnost od tih projektila najbolje potvrđuje podatak da se najnovija provokacija dogodila nakon što je tijekom godine Sjeverna Koreja lansirala više od 60 raketa.

Vojska se odmah ispričala

Južnokorejska vojska odmah se ispričala građanima što nije uspjela oboriti bespilotne letjelice, objašnjavajući kako su dronovi bili premali, svega oko 3 metra u promjeru, te da ih se zbog toga nije moglo srušiti. Uz to, stoji u priopćenju, nije se moglo agresivno djelovati zbog zabrinutosti za sigurnost civila.

“Žao nam je što nismo mogli pravodobno i učinkovito srušiti neprijateljske bespilotne letjelice uzimajući u obzir javnu sigurnost”, izjavio je na brifingu za novinare Kang Shin-chul, viši dužnosnik Združenog stožera južnokorejske vojske. “Kao rezultat toga, nespremnost naše vojske izazvala je veliku zabrinutost ljudi.”

Obećao je da će vojska poboljšati svoju sposobnost za borbu protiv bespilotnih letjelica, da će usavršiti sredstva za ometanje i radarsku tehnologiju te pojačati redovite vježbe protuzračne obrane.
“Incident je zatekao južnokorejsku vojsku potpuno nespremnu i nesposobnu”, izjavio je Cha Du-hyeogn, viši suradnik na Institutu za političke studije Asan u Seulu. “Morat ćemo provjeriti svoje sustave za ometanje GPS-a te ocijeniti kakve su bile reakcije vojske.”

Predsjednik žestoko kritizirao vojsku

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol najavio je u utorak da će se formirati posebna vojna jedinica specijalizirana za borbu protiv bespilotni letjelica. I on je žestoko kritizirao reakciju vojnog vrha na sjevernokorejski upad u Južnu Koreju. “Incident je pokazao značajan nedostatak spremnosti i obuke naše vojske te je jasno potvrdio potrebu za intenzivnijom pripravnošću i obukom,” kazao je Yoon na sastanku vlade.

“Planirali smo uspostaviti jedinicu bespilotnih letjelica za nadzor i izviđanje glavnih sjevernokorejskih vojnih objekata, a sada ćemo ubrzati plan koliko god je to moguće,” najavio je predsjednik Yoon te je obećavao da će pojačati sposobnost nadzora i izviđanja s najsuvremenijim nevidljivim dronovima. Prema Glavnom stožeru u ponedjeljak je identificirano pet bespilotnih letjelica u zračnom prostoru Južne Koreje iznad provincije Gyeonggi.

Bojali su se kolateralnih žrtava

Jedan dron stigao je do sjevernog dijela Seula, a četiri druga letjela su blizu otoka Ganghwa na Zapadnom moru. Vojska pretpostavlja da su četiri drona koja su letjela iznad otoka Ganghwa imala zadatak skrenuti pažnju s bespilotne letjelice iznad Seula.

Odmah su na letjelice poslani lovci i jurišni helikopteri. “Naši lovci i helikopteri približili su se bespilotnoj letjelici i potvrdili vizualnu identifikaciju,” izjavio je član Stožera južnokorejske vojske. “Međutim, nismo ga mogli oboriti zbog moguće kolateralne štete budući da je letio iznad civilnog područja.”

Dodatna sramota: Srušio se zrakoplov

Priopćeno je također da je helikopter ispalio oko 100 metaka od 20 milimetara kako bi uništio bespilotne letjelice u blizini otoka Gyodong. Helikopter međutim nije gađao određenu metu već je pucao u smjeru u kojem su se nalazili dronovi.

Ne samo da južnokorejska vojska nije uspjela srušiti niti jedan dron, nego je doživjela još jednu sramotu: laki jurišni zrakoplov KA-1 koji je krenuo u potragu za sjevernokorejskim letjelicama iz neutvrđenih razloga se srušio. Na sreću, dva su pilota uspjela na vrijeme napustiti avion. Zbog sjevernokorejskih dronova, civilni letovi u međunarodnim zračnim lukama Gimpo i Incheon bili su obustavljeni na 44 minute.

Nije jasno koliko su novi dronovi napredni

Tijekom 2014. i 2017. godine sjevernokorejski špijunski dronovi pronađeni su u Južnoj Koreji. Bili su opremljeni kamerama koje su uglavnom sadržavale slike južnokorejskih vojnih objekata i graničnih područja. Jedan je pak snimio američki vojni terminal u provinciji Gyeongsang.

Dron iz 2017. mogao je letjeti čak 490 kilometara i imao je dvostruko veći kapacitet motora i snagu baterije od uređaja koji je pronađen 2014. godine. Procjenjuje se da su najnoviji dronovi slične veličine, ali nije jasno jesu li tehnički napredniji. Premda su najnoviji dronovi premali i nesposobni za izvođenje potpunih izviđačkih misija, dovoljno su veliki da mogu nositi bombe te ometati radare na zemlji.

Raspolažu s najmanje 500 dronova

Pretpostavlja se da Sjeverna Koreja raspolaže s najmanje 500 dronova različitih vrsta, od onih za izviđanje do onih koji mogu obavljati napadačke zadatke. Dronovi koji su 2014. i 2017. godine pronađeni u Južnoj Koreji koristili su dijelove uvezene iz Kine, Češke, Japana, Švicarske i SAD-a.

Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un na prošlogodišnjem sastanku vladajuće Radničke stranke obećao je da će razviti nove izviđačke bespilotne letjelice koje mogu letjeti do 500 kilometara. Nakon najnovijeg incidenta s punim pravom postavlja se pitanje kako je moguće da vojska Južne Koreje, koja je neusporedivo opremljenija od sjevernokorejskih oružanih snaga, i koja je u stanju pune pripravnosti zbog stalne opasnosti od napada sjevernokorejskih raketa, nije u stanju srušiti najobičnije bespilotne letjelice.