Upravo je ukinut istražni zatvor fizičaru Borisu Ivetiću, danas će izaći na slobodu

Policija ga je privela zbog izgreda ispred Ministarstva znanosti i obrazovanja

12.07.2019., Zagreb - Boris Ivetic od utorka prosvjeduje ispred Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Doktorandu fizike Borisu Ivetiću (36), kojeg je policija ovih dana privela zbog izgreda ispred Ministarstva znanosti i obrazovanja, kako doznaje Telegram, ukinut je istražni zatvor i danas bi trebao izaći na slobodu. Ivetić je prosvjedovao ispred Ministarstva od početka srpnja. Na bunt se odlučio tvrdeći da mu Prirodoslovno-matematički fakultet (PMF) nije isplatio asistentsku plaću od 2013. godine za izvođenje nastave “na crno”.

Tvrdio je kako je “održao 12 semestara nastave, za što je jednom dobio 2000 kuna”. Govoreći tada za Jutarnji list rekao je da ga novac ipak ne zanima te da mu je “puno važnije da se Institut Ruđer Bošković, Prirodoslovno-matematički fakultet i općenito znanost u Hrvatskoj očiste od kriminala, korupcije i nepotizma”. Budući da na njegove prijave, kako je naveo, nisu reagirali ni inspekcija, ni DORH ni Vlada odlučio se prosvjedovati pred Ministarstvom.

Incident pred Ministarstvom

U međuvremenu je nekoliko puta pozvan na razgovor, no od prosvjeda nije odustajao da bi ga 23. kolovoza policija privela zbog incidenta u koji je bila uključena i sama ministrica Blaženka Divjak. Policija ga je privela pod optužbama za kršenje javnog reda i mira, a u medijima se navodilo kako mu je Divjak pokušala oteti transparent na kojem je pisalo “Ministrice, zašto štitite kriminal na PMF-u?” u čemu ju je on spriječio.

Iz Ministarstva, pak, tvrde da se Ivetić nakon verbalnog napada na ministricu uputio prema njoj, te da se među njih morao ispriječiti njezin vozač.

Ministrica na Prekršajnom sudu

O tome što se točno dogodilo uoči privođenja danas je na Prekršajnom sudu govorila i sama ministrica te njezin savjetnik Maro Alavanja. Prije ročišta, Divjak je dala izjavu medijima u kojoj je pojasnila detalje cijelog slučaja.

Tako je rekla kako je Ministarstvo zaprimilo zahtjev za odštetu od 5 milijuna kuna te utvrdilo da on nije vezan uz njihov djelokrug rada i da ga ne mogu ispuniti. “On to nikako nije mogao prihvatiti. Rekao je da će prihvatiti ako ja sazovem konferenciju za medije na kojoj ću reći da je on najbolji mladi fizičar, na što ja naravno nisam mogla pristati”, kazala je Divjak.

Sve je na pravosudnim tijelima

Ministrica tvrdi kako su Ivetiću pokušali osigurati pravo na prosvjed, no da je “to u jednom trenutku prevršilo svaku mjeru”, pa da su pozvali policiju. “Kada sam ulazila u zgradu dobacivao je i bio vrlo neugodan. Kada sam pokušala pomaknuti transparent, zaletio se na mene vičući i prijeteći”, opisala je Divjak.

Na pitanje jesu li opravdani Ivetićevi zahtjevi za odštetu, Divjak je kazala: “To je nešto što je u nadležnosti inspektorata rada, a inspekcija nije utvrdila nepravilnosti”. Ustvrdila je kako su “pokušali pomoći u najboljoj vjeri” te mu “osigurati i prostor da obavijesti javnost o tome”, ali da je sada sve na pravosudnim tijelima.