Ugledni ekonomist napisao je do sad najbitniji tekst o Grčkoj. Isplativije je spasiti ih nego trpjeti posljedice

Larry Summers piše da kriza podsjeća na početak Prvog svjetskog rata

German Chancellor Angela Merkel arrives for an EU-CELAC summit in Brussels on June 10, 2015 at the European Union headquarters in Brussels. AFP PHOTO / POOL / FRANCOIS LENOIR
FOTO: AFP

Propast Grčke kao države koštat će Europu mnogo više nego bilo kakav neprihvatljivi kompromis, tvrdi Lawrence Summers, bivši dekan Harvarda i bivši ministar financija SAD-a, u kolumni u Financial Timesu. Ako kreditori ne smisle način kako zaključiti sporazum s Grcima, ta južnoeuropska zamlja će propasti. Slom je neizbježan. Zatvaranje banaka doći će kao posljedica ukidanja europske pomoći, zajedno s kreditnim problemima, siromaštvo u Grčkoj će se još više pogoršati. To će dovesti do propasti države i velike štete načinjene grčkom narodu i njegovu vodstvu.

Kada Grčka propadne kao država, Europa će prikupiti mnogo manje duga, nego što bi to bilo nakon urednog restrukturiranja istog. Uslijedila bi masovna iseljavanja Grka na sjever, što će dodatno nateknuti državne proračune, ne treba ni spominjati izazove koji dolaze s ruskim prisutstvom u Grčkoj. Nastalo stanje usporedio je s Prvim svjetskim ratom. “Povjesničari razumiju kako je dopušten početak Prvog svjetskog rata, ali su stotinu godina kasnije još uvijek ne mogu vjerovat da se dogodio” kaže Summers. Financijski povjesničari bi se mogli osvrnuti na događaje idućeg tjedna i zapitati se kako je dopušteno financijsko uništenje Europe.

I Grčka i vjerovnici moraju popustiti

NEW YORK, NY - JANUARY 30: Former Treasury Secretary Larry Summers visits FOX Business Network at FOX Studios on January 30, 2015 in New York City.   Rob Kim/Getty Images/AFP
Larry Summers, bivši dekan Sveučilišta Harvard i bivši ministar financija SAD-a AFP

Diplomacija zataji, a katastrofe se događaju kada su nacije preokupirane s vlastitim brigama, tada ne vide političke potrebe svojih suradnika te postaju uvjerene da njihovi kolege neće prihvatiti pozitivan odgovor. Da bi se izbjegla katastrofa treba učiniti nekoliko stvari. Grčki premijer Alexis Tsipras mora napraviti sve što je potrebno kako bi postigao politički izvediv sporazum s ostatkom Europe. To bi značilo odustajanje od ideološke retorike novog europskog pristupa. To znači da mora prepoznati kako su grčki problemi uvelike krivica Grčke te kako mora ustrajati na ostanku njegove zemlje u eurozoni.

Prihvaćanje reformi i otpis duga

Mora jasno prihvatiti daljne reforme PDV-a i mirovina kako bi dosegao ciljani primarni višak za ovu i iduću godinu. No može očekivati kako će veliki dio duga biti otpisan, ako Grčka napravi svoj dio posla. Njemačka premijerka Angela Merkel i europski vlastodršci moraju napraviti sve što je potrebno kako bi političke promjene bile održive u Grčkoj. To znači priznati kako je velika većina financijske pomoći Grčkoj utrošena na plaćanje dugova bankama, nego kao podrška proračunu.

Moraju se sporazumjeti oko olakšice duga i priznati kako je već došlo do prilagodbe u grčkom trošenju, otpustili su gotovo 30 posto državnih službenika. MMF mora shvatiti kako sada nije riječ o brojkama. Ovdje se radi o visokoj europskoj politici. Njihov posao je da podupru bilo kakav sporazum i izbjegnu slom.