U Splitu zaplijenjena dosad najveća količina crystal metha: 'Ovisnici imaju gnojne rane, ispadaju im zubi'

Psihijatar i profesor na Stomatologiji tumače kakve su posljedice za organizam

U Splitu je zaplijenjena dosad najveća količina metamfetamina. Kod 57-godišnjaka, koji je uhićen, pronađeno je kilogram i pol metamfetamina te više vrsta drugih droga i pištolj. Na našem području ta se droga pojavila prije 15-ak godina, najviše na makarskom području.

Droga koja se još naziva i “kreda” ili “led”, prema riječima liječnika, već je neko vrijeme na našem tržištu. Riječ je o bijelom, bezmirisnom kristalnom prahu gorkasta okusa. Stoji kao “suho zlato”, što nije slučaj u ostatku Europe.

Ovisnicima se uvelike mijenja ponašanje

“Kada govorimo o uporabi metamfetamina, imamo jedno žarište, a to je pojas od Metkovića do Makarske. To neki povezuju s donošenjem droge od strane čeških turista i, uistinu, kada kompariramo cijenu te droge u Češkoj i Slovačkoj koja iznosi 20, 30 eura za 1 gram, u RH je cijena skoro 150 eura”, kaže za HRT dr. Ivan Ćelić, psihijatar za ovisnosti o sintetičkim drogama na Klinici za psihijatriju Vrapče.

U Hrvatskoj se, inače, bilježi porast bolničkog liječenja od gotovo 25 posto kada se govori o upotrebi stimulansa u koje se ubraja i metamfetamin. Uzastopnim korištenjem osoba ne jede, ne spava i uvelike joj se mijenja ponašanje.

“Najdramatičnije kliničke slike kada govorimo o amfetaminskim drogama, u koje spada i crystal meth, završavaju na intenzivnim hitnim psihijatrijskim odjelima u vidu smetenosti, dezorganiziranog ponašanja, paranoidnih ideja i halucinacija, no to nije toliko često”, kaže Ćelić.

Zubi vrlo brzo ispadaju

Droga se u tijelo unosi ubodom igle i unosom kroz usnu šupljinu (pušenjem). Pri unosu nastaju rane i uništava se meko tkivo.

“Te rane mogu biti vrlo gnojne, ali one su većinom na ekstremitetima gdje se inicira ta droga kao takva, a posljedica nehigijene, suhih usta i vrlo niskog pH je onda, naravno, karijes i vrlo brzo uništavanje zuba”, kaže za HRT prof. dr. sc. Ivica Anić, specijalist endodoncije i profesor na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu.

Iako zubi ne ispadaju odmah kao u slučaju uznapredovale paradentoze, droga blokira osjećaj boli kod korisnika i mijenja sastav usne šupljine, što može imati katastrofalne posljedice.

“Droga inače djeluje tako da smanjuje lučenje sline, što je izrazito pogodno za razvoj karijesa. Usto, većina droga je zapravo kisela i ima vrlo visok pH, a kiselina je smrt za caklinu. Naravno da ne održavaju i higijenu jer, jednostavno i da žele, ne mogu i to uglavnom završava vrlo, vrlo ružno. Gubitak zuba je vrlo brz”, istaknuo je Anić.