Ukrajina potvrdila da su na Krimu ubili Irance: 'Morali smo, surađivali su s teroristima'

Deset iranskih vojnih savjetnika ubijeno je u listopadu, nakon prvog vala napada dronovima

Ukrainian servicemen fire a Polish 155mm self-propelled tracked gun-howitzer Krab from a position on the front line in the Donetsk region on October 19, 2022, amid Russian invasion of Ukraine. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
FOTO: AFP

Visoki ukrajinski dužnosnik potvrdio je danas da su tijekom listopada snage njegove zemlje ubile iranske vojne savjetnike koji su obučavali ruske vojnike na Krimu. Savjetnici su stradali nakon prvog velikog vala napada na energetsku infrastrukturu ukrajinskih gradova, koji je ruska vojska izvela pomoću iranskih dronova. Ukrajinci su uzvratili gađajući mete na teritoriju pod kontrolom Rusije, uključujući i Krim.

Oleksej Danilov, tajnik Ukrajinskog vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu, istaknuo je da su Iranci pomagali Rusiji pri upravljanju naoružanim bespilotnim letjelicama Shahed-136, ali nije precizirao koliko je Iranaca stradalo. Svjetski mediji povezali su njegovu izjavu s viješću izraelskog lista iz listopada ove godine. Prije nešto više od mjesec dana, The Jeruzalem Post je objavio kako je u razdoblju od tjedan dana na Krimu ubijeno deset Iranaca.

Danilov je iskoristio priliku da pošalje jasnu poruku Irancima i Rusima, istaknuvši kako ubijeni savjetnici nisu trebali biti na okupiranom ukrajinskom poluotoku. “Bili su na našem teritoriju. Nismo ih onamo pozvali, a ako surađuju s teroristima i sudjeluju u uništavanju naše nacije, moramo ih ubiti”, kazao je, prenosi The Guardian. Službeni Teheran zasad nije komentirao ovu izjavu.

Teheran tvrdi da su dronovi prodani prije rata

Zbog pomanjkanja adekvatnog oružja vlastite proizvodnje, Rusija je bila prisiljena kupiti stotine iranskih bespilotnih letjelica. Riječ je o oružju koje stvorilo mnogo problema ukrajinskoj protuzračnoj obrani, izazvavši veliku štetu na električnoj i toplinskoj mreži ukrajinskih gradova. Nakon teških poraza koje je tijekom rane jeseni pretrpjela na istočnom dijelu bojišta, Rusija je počela napadati civilnu infrastrukturu, u nadi da će nestašica električne energije slomiti ukrajinski otpor i prisiliti Kijev da se vrati pregovorima.

Teheran nikada nije priznao da je u napadima na ukrajinski teritorij sudjelovalo iransko vojno osoblje. Vlasti Islamske republike dugo su odbacivale i optužbe da su Rusiji prodale oružje korišteno u napadima na ukrajinske gradove, usprkos uvjerljivim dokazima koje je za to ponudio Kijev. Iran je na kraju potvrdio da je isporučio bespilotne letjelice ruskim vojnim snagama, uz ogradu da je kupoprodaja obavljena prije početka ruske agresije na Ukrajinu.