U zadnji tren izbjegnut raspad OESS-a, Zapad se dogovorio s Rusima, Lavrov dolazi u Makedoniju

Bugarska je otvorila zračni prostor ruskom šefu diplomacije, doletjet će u Skoplje

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov holds his annual press conference in Moscow on January 18, 2023. (Photo by Yuri KADOBNOV / AFP)
FOTO: AFP

Ukrajina, Litva, Latvija i Estonija odlučile su bojkotirati sastanak Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u Skoplju zbog odluke da se dopusti ruskom ministru vanjskih poslova da sudjeluje.

Planirano sudjelovanje Sergeja Lavrova na sastanku pružit će Moskvi priliku za propagandu i “riskira legitimizirati agresora Rusiju kao legitimnog člana naše zajednice slobodnih nacija”, rekli su ministri vanjskih poslova Litve, Latvije i Estonije.

Ukrajina je također danas objavila da će njezin ministar bojkotirati sastanak OESS-a u Sjevernoj Makedoniji ovaj tjedan jer na sastanku namjerava sudjelovati ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, prvi put u 21-mjesečnoj invaziji na Ukrajinu.

Što kaže Lavrov

Rusija je zlorabila pravila o konsenzusu u organizaciji, pribjegla “ucjenama i otvorenim prijetnjama” i drži troje ukrajinskih predstavnika pri OESS-u u zatvoru 500 dana, objavio je na Facebooku Oleg Nikolenko, glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova.

Lavrov je rekao da će sudjelovati na sastanku ministara vanjskih poslova OESS-a ako mu Bugarska otvori zračni prostor, što je ona i učinila. Rekao je da su neke zapadne zemlje zatražile sastanke s njime.

Bugarski zračni prostor zatvoren je za ruske zrakoplove u sklopu europskih sankcija protiv Rusije zbog rata u Ukrajini. Sastanak OESS-a, koji ima 57 članova, održat će se 30. studenoga i 1. prosinca u Skoplju. Rusija optužuje Zapad da potkopava OESS “nerazboritim proširenjem” NATO-a.

Ključni forum

Inače, u ponedjeljak se 57 zemalja članica OESS-a dogovorilo da bi Malta trebala preuzeti rotirajuće predsjedanje organizacije nakon što se Rusija usprotivila estonskom predsjedanju, rekli su dužnosnici.

Zapadne zemlje često opisuju OESS kao ključni forum u kojem se sastaju bivši hladnoratovski neprijatelji SAD i Rusija. Među drugim članicama su Kanada, srednjoazijske zemlje, cijela Europska unija, Britanija, Ukrajina i Bjelorusija. Proteklih godina, a osobito nakon invazije Ukrajine, Rusija u OESS-u, u kojem se odluke donose konsenzusom, koristi pravo veta.

Moskva se mjesecima protivila NATO članici Estoniji da preuzme rotirajuće predsjedanje kao što je to prvotno zamišljeno, zbog čega je organizacija morala potražiti alternativu. Mala, neutralna zemlja Europske unije bila je prihvatljiva svim stranama.

OESS-u prijetio raspad

Sporazum “time donosi jamstvo još jedne godine funkcioniranja i pravovaljanog predsjedanja”, rekao je jedan viši zapadni diplomat budući da je prijetio raspad ove organizacije.

Rusija i Bjelorusija još uvijek nisu poduprle nove mandate četvorice viših OESS-ovih dužnosnika na svojim mjestima, uključujući i njemačku diplomatkinju Helgu Schmid kao OESS-ovu glavnu tajnicu, rekli su diplomati. Mandati četvero diplomata istječu 4. prosinca, a njihove zamjene još nisu predstavljene. “Važna su nam četiri vodeća dužnosnika, no zemlja koja predsjedava je ključna – bez nje organizacija ne može funkcionirati”, rekao je zapadni diplomat.

U OESS-u se s Moskvom jedino Bjelorusija redovito slaže.