Ukrajina sve bliže točki pucanja, njezinoj vojsci prijeti slom. 'Vratila sam se iz Hrvatske u Harkov, a sad opet svi bježe'

Ukrajina je danas najranjivija od početka ruske invazije. Amerikanci ne isključuju slom njezine vojske

KHARKIV, UKRAINE - APRIL 04: Residents inspect the area as the firefighters continue to work in the debris following the series of Russian drone attack in Novobavarskyi district of Kharkiv, Ukraine on April 4, 2024. The first drone targeted a three-story residential building at one in the morning. When the rescuers were working at the site of the impact, there was a second impact - three firefighters died on the spot. Another drone targeted a high-rise building a few blocks away, killing a woman there. As a result, it is reported that four people were killed and at least 11 were injured. Yevhen Titov / Anadolu (Photo by Yevhen Titov / ANADOLU / Anadolu via AFP)
FOTO: Anadolu via AFP

Ruski raketni napadi na ukrajinska energetska postrojenja, bombardiranje Harkova, njezina drugog najvećeg grada i napredovanje duž fronte izazivaju strah da je ukrajinska vojska sve bliže točki pucanja.

Prema informacijama zapadnih dužnosnika, ozbiljan nedostatak municije i ljudstva duž fronte te nedostaci u protuzračnoj obrani pokazuju da je Ukrajina u ovim trenucima najranjivija od početka rata, piše Bloomberg.

Prema najmanje jednom dužnosniku na koje se Bloomberg poziva, postoji ozbiljna opasnost da bi ukrajinske obrambene linije mogle kolabirati, a to bi Kremlju prvi put od početnih faza rata otvorilo prostor za značajno napredovanje na bojištu. Sljedećih nekoliko mjeseci stoga će za Ukrajinu predstavljati najveći test, pogotovo uzimajući u obzir i sve veći zamor javnosti od rata, ponajprije u Harkovu, koji je ponajviše stradao u ruskim napadima.

Ruske snage u sve većoj prednosti

Kristina Maliejeva, koja je pobjegla iz Harkova nakon što je Rusija započela invaziju pa se kasnije vratila, kaže da se zbog nepredvidivosti napada među njezine sugrađane uvukao veliki strah iako smatra da većina njih ne vjeruje da bi grad, u kojem je prije rata živjelo milijun i pol ljudi, mogao pasti. “U Harkovu je sada vrlo depresivno”, rekla je Maliejeva, koja se u grad vratila lani nakon što je godinu dana provela u Hrvatskoj i Velikoj Britaniji. “Ljudi su se počeli vraćati prošle godine, otvoreni su novi restorani – a sada vidim da ponovno bježe”, rekla je.

Ruske snage imaju sve više uspjeha zbog manjka streljiva na ukrajinskoj strani, ali i zbog, kako pojašnjava jedan zapadni dužnosnik, intenziviranja vlastite proizvodnje koja bi mogla dosegnuti šest milijuna granata kao i zbog najavljenih isporuka iz Sjeverne Koreje i Irana.

Najveći problem za Kijev predstavlja obećani paket pomoći iz SAD-a težak 60 milijardi dolara koji je već mjesecima blokiran zbog političkog sukoba Republikanaca i administracije predsjednika Joea Bidena oko imigracijske politike. Ne stigne li ta pomoć, stvari za Ukrajinu neće izgledati nimalo dobro jer alternativa ne postoji, upozoravaju dužnosnici.

Mobilizacija stotina tisuća vojnika

U takvoj situaciji, Ukrajina trenutno krajnjim naporima jedva nastoji održati položaje, što je sušta suprotnost stanju na ratištu prošle godine, kada je djelovala ofenzivno i pokušavala vratiti neke okupirane teritorije. Predsjednik Volodimir Zelenski rekao je prošlog tjedna da Rusija može mobilizirati i do 300 tisuća novih vojnika do 1. lipnja.

“Američki Kongres mora djelovati kako bi odobrio vojnu pomoć, nema druge”, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće.

Jedan neimenovani američki dužnosnik tvrdi da Washington u ovom trenutku ne vidi naznake da bi ruske snage svakog trenutka mogle probiti ukrajinske linije. Ali, kako navodi drugi dužnosnik, moral među Ukrajincima je nizak i ne može se isključiti slom ukrajinskih oružanih snaga.

Napad na važnu termoelektranu

Nakon što su Rusi u ranim jutarnjim satima četvrtka uništili golemu termoelektranu Tripilska, oko 45 kilometara južno od Kijeva, mnoge je to podsjetilo na ranjivost zemlje na raketne udare. Zelenski je nekoliko sati nakon raketiranja rekao da njegovoj vojsci najveći izazov trenutno predstavlja nedostatak protuzračne obrane.

Udar na Tripilsku bio je samo jedan u nizu ruskih napada na elektroenergetske i plinske infrastrukturne objekte diljem zemlje, u pet ukrajinskih oblasti. Zbog svega su skočile i cijene prirodnog plina u terminskom trgovanju na europskim burzama te su dosegnule najvišu razinu u zadnja dva tjedna.

Rusi su istovremeno otvorili vatru i na samoj fronti te su postigli određene manje teritorijalne dobitke. Oni trenutno nastoje staviti u okruženje neke od strateški važnih točaka, među kojima je prioritet grad Časiv Jar, zapadno od Bahmuta.

Sve manje vjere u pobjedu

Nakon mjeseci političkih natezanja, ukrajinski parlament je prije nekoliko dana konačno donio novi kontroverzni zakon o mobilizaciji, kojim su postrožena razna pravila, a snižena je i dob za novačenje.

No, najveću brigu za ukrajinsku stranu trenutno predstavlja situacija u Harkovu, koji su Rusi na samom početku invazije bezuspješno pokušali zauzeti. Blizina grada ruskoj granici čini ga jako ranjivim što dokazuje i činjenica da ga Rusi redovito zasipaju raketama iz sustava S-300 kao i tzv. klizećim bombama kojima nanose ogromnu štetu stambenim blokovima, a dosad su već uništili najveći dio elektroenergetske infrastrukture.

Prvi put od početka invazije, manje od polovice Ukrajinaca vjeruje da zemlja može povratiti sav teritorij koji je okupirala Rusija, pokazala je anketa koju je u veljači provela nevladina organizacija Rating Group iz Kijeva. I dok većina Ukrajinaca još uvijek vjeruje u pobjedu, sve više postavljaju pitanje što bi ona mogla podrazumijevati.

Nema masovnog egzodusa. Još

Iz Harkova zasad nema masovnog egzodusa. Vlasnik jedne male izdavačke kuće u gradu Oleksandr Savčuk kaže da ga svakodnevni napadi neće otjerati sve dok se ruska artiljerija ne pojavi na samim ulazima u grad.

“Činjenica da smo i dalje tu također je jedan vid otpora”, izjavio je za Bloomberg.