U tom našem obrazovanju nikad kraja drami. Sad Ekonomski fakultet tuži Ministarstvo jer ih, kao, Divjak sabotira

Tuže zbog nedovršenog postupka reakreditacije tog fakulteta

26.08.2019., Osijek - Ministrica obrazovanja Blazenka Divjak sastala se s ravnateljima osnovnih skola s podrucja pet slavonskih zupanija i predstavila im je reformu skolstva i pocetak eksperimentalne faze Skola za zivot. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu na čelu s dekanom Juricom Pavičićem tužio je Ministarstvo znanosti i obrazovanja zbog tzv. šutnje uprave, odnosno zato što Ministarstvo nije donijelo konačnu odluku o dopusnici za rad EFZG-a od srpnja prošle godine, piše tportal. Postupak reakreditacije studijskih programa redovito se provodi na hrvatskim fakultetima svakih nekoliko godina, kako bi se provjerilo ispunjavaju li i dalje uvjete za obavljanje djelatnosti sukladno Zakonu o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju.

Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) još je u srpnju 2019., nakon provedenog postupka reakreditacije, Ekonomiji dala pozitivnu reakreditacijsku preporuku, na koju se resorni ministar ili ministrica može očitovati: a) izdavanjem potvrde o ispunjavanju uvjeta, b) uskratom dopusnice za obavljanje djelatnosti ili c) izdavanjem pisma očekivanja s rokom uklanjanja nedostataka do tri godine.

Ministarstvo tražilo preispitivanje preporuke

U slučaju Ekonomskog fakulteta, ministrica Blaženka Divjak od srpnja 2019. nije učinila ništa od navedenog. Tportalu su iz Ministarstva poručili “da su uvidom u dokumentaciju utvrdili da prikazani podaci o broju studenata i nastavnika odudaraju od podataka kojima raspolaže Ministarstvo” te su, tragom toga, od Agencije za znanost i visoko obrazovanje zatražili da preispita akreditacijsku preporuku Ekonomskom fakultetu.

“Fakultet je izmijenio način izvođenja studijskih programa te znatno povisio upisne kvote. S obzirom da je omjer broja studenata i nastavnika ključan kriterij za akreditaciju u Zakonu, i s obzirom na druge izmjene programa koje su se počele provoditi nakon provedene reakreditacije, Ministarstvo je smatralo da je nužno ponoviti postupak reakreditacije (provjeru određenih uvjeta) te je zatražilo Agenciju da tako i učini”, tvrde iz Ministarstva za Tportal i dodaju kako ta situacija nema nikakvog utjecaja na status Ekonomskog fakulteta niti na dosadašnju akreditaciju programa koje izvodi.

Kome sve nije potvrđena dopusnica?

To potvrđuju i iz AZVO-a; kažu kako visoko učilište, u ovome slučaju Ekonomski fakultet, “obavlja svoju djelatnost sukladno prethodno izdanoj potvrdi” sve dok Ministarstvo ne donese konačnu odluku u aktualnom postupku. Također, iz Agencije su pojasnili kako cjelokupni postupak reakreditacije “može trajati najdulje šest mjeseci od dana započinjanja postupka”, a taj je rok u ovome slučaju očigledno probijen.

Podsjećamo kako, osim Ekonomskom fakultetu, ministrica Divjak ne potvrđuje dopusnicu niti Hrvatskim studijima još od 2018.; tada je od Agencije za znanost i visoko obrazovanje također zatražila preispitivanje pozitivne akreditacijske preporuke i to zbog spornog pravnog statusa tadašnjeg sveučilišnog odjela Hrvatskih studija. Zbog neodlučivanja o dopusnici HS-u, nedavno ju je prijavio DORH-u dekan Pavo Barišić. Potencijalno znakovito za priču; obje ustanove, i HS i Ekonomski fakultet, u akademskim krugovima slove kao bliske upravi Sveučilišta i rektoru Borasu, s kojim je Divjak u permanentnom sporu.

Sukob oko kvota

Svojevrsni sukob između ministrice i dekana EFZG-a Pavičića datira od svibnja prošle godine, kada je Ekonomski fakultet povećao upisnu kvotu za čak 935 mjesta. S Fakulteta, podržani rektorom Borasom, tvrdili su kako nije točno da su kvote povećane, već samo preraspodijeljene s dosadašnjeg diplomskog studija zbog prelaska na integrirani studij.

Ministrica Divjak takvu argumentaciju nikada nije prihvatila i takvu je odluku od početka problematizirala, priprijetivši i kako se velik broj novih upisnih mjesta neće moći financirati iz državnog proračuna. U srpnju je, u pismu Ekonomskom fakultetu, dodala i kako bi se navedenim povećanjem kvota, tj. broja studenata ugrozila kvaliteta studiranja, “kao i uvjeti za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja i izvođenje studijskih programa, koji proizlaze iz odredbi propisa u osiguravanju kvalitete”.

Drugim riječima, već je to bilo upozorenje ministrice da će Ekonomski fakultet biti suočen s problemima u trenutku kada će trebati odlučiti o novoj dopusnici.