U Zagrebu se upravo odvija jedan od bizarnijih sudskih procesa, u kojem sutkinja traži da se 40.000 stranica čita na glas. Što će trajati 800 dana

Na ročištima protiv Čehoka tužitelji već danima čitaju svaku stranicu

12.02.2015., Zagreb - Zupanijski sud u Zagrebu zaprimio je iza 9 sati dojavu o bombi. Prekinuti su svi sudski postupci u tijeku, te su djelatnici evakuirani iz zgrade suda, dok se ne provjeri dojava.
Photo: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U Zagrebu upravo traje prilično bizarna procedura na Županijskom sudu. Ujutro, dva zamjenika ravnateljice USKOK-a parkiraju automobile u dvorištu DORH-a u Gajevoj, pa polako, nogu pred nogu, preko Zrinjevca do Županijskog suda. Onda stubama do sudnice sa škripavim podom gdje, na podestu, tročlanim sudskim vijećem predsjeda Tanja Pavelin, sutkinja Županijskog suda.

Spis od 40.000 stranica

Tužitelji, prepričava izvor Telegrama, duboko uzdahnu i zakolutaju očima svaki kad vide sudski spis i sjete se što ih čeka. Na stolu ispred njih je optužnica za bivšeg gradonačelnika Varaždina Ivana Čehoka. Država ga tereti da je različitim, uglavnom nezakonitim operacijama, oštetio gradski proračun za najmanje 50 miijuna kuna. Dokumentacija o Čehoku i suradnicima ima 40 tisuća stranica, a dva zastupnika optužbe, ovi nesretnici iz USKOK-a, moraju u sudnici svaki dan satima to čitati sudskom vijeću, obrani i optuženicima.

Doslovno, svaku riječ, na glas, iz svakog papira koji je priložen kao dokaz. Nekidan su izgubli cijelo radno jutro čitajući, na primjer Statut grada Varaždina. Čitaju u smjenama, otprilike 50 gusto ispunjenih stranica dnevno, a tim tempom, za cijeli spis, trebat će im 800 dana.

Sutkinja Tanja Pavelin sa Županijskog suda u Zagrebu
Sutkinja Tanja Pavelin sa Županijskog suda u Zagrebu PIXSELL

Poprilično neracionalna odluka sutkinje

Predsjednica sudskog vijeća Tanja Pavelin tako je odlučila, na prijedlog obrane u slučaju Čehok. Zakon o kaznenom postupku (ZKP) kaže da postoje dva načina kako u sudnici prezentirati optužnicu i dokaze: razgledanjem ili čitanjem.

U suđenju za Podravku, koje je daleko opsežnije, sudac je bio praktičniji i odredio je nešto drugo: sve se pokazuje na ekranu uz objašnjenje tužitelja. Ne čita se svaka riječ iz svakog dokumenta. Brže je, ima jednaki pravni učinak i jeftinije za državni proračun.

Cijena za čitanje

Ugrubo smo izračunali: ako se nastavi čitanje kod sutkinje Pavelin, stajat će nas to oko 2 milijuna kuna godišnje. Tu su plaće za tri suca koji slušaju čitanje, onda plaće dva zamjenika ravnatelja USKOK-a koji čitaju, pa plaća zapisničarke koja sve to prekucava u zapisnik. U svemu tome zar bi itko mogao ozbiljno shvatiti izjave predsjednika Vrhovnog suda Branka Hrvatina da sudovi nemaju novca jer država premalo izdvaja za njih.