U Švedskoj netko mahnito krade kamere za nadzor brzine vozila pa ih, izgleda, dila Rusima za dronove u Ukrajini

U zadnje je vrijeme nestalo čak 150 kamera

05 May 2022, Saxony, Leipzig: The camera of a speed measuring device during a traffic control. As part of the road safety campaign "sicher.mobil.leben" (safe.mobile.living), the Leipzig police department is carrying out a department-wide operation in the course of the cross-state road safety campaign with the theme "Keeping an eye on roadworthiness! Photo: Sebastian Willnow/dpa (Photo by SEBASTIAN WILLNOW / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Sebastian Willnow/dpa (Photo by SEBASTIAN WILLNOW / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Dronovi kamikaze posljednjih su dana glavno oružje ruskih oružanih snaga u Ukrajini. Istodobno, u Švedskoj netko krade kamere za nadzor brzine vozila. Najnovija bizarna teorija, koja dovodi u vezu ta dva događaja, pojavila se prošlog tjedna kao moguće objašnjenje nestanka više od 150 radara za kontrolu brzine postavljene uz prometnice diljem Švedske.

U tim se radarima nalaze kamere slične onoj koja je nedavno pronađena u dronu ruske izrade, a koji je poslan u špijunažu u Ukrajini. Video koji je objavilo ukrajinsko Ministarstvo obrane prikazuje rastavljanje jedne takve oborene bespilotne letjelice, pri čemu se u njoj otkriva kamera pričvršćena na čeličnu ploču, piše The Times.

List piše kako su švedski radari za kontrolu brzine već dugo meta vandala, ali da je nedavni val krađa na jednoj sasvim drugoj razini. Prema tamošnjim vlastima, u osam dana krajem kolovoza nestalo je 70 takvih rada u Stockholmu i Uppsali. U rujnu nije bilo zabilježenih krađa, a onda su ponovno počele sredinom ovoga mjeseca, uglavnom pod okriljem noći.

Rusi postaju kreativni

Da bi ograničenje izvoza zapadne tehnologije moglo natjerati Ruse da postanu kreativni u nabavi komponenti, sugerirao je vojni bloger iz Švedske, Lars Wilderang. U nedavnoj objavi pisao je o nizu neobičnih krađa u Švedskoj, koje su, osim radara za brzinu, uključivale i dalekozore te opremu za noćno gledanje.

Hans Liwang, izvanredni profesor na norveškoj Obrambenoj akademiji, rekao je švedskim medijima da je moguće da su “ukradene kamere mogle pronaći put do ruskih bespilotnih letjelica putem crnog tržišta”. Inače, švedske sigurnosne službe tvrde da su upoznate s ovakvim tvrdnjama, ali ne žele ih komentirati.

Okolnosti bi se mogle rasvijetliti nakon što je u petak uhićen švedski državljanin pod sumnjom da je krao komponente nadzornih kamera, smatra švedski vojni bloger. No, moglo bi proći i nekoliko mjeseci prije nego se taj slučaj nađe na sudu, dodao je.

Ključ je u marki kamere?

The Times piše kako se nestanak kamera za kontrolu brzine poklapa s izvješćima o brojnim nedavnim provalama u švedske industrijske tvrtke.

“Postoji strah da su počinitelji djelovali u ime stranih interesa povezanih s ratom u Ukrajini”, rekao je Johan Sjoberg, sigurnosni stručnjak iz Švedske.

No, neki su oko cijele priče skeptični. Eva Lundberg iz švedske Uprave za prijevoz naglasila je da je kamera pronađena u oborenom dronu u Ukrajini bila marke Canon, dok Šveđani, tvrdi, koriste Nikon. Ona ističe i da kamere, koje inače služe za snimanje automobila i vozača, ne mogu biti tako lako prilagođene.