Udarac za Tomaševića: Visoki upravni sud privremeno obustavio smanjenje nakanada za roditelje-odgojitelje

Roditelji troje ili više djece su od svibnja trebali dobivati po 1000, a ne više cca 4200 kuna. Ova odluka je na snazi do konačne odluke Suda o zakonitosti

FOTO: Pixsell

Visoki upravni sud donio je danas odluku po kojoj se obustavlja odluka zagrebačke Gradske skupštine o izmjenama u mjeri roditelj-odgojitelj do donošenja odluke Suda o tome je li ovaj mjera zakonita. To znači da će se naknade od cca 4200 kuna mjesečno za obitelji s troje ili više djece nastaviti isplaćivati u tom iznosu i od svibnja, iako su trebale, obustavljenom odlukom Skupštine, pasti na 1000 kuna.

Vijest je za Index potvrdio Ivica Lovrić, za vrijeme Bandića pročelnik Ureda za obrazovanje te sadašnji savjetnik gradonačelnika Tomaševića. ” Visoki upravni sud poništio je odluku o ukidanju mjere sve do ocjene njene zakonitosti. Sud je odgodio izvršenje odluke. Rješenja koja imaju i dalje se primjenjuju, dakle od 1. svibnja se nastavlja isplata prema rješenjima. Ništa se ne mijenja”, rekao je Lovrić.

Predstavnici Hrvatske udruge roditelja odgojitelja, udruge U ime obitelji i U djeci je budućnost najavlju presicu koja će se u 11 sati održati ispred Poglavarstva Grada Zagreba.

Trošak mjere godišnje skoro pola milijarde kuna

Teško je prognozirati kad bi sud mogao donijeti odluku o tome je li upravo obustavljena mjera zakonita, no to vjerojatno neće biti brzo. Kako doznajemo, na sudu su istaknuli kako se radi o opsežnom predmetu, jer su svoje argumente s dosta materijala potkrijepili i grad i tužitelji. Privremena obustava odluke grada o izmjeni mjere znači i kako se starosni limit djeteta za primanje naknade vraća sa sedam na 15 godina, što znači da do konačne odluke suda neće biti ni kune od planiranih tristotinjak milijuna kuna uštede za gradsku blagajnu.

Podsjetimo, mjeru roditelj-odgojitelj je pred posljednje lokalne izbore na kojima je sudjelovao, one održane 2017. godine, uveo pokojni zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. S početnih 70-ak milijuna kuna godišnje, trošak mjere je narastao na više od pola milijarde kuna.

Unatoč trošku, željeni demografski efekt je u potpunosti izostao – u Zagrebu je 2020. godine rođeno čak 222 djece manje nego kad je ova mjera uvedena. Iz grada zasad nema reakcije na ovu odluku Visokog upravnog suda. Na odluku o obustavi nema mogućnosti žalbe.