Ukrajinci su uništili stotine ruskih tenkova. Stručnjaci: 'Imaju kobnu grešku u dizajnu'

Problem je u načinu na koji skladište streljivo u tenkovima

Residents look at a destroyed Russian tank on the outskirts of Buzova village, west of Kyiv, on April 10, 2020. -  (Photo by Sergei SUPINSKY / AFP)
FOTO: AFP

Rusija iznimno rijetko priznaje gubitke svojih snaga u invaziji na Ukrajinu, osim ako se ne radi o nečemu očitom poput potonuću krstarice Moskva, no, ukrajinska vojska redovito izvještava kakve je gubitke nanijela ruskim snagama. Tako su između ostalog u posljednjem izvješću ustvrdili da su od početka rata onesposobili 939 ruskih tenkova. I Zapad vjeruje da je Rusija izgubila na stotine tenkova, doduše nešto manje od ukrajinske procjene. U ponedjeljak je britanski ministar obrane Ben Wallace procijenio da ih je uništeno najmanje 580.

Društvenim mrežama redovito se šire snimke i fotografije uništenih ruskih tenkova, a stručnjaci koji su ih analizirali, tvrde da je razlog za ogroman broj gubitaka kobna mana na ruskom oklopu, za koju zapadne vojske znaju već desetljećima, piše CNN. Taj problem nazivaju “jack-in-the-box” efektom, referirajući se na igračku, kutijicu s klaunom ili drugom figurom na opruzi koja nasumično izleti iz kutije kada se vrti ručkica sa strane. Pritom žele ilustrirati da se nikada ne zna kada će taj problem u ruskim tenkovima “izletiti”, odnosno kada će dovesti do uništenja.

Moskva je trebala predvidjeti taj problem, smatraju stručnjaci. Problem za ruske tenkove je u načinu na koji skladište streljivo u vozilu. Za razliku od modernih zapadnih, ruski tenkovi više streljiva nose unutar kupola što ih čini ranjivima, jer i neizravan pogodak može izazvati lančanu reakciju i eksploziju cijelog skladišta streljiva – do 40 tenkovskih granata. Popratni udarni val može biti toliko snažan da raznese kupolu tenka u zrak do visine dvokatnice, što pokazuje i video koji je ukrajinska vojska objavila na društvenim mrežama.

‘Greška u dizajnu tenkova’

“Svjedočimo grešci u dizajnu ruskih tenkova”, rekao je Sam Bendett, savjetnik iz Programa za ruske studije Centra za Novu Američku Sigurnost. “Svaki uspješan pogodak ubrzo zapali streljivo što dovede do ogromne eksplozije i kupola bude doslovno raznesena”, naglasio je.

Analitičar za obrambenu industriju i bivši britanski časnik Nicholas Drummond ističe kako ta greška znači da je u opasnosti posada tenka, to su obično dva vojnika u kupoli i treći koji vozi. “Ako ne uspiju izaći u prvoj sekundi, gotovi su”, kazao je i dodao kako je eksplozija streljiva problem za gotovo sva oklopna vozila koje Rusija koristi u Ukrajini. Posebno je istaknuo pješadijsko oklopno vozilo BMD-4, koje uglavnom ima tročlanu posadu i prevozi do pet vojnika, nazvavši ga “mobilnim lijesom” koji bude potpune razoren kad ga pogodi raketa.

Smatra da bi Moskvi posebno trebalo biti mučno zbog te greške u dizajnu, jer su navedeni problemi i ranije isticani. Zapadne vojske za njega znaju od ratova u Iraku 1991. i 2003. kada se iračkim tenkovima ruske proizvodnje događala ista stvar – kupole su bile raznesene nakon što su pogođene antitenkovskim raketama.

‘Nisu naučili lekciju iz Iraka’

“Rusija nije naučila lekciju iz Iraka”, naglasio je Drummond ističući kako mnogi tenkovi koje je Moskva poslala u Ukrajinu imaju istu manu s automatskim ubacivanjem streljiva, iako su novije generacije. Zapad je pak promijenio dizajn tenkova nakon Iraka, kaže.

Kao primjer je naveo američki tenk koji u kupoli drži sve streljivo, pa ako je pogođen kupola bude raznesena, ali posada tenka ostane živa. Bendett naglašava da postoji prednost kod ruskog sustava punjenja streljiva – dobiva se više prostora i tenkovi su niži te ih je teže pogoditi. No, ističe kako su zapadni tenkovi dizajnirani da i u slučaju pogotka posada u većini slučajeva ostane živa.

Rusija, kao što je spomenuto, rijetko govori o gubicima, tako da je teško sa sigurnošću reći koliko su tenkova izgubili. Ne iznose javno ni koliko su vojnika izgubili, ali zapadni dužnosnici smatraju da je taj broj veći od 15.000. Nemoguće je znati koliko je od toga vojnika koji su bili u tenkovima, ali stručnjaci ističu da je posadu teško nadomjestiti, jer obuka traje i do 12 mjeseci. Zaključuju da će Rusija teško nadomjestiti stotine vojnika koji bi trebali upravljati tenkovima u ovoj fazi rata, pogotovo jer im tenkovi imaju kobnu grešku.